10 problémů, které vám mohou způsobit vysoké podpatky

Boty na vysokých podpatcích jsou tak sexy... Ale stojí to za ty potíže?

Ženy nosí boty na vysokých podpatcích, protože si v nich připadají ženštější a svůdnější. V nedávném průzkumu to uvedlo dokonce 93 procent respondentek. Je ale nutno si přiznat, že takové boty nemají žádné pozitivní vlastnosti kromě toho, že jsou sexy. Naopak, jejich nošení může ženám způsobit celou řadu problémů. Některé jsou úsměvné, jiné ale stojí za zamyšlení...

Bolí záda

Střevíčky na vysokých podpatcích se hodí do společnosti. Někam, kde se usadíte a během večera si odskočíte maximálně na toaletu. Chození či stání v těchto botách totiž škodí páteři a způsobuje bolesti v zádech. Když máte podpatky, váha celého těla spočívá na bříškách prstů, což je pro tělo nepřirozené. Svaly a klouby v celém těle musí tuto špatnou polohu kompenzovat, aby udržely tělo ve vzpřímené poloze. To vede k přetížení zádových svalů, které následně bolí.

Blokuje se krční páteř

S krční páteří je to složité, protože téměř všechny činnosti, které dělá moderní člověk jí škodí – sezení u počítače, válení na gauči, nedostatek pohybu. Je tedy težké říct, co může právě za tu konkrétní bolest, která vás trápí. Jedním z faktorů může však být nošení vysokých podpatků, a to právě proto, že se svaly a klouby na páteři snaží vyrovnat nepřirozenou polohu těla.

Trpí kolena

Nepřirozená poloha těla na vysokých podpatcích vyvíjí tlak na kolenní klouby a chrupavky, což zvyšuje riziko osteoartrózy. Ženám, které nosí podpatky (téměř) denně, dokonce kolenní chrupavky mizí, takže ve finále potřebují operaci a umělé klouby. Ke snížení rizika přitom stačí tak málo – vědci z americké Stanfordské univerzity zjistili, že ženy na polovičních podpatcích mají opotřebení kolenních kloubů výrazně nižší.

Svaly a šlachy se zkracují

Kvůli vysokému podpatku je daleko vyšší šance, že utrpíte zranění Achillových šlach, které se při nošení podpatků ocitají v nepřirozené poloze a dochází k jejich zkrácení. Když budete přetěžovat a vytáčet prsty, může to vést až k úplnému odtržení šlachy samotné. Časem mohou jehly rozvíjet i zkrácení šlach kolem kotníku a lýtkových šlach a svalů, takže se běžná chůze stane bolestivou.

Palec se vychýlí

Možná už jste také viděli na internetu reklamu na jakýsi plastový chránič, jehož nošení má problémy se vbočeným palcem vyřešit. Jenomže tak jednoduché to není. Tento problém, který se odborně jmenuje hallux, se musí řešit operací, při které se někdy i sekají kosti a noha se rovná do správné polohy pomocí šroubů. Rekonvalescence trvá měsíce.

Přitom zdravotním problémům spojeným s nošením podpatků se lze vyhnout poměrně jednoduše – stačí nenosit podpatky vyšší než pět centimetrů.

Zdravotní problémy však nejsou to jediné, co můžete při obouvání těchto nepraktických bot zažít.

Děsíte muže

Jistě, podpatky jsou sexy a muži se na ně rádi podívají. Pokud na nich ale nechodíte často a nemáte praxi, budete působit nejistě. V tom případě se tak muž bude spíš obávat, že na špatných chodnících upadnete a rozbijete si obličej nebo si zlomíte kotník.

Romantická procházka je utrpení

Jdete na rande a máte přesně naplánováno, co budete dělat. Večeře a kino, žádné přílišné chození, proto si vezmete střevíčky na vysokém podpatku. Jenomže ouha, muž vašich snů navrhne po kině ještě romantickou procházku nočním městem. Vy se celou dobu budete snažit neupadnout, nohy budou v jednom ohni a romantika veškerá žádná. Obzvláštní laůdkou pak jsou třeba takové dlažební kostky, které snad byly navrženy k tomu, aby na nich ženy padaly.

Boty nejsou nikdy pohodlné

Možná se vám zdá, že vaše nové boty na vysokém podpatku jsou jiné než ty předešlé. Že jsou pohodlné, když v nich chodíte doma v obýváku. Nejsou a projeví se to přesně v okamžiku, kdy této myšlence uvěříte a obujete si je na celý večer. Pak jen trpíte a nadáváte si, že jste tentokrát opět naletěla.

Musíte nosit náhradní boty

Je to dost nešťastný pohled, když před divadlem nebo plesem před šatnou stojí ženy a přezouvají se z obyčejných bot do střevíčků na vysokém podpatku. Kromě toho s sebou musíte nosit větší kabelku nebo druhou tašku, protože náhradní boty se vám do psaníčka prostě nevejdou.

Nejste stabilní

Vezmete-li si do společnosti vysoké podpatky, na které navíc nejste příliš zvyklá, znamená to, že si musíte dát opravdu pozor, kolik toho vypijete. Protože pokud to přeženete, skončíte pravděpodobně na zemi, veškerý sex-appeal zmizí a naopak ostatní pobavíte.

-lk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 10. 6. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a odejít. Řiďte se tímto instinktem a dejte se do práce. Toužíte se pustit do práce na určitých projektech. Klíčové pro vás nyní je, abyste se ujistili, že ty, které jsou již zahájeny, budou dokončeny dříve, než se pustíte do dalších. Nedovolte lidem, aby vám stáli v cestě k pokroku. V případě potřeby uchopte otěže do svých rukou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.