Celebrity

19. října 2022 11:15

redakce Prima Ženy

Mexický svátek mrtvých je oslavou života. Film Coco ukazuje jeho krásný původ

Zatímco v České republice se slaví dušičky a v Americe Halloween, v Mexiku je držen svátek zvaný Den mrtvých. Jedná se o tamní nejvýznamnější svátek vůbec a mrtví v tento den mají vstupovat zpět do říše živých, aby se setkali se svými blízkými. Tento svátek je nám cizí, ale jeho krásu, kterou by byla škoda neobjevit, lze prozkoumat zajímavě i s dětmi.

S podzimem přichází období, kdy si lidé téměř po celém světě za pomoci nejrůznějších svátků a tradic připomínají své zesnulé blízké. V České republice k této připomínce slouží dušičky, která připadá na 2. listopadu. V tento den chodíme na hřbitovy, abychom položili blízkým na hrob květinu či svíčku, vzpomněli na jejich život a uctili jejich památku. V porovnání s mexickým svátkem jde ale o poměrně skromnou připomínku.

Día de los Muertos

Mexický svátek Día de los Murtos, v překladu Den mrtvých, probíhá na přelomu října a listopadu. V tomto období se mexické hřbitovy mění na výstavní podívanou, protože rodiny chodí svým zesnulým hroby ozdobit nejen květinami, ale i fotografiemi a oltáři s jejich oblíbenými předměty. U hrobů pak také sedí a věří, že zesnulí jsou s nimi.

Jednou z hlavních point tohoto okázalého svátku je poukázat na smrt jako na něco, co je běžnou součástí života a není proto třeba se jí bát. V Den mrtvých se mají zesnulí vracet z posmrtného života, aby navštívili ty, na kterých jim za života záleželo. Lidé si proto často zdobí cesty okvětními lístky, aby k nim blízcí bez problémů trefili.

S Día de los Muertos souvisí rovněž tradiční kuchyně. Na průvodech a oslavách, kam chodí lidé s obličejem namalovaným jako lebka, se podávají cukrové lebky zvané calaveritas nebo sladký chléb pan de muerto.

Přijetí smrti

Mexičané ke smrti přistupují jako k běžné součásti života a přítomnost zesnulých často vnímají i po smrti. Věří, že pozemský svět definitivně opustila jen jejich fyzická schránka. V našich končinách je náhled na smrt poněkud smutnější.

Sledování animovaného snímku Coco může dospělým divákům i dětem přinést netradiční pohled na smrt, který může leckterým z nich pomoct přijmout tak smutnou událost později o něco lépe.

Coco

Nejen dětem, ale i dospělým pomůže k vytvoření představy o Día de los Muertos animovaný film Coco. V něm se malý Miguel touží stát uznávaným hudebníkem, ale brání mu v tom nevysvětlený zákaz ze strany rodiny. Pozadí toho, proč mu rodina nechce dovolit hudbu, odhalí v říši mrtvých, kde se shodou náhod ocitne právě během tohoto svátku.

Pokud chcete vědět víc i příběhu Miguela a jeho rodiny a zároveň se něco naučit o překrásné mexické tradici uctíváních mrtvých tím, že oslavují jejich život, film Coco si pusťte na Disney Plus.

Sdílejte článek
Štítky Amerika Mexiko rodina Halloween Disney+ svátek Česko Coco den mrtvých

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.