Co je aktivní uhlí? A opravdu funguje?

Aktivní uhlí jistě znáte a nejspíš ho používáte, pokud vás trápí zažívací potíže. Jeho využití je ale mnohem širší, včetně kosmetiky nebo gastronomie. Ne všechny způsoby použití jsou ale ideální. Které lze doporučit a kterým se raději vyhnout?

Na rozdíl od dřevěného uhlí, což je známý karcinogen, je aktivní uhlí léčivé. Jde o vedlejší produkt pomalu spalovaného dřeva, rašeliny nebo kokosových skořápek. Jelikož je vysoce porézní, adsorbuje tisíckrát víc hydrofobních toxinů a škodlivin, než samo váží.

Aktivní uhlí nejspíš používáte, pokud vás trápí průjem nebo plynatost. Jeho dalším účinkům se zatím nevěnovalo mnoho studií. My přinášíme osm bezpečných způsobů, jak ho používat, a tři, kterým se raději vyhnout.

TOHLE NE:

Drinky s aktivním uhlím

Intenzivní barva a jemná kouřová chuť inspirovala barmany, aby začali aktivní uhlí přidávat do míchaných nápojů. Dokonce tvrdí, že tyto koktejly chrání před ranní kocovinou. I když to zní báječně, nebude to zřejmě pravda. Přestože má aktivní uhlí detoxikační účinky, není žádný důkaz o tom, že byste po něm byli méně opilí.

Džusy s aktivním uhlím

Aktivní uhlí je velkým současným trendem v detoxikaci, najdete ho přidané i do limonád a džusů. My ale radíme, ať na ně nedáte. Aktivní uhlí zablokuje vstřebání vitamínů a dalších výživových prvků, takže snížíte pozitivní účinky nápoje. Navíc blokuje účinky léků, včetně antikoncepčních pilulek.

Aktivní uhlí v jídle

Řada zahraničních restaurací už začala přidávat aktivní uhlí do jídla. Třeba japonský Burger King obohatil svou nabídku o Kuro Burger (kuro znamená „černý“), burger obarvený inkoustem olihně na bambusové housce s aktivním uhlím. Sehnat se dají i černé vafle nebo dokonce černá zmrzlina. I zde platí, že aktivní uhlí narušuje prostředí v žaludku a blokuje vstřebávání léků, proto se podobným jídelním experimentům raději vyhněte.

MŮŽETE ZKUSIT:

Aktivní uhlí na bělení zubů

Použití aktivního uhlí na bělení zubů není žádná novinka, používá se v mnoha státech světa. Nicméně podle odborníků neexistují důkazy, že skutečně zaručí světlejší odstín zubů. Pokud ho používáte, nabádají stomatologové k obezřetnosti a umírněnosti, protože je abrazivní a může poškodit dásně i sklovinu.

Namísto pasty z aktivního uhlí ho trochu přimíchejte do normální pasty, naneste na zuby a nechte tři minuty působit. Pak opláchněte. Směs nepolykejte, hlavně pokud berete léky. Aktivní uhlí můžete kompletně nahradit kokosovým olejem, který má prokazatelně pozitivní vliv na zdraví dásní a zesvětluje zuby.

VYZKOUŠEJTE:

Maska z aktivního uhlí

Aktivní uhlí se v poslední době objevuje i v přípravcích pro péči o pleť. Nejlepších výsledků dosáhnete s pleťovou maskou, adsorbční schopnost totiž funguje jako magnet na nečistoty, maz a další nedokonalosti pokožky (například černé tečky). Podmínkou, aby mohlo působit, je přímý kontakt s kůží. Nicméně nečekejte, že pronikne i pod pokožkou, aktivní uhlí není rozpustné v tucích. Na to si pořiďte normální krém.

Šampon s aktivním uhlím

Svědí vás hlava, mastí se vlasy, máte lupy? Pak by vám mohlo pomocI právě aktivní uhlí. Šampony a kondicionéry obsahující aktivní uhlí už nabízí několik kosmetických značek.

Aktivní uhlí odfiltruje nepříjemné pachy

Aktivní uhlí je ideálním adeptem pro odstraňování nežádoucích nebo dokonce toxických pachů, a to včetně těch tělesných. Výzkumy prokázaly, že zásadně snižuje zápach unikajících střevních plynů. Tělesný pach dokáže eliminovat i speciální spodní prádlo obsahující vlákna z aktivního uhlí.

Deodorant s aktivním uhlím

Jen velmi málo výzkumů se zaměřilo na účinky aktivního uhlí v deodorantech, ale pokud ho chcete vyzkoušet, nic neriskujete, kůži vám aktivní uhlí nepodráždí. Na trhu je řada produktů osobní hygieny využívající aktivní uhlí a určitě stojí alespoň za vyzkoušení. U nás seženete například mýdlo s aktivním uhlím.

Čištění vody aktivním uhlím

Možná už nějaký filtr s aktivním uhlím máte, ani o tom nevíte, například ve speciální konvici na filtrování vody. Aktivní uhlí odstraňuje kontaminanty a zápachy z vody, poradí si s pesticidy, chlórem a sníží obsah těžkých kovů, jako je třeba železo.

Aktivní uhlí můžete použít i v jeho přirozené formě, stačí vhodit kousek do láhve z vodou. Každý kousek působí 4 měsíce, pak ho ještě můžete dát do lednice, aby uvnitř vyčistil vzduch.

Čištění vzduchu aktivním uhlím

Aktivní uhlí můžete použít i na osvěžení vzduchu v zatuchlých nebo zapáchajících místnostech. Je u něj totiž prokázána schopnost odstranit ze vzduchu nelibé pachy a toxiny. Vzduchový filtr s aktivním uhlím umístěte do zapáchající místnosti, do garáže, komory nebo koupelny. Hodit se bude i po malování a natírání uvnitř domu.

VYZKOUŠEJTE, ALE OPATRNĚ:

Aktivním uhlím vyléčíte otravu

Díky své superschopnosti adsorbovat toxiny je aktivní uhlí prokazatelně jedním z nejúčinnějších způsobů, jak vyléčit nejrůznější druhy otrav. Patří k základnímu vybavení každé pohotovosti. Tabletky aktivního uhlí se používají i k léčbě žaludečních problémů, jako jsou plynatost, průjem nebo špatné trávení. Nejsou na předpis, takže se hodí na cesty, kde vás může snadno postihnout otrava jídlem. Pořiďte si prášky s aktivním uhlím bez sorbitolu, který působí jako projímadlo.

Pár rad na závěr

Vybírejte aktivní uhlí z udržitelných zdrojů, jako jsou kokosové skořápky nebo dřevo s certifikátem původu.

Pamatujte, že vdechování aktivního uhlí je zdraví nebezpečné, může poškodit plíce. Proto si vždy dávejte pozor, pokud s aktivním uhlím pracujete doma.

Uchovávejte ho v uzavřeném obalu, protože jinak do sebe natáhne nečistoty ze vzduchu.

Dejte pozor, aby výrobek s aktivním uhlím, který jste si vybrali, neobsahoval žádná umělá sladidla.

-az-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 31. 5. 2024

Autority, které vás dosud provázely, vás mohou konfrontovat. Nastala hodina, kdy můžete odložit své obavy a vydat se po své cestě. To je nepochybně velmi pozitivní stav. Znamená to, že dospíváte, Berani. Kromě toho vám nic nebrání v tom, abyste čas od času požádali o pomoc, pokud ji budete potřebovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.