Proč stále víc třicátníků bolí záda? Může za to i špatná obuv
Patálie s páteří se netýká jen lidí starších a lidí ve středním věku, bolesti zad se nevyhýbají ani dětem.
Tento problém, který dokáže značně znepříjemnit život, trápí celkově více než 80 procent populace. Bolesti zad jsou druhou nejčastější příčinou návštěv pacientů v neurologických a rehabilitačních centrech (hned po bolestech hlavy).
S bolestí zad má zkušenosti až 70 procent populace v produktivním věku, z toho ve 40 procentech zapříčiňuje bolesti páteře degenerativně poškozená ploténka. „V posledních letech se toto onemocnění přesouvá ze starších věkových kategorií do skupiny třicátníků až čtyřicátníků,“ říká neurochirurg Nemocnice Na Homolce Jiří Chrobok.
„Na vině je zejména sedavé zaměstnání, nedostatek fyzické práce, pohybu, cvičení a špatná životospráva. Všechny tyto nežádoucí okolnosti přispívají k tomu, že se u pacientů projeví a rozvinou vrozené predispozice k degenerativnímu onemocnění páteře,“ řekl Chrobok.
Bolesti zad předchází celá řada příčin: třeba špatné boty!
- „Obyčejná“ bolest zad je obvykle způsobena mechanickým poškozením, přílišnou námahou a špatným držením těla. Pozor na špatnou obuv nebo postel!
- V případě vážnějších potíží se může jednat o různé poruchy páteře, meziobratlových plotének či svalů obepínajících samotnou páteř, zapříčiněné většinou úrazem nebo degenerativním procesem.
- Vrozené vady a deformity páteře, osteoporóza, onemocnění vnitřních orgánů nebo zcela přirozené opotřebení naší páteře stárnutím jsou také neopomenutelnými faktory.
- Problém může vycházet samozřejmě také z poruchy nervové soustavy a následně oblastních nervů, postiženy mohou být i svaly.
Bolest zad není z lékařského hlediska brána jako nemoc, ale spíše příznak nemoci či vedlejší projev jiných skrytých potíží, které mohou být vážnější, než by se mohlo zdát.
Co ovlivňuje bolesti zad
- Držení těla – záleží na tom, jak člověk sedí, stojí, čte, jí
- Sedavé zaměstnání, práce u počítače
- Nadváha
- Nedostatek pohybu
- Svalová nevyváženost mezi svaly, které se přetěžují a zkracují, a dynamickými svaly, které se nedostatečně používají v pohybech a tedy ochabují
- Poruchy pohybového aparátu, které mají kořeny už v dětství, kdy je dětský organismus nadměrně přetěžován (např. nesprávný sed ve škole, psychická zátěž, výkonnostní sport)
Léčba bolesti zad
Rehabilitace má naštěstí k dispozici širokou škálu metod. Patří k nim:
- fyzikální terapie (vířivé, perličkové, přísadové či uhličité koupele, masáže, elektroléčba, léčba za pomoci ultrazvuku, laseru, biolampy, magnetoterapie)
- fyzioterapie čili pohybová léčba s množstvím využití speciálních technik
- cvičení v bazénu pod vedením fyzioterapeutky
- manuální medicína (chiropraxe), jež cíleným pohybem uvolní klouby a určité procento pacientů dokáže téměř ve vteřině zbavit jejich bolesti
- léčba léky – jejich předpisu se u určitých typů bolestí zad nelze vyhnout, protože bez terapie např. zánětu či jimi navozené úlevy by se stav pacienta nezlepšoval
Prevence
- Nejúčinnější je cvičení a sport (nejlépe takový, kde se namáhají obě strany těla současně – bruslení nebo plavání)
- Jako výhodná se ukazuje v současnosti metoda Pilates, jóga, power jóga nebo Tai-Chi
- Cviky na posílení zádového svalstva
- Masáže