Móda a krása

28. dubna 2017 14:00

Martina Čerňanská

ESPADRILKY: obuv katalánských sedláků na módní vlně!

Absolutní “must have” ve světě sezónní obuvi jsou espadrilky. Pokud se podle názvu nechytáte, vězte, že jsou to ty botky s jutovým pruhem u podrážky.

Ano, přesně ty, které připomínají 80. léta a byla byste přísahala, že si je na nohu nikdy znovu neobujete.

Jak už to v módě chodí, nikdy neříkej nikdy! Espadrilky jsou naprostým megahitem sezony a každá z nás si zaručeně najde ty své. Existují v nepřeberných variantách, od umírněné tenké podrážky a decentních barev, až po několik centimetrů vysoké podešve s divokými potisky. V sezóně teplých měsíců odhoďte dekorum stranou a dopřejte svým nohám trochu hravosti a mládí. Espadrilky opravdu nejsou jen pro mladé a neklidné, a vaše podpatkům uvyklá chodidla je přivítají pro nečekaný komfort. Vklouznete do nich snadno, většina espadrilek je prostě nazouvací, ale seženete i varianty s teniskovým šněrováním nebo ve formě páskových sandálů. Pokud neholdujete placatým botám a máte tendenci nosit podpatky pomalu i do lesa, s jutou podšitými botkami se skamarádíte hravě. Můžete si totiž najít i variantu na klínku nebo na vysoké podešvi, která vás od matičky země zdvihne klidně o pět centimetrů a slibně prodlouží siluetu.

Na horké dny si pořiďte plátěnou variantu svršku, v chladnějším počasí oceníte kožené.

H&M, oboje 399 Kč, Foto: archiv značek

Kde se vzaly?

Espadrilky se skutečně objevily na módní scéně v 80. letech. Pro zajímavost: vznikly na Pyrenejském poloostrově a své jméno dostaly podle pevné a husté středomořské trávy, ze které se v Katalánsku vyrábí provazy, a které se říká Espart. Boty sice takto pojmenovali Francouzi, ale první espadrilky nepochází z Francie, vznikly Katalánsku a to už ve 14. století! Dodnes v oblasti existují obchody, které nabízejí pouze tuto tradiční obuv.

Espadrilky už dávno překročily španělskou i francouzskou hranici a po úspěchu v osmdesátkách září opět na přehlídkách S/S světových značek jako je Hugo Boss, Miu Miu, LOVE Mochino nebo Donna Karan. Jedná se o neformální módní trend, který sice do společnosti nepatří, ale všude jinde si ho užijete. Noste je k ležérním, volnočasovým outfitům a směle jimi nahraďte mokasíny, baleríny nebo tenisky. Chcete-li být hodně trendy, nebojte se opravdu vysoké platformy a výrazných barev, jaké nabízí letos Gucci nebo Baldinini. Nebraňte se veselým nášivkám a exotickým barvám, které setřou punc nudy z každého klasického outfitu!

A abychom vám výběr těch nej pro vás ulehčili, připravili jsme pro vás výběr těch, které nás opravdu baví:

-KU-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2023

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.