Dort k snídani? Zdravý, krásný a bez lepku!

Ne nadarmo se říká, že člověk jí i očima. V tomto případě si pochutná váš zrak i chuťové buňky a ještě to bude zdravé!

Snídáte alespoň někdy müsli? Nebo jogurt s müsli? Nebo jogurt s müsli a ovocem? Zkuste to tentokrát jinak a udělejte si víkend ještě krásnější.

To, co vidíte na obrázku a co vypadá jako koláč nebo dort, je vlastně všechno, co jsme zmínili. Základem je korpus z pečeného oříškového müsli, náplň tvoří řecký jogurt a krásu tomu všemu dodává šťavnaté barevné ovoce na vrchu, kterého je ještě pořád všude plno.

Je to jednoduché, dobré a pokaždé to může být jiné, když budete ovoce různě obměňovat a vytvářet z něj jinak barevné obrazce. Další příležitost pro tvůrčí povahy, jak se v kuchyni vyřádit a nenadělat moc velký binec.

Co budete potřebovat:

• 1 a 1/2 hrnku ovesných vloček

• 1 hrnek nasekaných ořechů (nejlépe směsi – v tomto receptu byla použita směs mandlí, nesolených pistácií, vlašských a lískových ořechů, dýňových a sezamových semínek)

• 5 lžic rozpuštěného másla nebo rostlinného oleje

• 1/4 hrnku medu

• 1 lžičku vanilkového extraktu

• asi 3 hrnky řeckého bílého jogurtu (můžete použít i jogurt s příchutí, ale měl by být kvalitní a hustý)

• barevné ovoce na ozdobení

1. V míse dobře promíchejte vločky s nasekanými ořechy, máslem (olejem), medem a vanilkou.

2. Směs nasypte do vymazané kulaté dortové rozevírací formy o průměru asi 24 cm (můžete použít i formu na koláč a prsty, případně dnem skleničky nebo jiné vhodné nádobky s rovným dnem ji upěchujte rovnoměrně po celém dně.

3. Formu dejte do trouby vyhřáté na 170 °C a pečte asi 15 minut, dokud směs nezačne lehce zlátnout. Vyndejte ji z trouby a nechte vychladnout. (Pokud chcete ráno ušetřit čas, upečte si korpus den předem a druhý den ráno ho jen naplňte.)

4. Na vychladlý korpus rozetřete v rovnoměrné vrstvě hustý jogurt.

5. Nakonec na jogurt naaranžujte v kruzích ovoce. Snažte se přitom, aby se barvy střídaly. Můžete využít drobné letní ovoce (borůvky, maliny, ostružiny), jahody (celé nebo nakrájené), kiwi, banány, nakrájené nektarinky, blumy, broskve, v zimě třeba různé druhy citrusů. Snídani podávejte pokud možno hned, dokud je korpus hezky křupavý.

Tuhle dobrotu můžete nakrájet nožem na porce nebo si prostě vzít lžíci a jíst ji přímo z formy.

Možná vám bude líto tu krásu sníst, ale nezapomeňte – je to jenom snídaně a můžete si udělat další třeba příští víkend. Nebo hned následující den:)

Foto: theviewfromgreatisland.com

Mohlo by vám taky chutnat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.