5 tipů, jak pleť během jara ideálně připravit na léto

Měsíce, kdy odhalíme svoji pleť horkým slunečním paprskům, se rychle blíží. Máme pro vás osvědčené rady odborníků, jak pleť připravit na nálož slunečního záření.

Po proběhnuté zimě, která má na naši pleť lehce devastující vliv a oslabuje ochrannou lipidovou vrstvu, tzv. kožní plášť, má naše kůže tendenci červenat, je náchylnější k podráždění a získává velmi jemný papírový vzhled.

„Tomu je ovšem s nástupem jara možné zamezit a pleť připravit jak na nálož slunečního záření, tak posílení její obranné kožní bariéry. Kůže tak může být chráněná před dráždivými vnějšími vlivy jako jsou například pyly a další alergeny, které v průběhu jarního období budou na pleť útočit ze všech stran,“ říká odbornice na krásu Martina Šmidrová z Lékařského domu Praha 7.

Čím tedy docílíte zlepšení kvality i vzhledu pleti?

1. Přidejte vitamín C

Vitamín C je silný antioxidant, jehož přítomnost v organismu je nezbytná pro syntézu kolagenu. Ten je vedle zdraví kloubů, svalů a cév zodpovědný také za vypnutý vzhled pleti a pevné kontury obličeje.

Kromě jeho konzumace byste měla vitamín C zahrnout i do své péče o pleť. Neznamená to, že byste si na pleť měla vymačkávat šťávu z citrónu, zvolte sofistikovanější způsob – například vitamín C v podobě gelů, kapslí či sér. „Jeho topická aplikace totiž nejen, že napomáhá ochraně před volnými radikály, v jejichž důsledku dochází v kůži mimo jiné k rozpadu kolagenních vláken v pleti a vzniku předčasných známek stárnutí pleti jako jsou vrásky a jemné linky, ale navíc podpoří přirozenou ochranu kůže před ultrafialovým zářením,“ popisuje odbornice Martina Šmidrová. A to se vám bude v létě hodit!

Po aplikaci je pleť rozzářená a vyhlazená. Vitamín C navíc redukuje jemné projevy nadměrné pigmentace a sjednocuje barevný tón pleti.

2. Podpořte exfoliaci

Proč byste měla exfoliaci, čili jemné olupování pleti vůbec podporovat? „Tím, že z povrchu kůže odstraníte ty odumřelé, podpoříte tvorbu nových v jejích spodních vrstvách,“ odpovídá Martina Šmidrová. „Vedle toho získáte rozjasněný vzhled a exfoliace působí preventivně proti ucpávání pórů a vzniku typických ´pupínků´.“ Vaše pleť bude při pravidelném používání vyhlazená, čistá a svěží, stejně jako jarní rosa.

Na exfoliaci si pořiďte některý z těchto produktů:

  • Noční retinolové sérum: Tento derivát vitamínu A kromě toho, že podporuje exfoliaci, a díky tomu působí proti akné, jemným vráskám a nadměrné pigmentaci, v pleti stimuluje produkci kolagenu a kyseliny hyaluronové, což ještě více podporuje vypnutí pleti. Protože však kůži činí náchylnější k poškození slunečním zářením, po dobu jeho používání je pleť třeba chránit přípravky s vysokým ochranným SPF faktorem.
  • Jemný scrub: Scrub je obvykle gel na mytí pleti, který je obohacen o mikročástečky. Díky nim dojde během mytí a jemné masáže pleti k mechanickému odloučení odumřelých kožních buněk z povrchu pleti. V současnosti je již z ekologických důvodů zakázáno používat silikonové částečky, v produktech proto najdete různá zrníčka, pecičky nebo dokonce mikroskopické zkameněliny.

3. Zkuste chemický peeling

Peeling dokáže s pletí udělat zázraky a jaro je ideální období jeho benefitů využít. Podporuje regeneraci a elasticitu pleti a po kompletním zhojení je pleť posílená a ozdravená.

Co se estetické stránky týče, chemický peeling celkově sjednocuje barevný tón pleti a projasňuje ji, zlepšuje stav akné a mastné pleti, vyhlazuje nerovnosti pleti a zvládne dokonce vypnout jemné vrásky a linky. „Silnější peelingy zlepšují vzhled drobných jizev a vyhlazují i hlubší vrásky,“ dokončuje výčet možných účinků chemického peelingu Martina Šmidrová.

„Po chemickém peelingu je třeba počítat s obdobím rekonvalescence, kdy je pleť v důsledku olupování náchylná k mechanickým poškozením i spálení ultrafialovým zářením,“ upozorňuje MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. Doba hojení je závislá na intenzitě peelingu, v případě těch nejsilnějších se může vyšplhat až ke dvěma týdnům, při běžné intenzitě se pleť začíná hojit již během tří až pěti dnů od ošetření.

Chemický peeling si ale rozhodně nezkoušejte dělat sama doma. Jedině zkušený odborník totiž dokáže stanovit jak správnou koncentraci kyselin (většinou se používají různé typy alfa- a beta-hydroxykyselin), tak čas působení peelingu, aby ošetření přineslo jen pozitiva a nedošlo k poškození pleti.

4. Zbavte se strií

Na jaře sice plavková sezóna nestartuje, ale vězte, že se kvapem blíží. Pokud vás trápí strie a máte pocit, že se jich nelze zbavit a budou vaší ozdobou napořád, mýlíte se. Jako každých jizev, bohužel ani strií se nelze zbavit úplně, jejich vzhled lze nicméně významně zlepšit!

Řešením je tzv. tepelná cesta pomocí sublativní radiofrekvence. „Při ošetření radiofrekvencí eMatrix dojde navenek k podráždění pleti, téměř zázraky se ale dějí hluboko v kůži. V důsledku podráždění vzniká v kůži zánět, který se hojí mikrojizvením. Ten je zodpovědný za vypnutí pleti, tepelné záření plynoucí z přístroje zase vyvolává přestavbu podkožní tkáně a podporuje tvorbu kolagenu. Výsledkem je zlepšení vzhledu strií a minimalizace jejich viditelnosti,“ uzavírá odbornice Šmidrová.

5. Spolehněte se na krevní plazmu

Jaro je v přírodě obdobím růstu a regenerace a do tohoto konceptu skvěle zapadá omlazení krevní plazmou. V rámci tzv. PRP ošetření vám odborník nejprve odebere krev, z níž ve speciálním přístroji oddělí krevní plazmu. Tu pak obohatí o aktivátor a drobnými jehličkami ji aplikuje do oblasti obličeje.

„Dochází k intenzivní výživě podkoží, která spustí následnou regeneraci, novotvorbu kolagenu a podporuje také zásobení celé oblasti krví, což vede k lepší výživě a celkovému zlepšení kvality a textury pleti,“ popisuje odbornice na krásu Martin Šmidrová.

Vypnutí a vyhlazení pleti si sama všimnete již den po ošetření, radost vám ale bude mladistvý vzhled dělat až do Vánoc! Výsledky po ošetření krevní plazmou jsou totiž patrné až tři čtvrtě roku.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.