Jako cibulka: Naučte se správně vrstvit oblečení

Cibulový efekt rozhodně není žádný kuchyňský žargon. Je to zažitý název pro systém vrstvení oblečení tak, abychom docílili co nejefektivnějšího využití jeho vlastností. A my vám poradíme, jak na to!

Cibulový efekt oblečení zahrnuje tři základní vrstvy a každá z nich má svoji specifickou funkci, jejíž opomenutí může výrazně narušit funkčnost celého systému. „Vrstvení je závislé nejen na klimatických podmínkách, ale rovněž na požadavcích daného jedince, a jeho cílem je poskytnout uživateli co nejvyšší možný komfort,“ říká specialista na outdoorové vybavení Vít Hruška z e-shopu www.4camping.cz.

Jak tedy oblečení správně vrstvit?

1. vrstva: bez základů to nejde

Tato vrstva se používá jako základní a měla by přiléhat přímo k tělu. Odvádí tělesnou vlhkost rychle a efektivně od pokožky, čímž udržuje tělo v suchu. Obecně je známa pod pojmem funkční prádlo.

2. vrstva: odvádí vlhkost i hřeje

Tato vrstva odvádí vlhkost z první vrstvy a současně udržuje tělesné teplo. Používají se na ni materiály z technických vláken se schopností vázat velké objemy vzduchu, s nízkou nasákavostí a dobrou schopností transportovat vlhkost. Do této kategorie patří veškeré fleecové oblečení rozdílných gramáží a povrchových úprav.

3. vrstva: izoluje i chrání

Do této vrstvy patří outdoorové oblečení, které v sobě kombinuje vlastnosti izolační vrstvy a vrstvy ochranné. Takové oblečení by mělo být maximálně odolné mechanicky, odolné vůči větru, alespoň částečně nepromokavé a co nejvíce prodyšné. Hodí se tak pro nejširší spektrum aktivit. Charakteristickým zástupcem jsou výrobky z materiálu SoftShell.

„Třetí vrstva hraje v celém systému klíčovou roli, přestože bez ostatních vrstev by nebyla ničím. Musí uchovávat izolační vrstvu pod sebou suchou, aby se zabránilo nežádoucím ztrátám tepla akumulací vlhkosti (potu) a zároveň musí být nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí. Proto jsou typické produkty této kategorie vyrobeny z materiálů s membránou, zátěrem nebo alespoň vodoodpudivou úpravou,“ radí Vít Hruška.

4x tip do podzimního šatníku:

Funkční kalhoty Northfinder Chana

Perfektně padnou a zároveň poskytují výbornou ochranu před nepřízní počasí. Jejich hlavní předností je voděodpudivost a elasticita. Mají nastavitelný pásek, poutka na opasek a tvarovaná kolena. Cena 905 Kč

Dámské bavlněné triko Rafiki Dirt

Zaujme spoustu žen, které chtějí být atraktivní i v oblečení na veškeré běžné denní aktivity. Je z kvalitní 100% bavlny, která má dobrou pevnost v tahu a oděru. Cena 560 Kč

Dámská mikina Kilpi Bandai-W

Je ušita v přiléhavém střihu a díky elastickým vsadkám se skvěle přizpůsobí vašim křivkám. Můžete ji nosit jako svrchní oděv i jako druhou zateplovací vrstvu oblečení pod zimní bundou či vestou. Fleecový materiál je příjemný na dotyk, dobře se udržuje a je barevně i tvarově stálý. Celorozepínací zip končí až ve zvýšeném límci, který přechází do kapuce. Máte tak chráněný krk, i když nemáte nasazenou kapuci. Cena 999 Kč

Módní membránová bunda Atropa

Prémiový produkt české firmy Rejoice. Díky svým vlastnostem vás dokonale ochrání i v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Je prodyšná a zároveň nepromokavá. K tomu přispívají i voděodolné zipy, podlepené švy a svrchní úprava materiálu DWR. Ta navíc zabraňuje ulpívání nečistot a její údržba je snadná. Cena 2299 Kč

Mohlo by vás taky zahřát:

Save


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.