Dee dee dolls: Jak ze starých zmalovaných panenek udělat krásné slečny

Jaké to je vdechnout staré opotřebené a odložené panence nový život, zbavit ji nánosů zbytečných šminek a udělat z ní krásnou slečnu, která se tak znovu stane jedinečnou osobností?

Napadlo vás někdy, proč mají panenky tak výrazný make-up? A je vůbec nutné, aby hračka určená pro malé děti byla tak zmalovaná a navíc v oblečku připomínajícím pracovnice z Perlovky? I proto se zhruba před rokem zvedla poměrně velká vlna „zachraňování" panenek (v angličtině se skutečně používájí termín Rescuing dolls).

Touto činností se na začátku stala známá zejména v anglicky mluvícím světě Australanka Sonia Singh, která si dokonce vytvořila vlastní firmu a ochrannou značku.A motivovala spoustu dalších nadšenců (samozřejmě většinou žen). Jednou z nich je i Dana Daňková, která, pokud nepracuje ve své keramické dílně Bludička, hledá po bazarech a burzách odložené a opotřebené panenky, aby z nich, často po nocích, udělala znovu krásné panenky vypadající jako normální holčičky. „Je to super koníček, při kterém lze využít celou škálu rukodělných dovedností, od malby přes pletení, háčkování a šití, až po třeba výrobu mini šperků, říká paní Dana. Každá panenka je tak jedinečný a neopakovatelný originál, který člověk na polici v hračkářství nenajde.

Paní Dana dělá dokonce i panenky na přání podle fotografie, takže můžete mít doma svou vlastní miniaturu! Podívejte se, jsou opravdu povedené:

Spousta maminek tuhle vlnu uvítala, protože samozřejmě nechtěly pro své dcery panenky vypadající jako sexuální pracovnice, ale jako normální holčičky. Na Facebooku loni vznikla i skupina nadšenců Rescued Doolls, kteří si tu radí a sdílejí fotky svých předělaných panenek, vyhlašují různé výzvy a soutěže.

Dana samozřejmě své panenky i prodává, pod značkou Dee Dee Dolls. Většina jejích zákazníků je z anglicky mluvících zemí (USA a Austrálie), kde jsou „zachráněné" panenky velmi populární, ale také je tam mnohem větší konkurence a některé výrobky jsou už téměř umělecká díla. V Evropě o ně zatím není velký zájem.

Pokud byste měli o některou panenku zájem, můžete si ji objednat na Fleru: fler.cz/dee-dee-dolls nebo na mezinárodním obchodním portálu Etsy: etsy.com/shop/Deedeedolls, případně navštívit paní Danu v její keramické dílně poblíž Prahy: dilnabludicka.cz

Všechny panenky paní Dany můžete sledovat i na Facebooku: www.facebook.com/deedeedolls.

-ak-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.