Děsivé módní úlety 80. let. Vzpomínáte?

Děsivé módní úlety 80. let. Vzpomínáte?

Každá doba má své módní výstřelky. K některým se opět po letech vracíme, protože měly úspěch, nad jinými s odstupem času jen kroutíme hlavou a sami sebe se ptáme: Jak tohle mohl někdo na sobě nosit? Móda 80. let je spíše ten druhý případ. Mnozí ji označují jako éru nevkusu, výstředností a bláznovin. My jich pro vás pár máme. Vzpomínáte?

Potítka a návleky

Bez nich by televizní pořad Cvičme v rytme snad ani nemohl existovat. Ženy pletly a vyráběly ostošest, aby se slušivým triem návleky neboli štulpny-potítka-čelenka mohly hrdě odcvičit půlhodinku aerobiku doma před televizí nebo hrdě vyrazit do nejbližší tělocvičny. S neonovými potítky se na televizní obrazovce producírovaly i mnohé hvězdy, například Cher nebo Jane Fonda.

Obří vlny

Nadýchané vlnité vlasy vypadají nádherně, ale nic by se nemělo přehánět. Jenže objem byl v kurzu, takže i s trvalou na hlavě se ještě tupírovalo a tupírovalo.

Tmavá kontura na rty

To, co dokázala Marilyn Monroe, tedy zvýraznit rty, aby vypadaly svůdně, se v 80. letech naprosto nepovedlo Madonně, tehdejší módní ikoně. S tmavou konturou kolem rtů a navíc s obočím ve stylu Brežněv bychom ji asi nechtěli potkat při procházce nočním parkem.

Líčení v neonových barvách

Ano, barvičky a zase barvičky. Cílem tehdejšího líčení bylo nanést na oční víčka celou škálu výrazných barev. Dnes bychom to asi nazvali: Jako po výprasku.

Plísňové džíny

Říkalo se jim taky plísňáky. Kdo je tenkrát nesehnal v Tuzexu, vyrobil si je doma sám tak, že své staré džíny postříkal savem. Protože kdo je neměl, jako by nebyl. Někteří muži je s oblibou nosili v kombinaci s bílými ponožkami a černými polobotkami. Nádhera!

Mullet

Za to, že osmdesátá léta jsou považována za dekádu nevkusu, může velkou měrou i tento účes, který si v anglosaských zemích vysloužil označení mullet. Svérázná vlasová úprava, kterou u nás proslavil třeba Jaromír Jágr nebo Věra Špinarová, by jistě vyhrála v soutěži o nejpříšernější účes všech dob jedno z prvních míst.

Krepaté vlny

Krepaté vlasy mohou v určitých případech působit hezky, ovšem to, co se nosilo na hlavách v 80. letech, vypadalo spíš jako špatně přeleželé vlasy. A vlastně tenhle účes nevypadal hezky vůbec na nikom. Ani na Taylor Dayne (na snímku), která nazpívala velký hit 80. let Tell It To My Heart.

Krysí ocásky

I tenhle „zajímavý“ účes měl spoustu příznivců. Hlavně mezi muži, ale i řada žen měla pocit, že v něm vypadají úchvatně.

Vycpávky

Přehnaně velká ramena díky vycpávkám jsou pro 80. léta typická. Jejich význam je ale hlubší, než si mnozí z nás myslí. Nebyly jen jakýmsi módním výstřelkem, ale měly ženám, které se na pracovištích pohybovaly mezi muži, dodávat sílu a moc a cítit se tak rovnoprávněji.

Sdílejte článek
Štítky Madonna Jaromír Jágr Marilyn Monroe účes Tuzex Věra Špinarová Cher Jane Fondová Leonid Iljič Brežněv Taylor Dayne

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.