Oscar 2021: Historický moment pro ženy a nádherné róby versus crocsy

Předávání Oscarů v roce 2021 působilo jako nadechnutí. Po virtuálních přenosech s polomrtvou atmosférou a střízlivých večerních róbách, působili letošní Oscaři jako naděje na lepší zítřky. Na červeném koberci jsme mohli vidět paletu barev, umírněnost šla tentokrát stranou. To ale neznamená, že dopady pandemie na outfity nominovaných nebyly vidět vůbec.

Blyštiví Oscaři roku 2021 byli tak trochu netradiční. Režie slavnostního večera se ujal oscarový Steven Soderbergh, celá televizní show měla působit jako filmový snímek. Svátek pro všechny milovníky filmů se snažil být o něco více kontaktní, dobrou zprávou je, že většina nominovaných na slavnostní večer dorazila.

Historický moment pro ženy

Tento dubnový večer má za sebou i významný moment v historii. Poprvé byly nominovány dvě ženy za nejlepší režii. Do letošního roku jich o oscarovou sošku bojovalo pouze pět. Oscara za režii si jako jediná odnesla pouze Kathryn Bigelow za snímek Smrt čeká všude v roce 2009, nedělní večer ale přinesl změnu.

Největší počet Oscarů letos získal snímek Země nomádů, příběh o svobodě i samotě stárnoucí ženy, natočený také ženou. Kromě ceny za nejlepší film, získala režisérka Chloé Zhao Oscara za režii. Nedá se však mluvit o překvapení, Zhao byla od začátku favoritkou. Snímek v hlavní roli s Francis McDormand, která za tuto roli také vyhrála Oscara, poukazuje na temnější stranu kočovného života v Americe, který má do instagramového postu daleko.

Kromě tohoto úspěchu si poprvé od roku 2007 ocenění za nejlepší původní scénář odnesla také žena – herečka Emerald Fennell za film Nadějná mladá žena.

Temnou náladu minulých měsíců vystřídala radiace barev

Večerní róby z předávání Zlatých glóbů se s Oscary snad ani nedají srovnávat. Nominované herečky vyměnily střízlivost a minimalismus za nádherné kreace plné barev. K vidění byla žlutá, červená, bílá nebo královsky modrá. Výrazné šperky letos prim nehrály.

Herečka a zpěvačka Zendaya patří poslední dekádu mezi ty nejlépe oblékané ženy v Hollywoodu. Přerod dětské hvězdy v herečku dospělých a hlubokých rolí však na její cit pro módu neměl vliv, Zendaya vždy vyčnívala v tom nejlepší slova smyslu. Tentokrát si na sebe vzala saténovou róbu v barvě, která sluší málokomu. Svobodu celému outfitu dodaly i přirozeně rozpuštěné vlasy.

Červená jako barva Oscarů

Jednou z nejčetnějších barev, kterou jste na Oscarech mohli vidět, byla červená. Ta je pro takový večer samozřejmě jako stvořená, skvěle vypadá na jednoduchých šatech, ale dokáže zvýraznit i střihově komplikovanější róby. Herečka Amanda Seyfried se držela klasiky – červené róby připomínající zlatou éru Hollywoodu. Červenou zvolila i Reese Witherspoon.

Aktivismus, ale i nevkus

Vítězná režisérka asijského původu Chloé Zhao vyčnívala v davu nominovaných i vzhledem. Přišla bez make-upu, v bílých teniskách, oblečená v ležérních béžových šatech. Její postoj ale můžeme chápat jako vyjádření názoru na patriarchát, který stále diktuje, jak by měly ženy vypadat. A má dopad i na postavení žen ve filmu, toxické podmínky pro ženy v tomto byznysu jsou tématem společenské diskuze několik let.

Místo aktivismu byla vidět i pohodlnost zavánějící nevkusem. Pozlacené crocsy se na takovou akci zkrátka nehodí, ani kdyby měly být špatným vtipem. To samozřejmě neuniklo ani diskutujícím na internetu. Více zajímavostí z galavečera se dozvíte dnes v pořadu Showtime.

#Oscars pic.twitter.com/8QMyO5S0TH

Sdílejte článek
Štítky film Hollywood herec Chloé Zhaová Ceny Oscar Oscar 2021 Oscar výsledky Oscar šaty ceremoniál Cen Akademie Steven Soderbergh Reese Witherspoonová Amanda Seyfriedová Kathryn Bigelowová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.