Krásné ruce v každém věku: Jak se zbavit skvrn, vrásek nebo bradavic

I když budete mít vyhlazený obličej a dokonalou figuru, přesto existuje část těla, která váš skutečný věk odhalí. Právě ruce. Pokud jim v určitém věku nedopřejete speciální péči, můžou vyzradit více, než je žádoucí. A to přece nechcete!

Dříve byla estetická medicína na stařecké skvrny a pergamenovou kůži na rukou poměrně krátká. Ale časy se naštěstí mění a dnes už tu metody řešení jsou. Proto se dá i na této partii těla trochu kamuflovat.

„S pigmentovými skvrnami, vráskami na rukou i se ztenčenou kůží, kožními výrustky a bradavičkami na hřbetech rukou a prstech, kde jsou často viditelné, dnes už bojujeme prostřednictvím IPL i laserových přístrojů, s pomocí výplňových materiálů, chemických peelingů nebo třeba způsobem přenosu tuku z jiné části těla," vyjmenovává možnosti, jak zatočit s projevy stárnutí na pokožce rukou, zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Mgr. Petra Řehořková.

„Na ruce působí hodně škodlivých faktorů – zejména sluneční záření, změny teplot v zimě, klimatizace, nepříznivé pro pokožku je i časté mytí a namáčení rukou. Nic z toho kůži neprospívá, přitom rukám paradoxně obvykle věnujeme méně pozornosti než jiným částem těla. Jenže na přesušené kůži se pak snadno tvoří vrásky, narušená pokožka je náchylnější k infekcím kůže," vysvětluje dermatolog MUDr. Miloš Kravciv, proč je i pokožku rukou nutné důsledně ošetřovat ochrannými krémy s UV faktory, a proč bychom se měli při každodenní péči soustředit i na ni. Přesto se vlivem stárnutí i vnějších faktorů některé neduhy můžou časem objevit. Řešit je pak můžete následovně:

Pigmentové skvrny a pihy

Na jemnější a méně výrazné můžou pomoci krémy na zesvětlení pigmentových skvrn. Pokud je problém závažnější a nežádoucí zabarevní pokožky je velmi viditelné, pak bývá účinným řešením i chemický peeling, který mívá různou intenzitu podle konkrétního stavu pokožky klienta. „Účinnou, a stále oblíbenější cestou, jak se zbavit pigmentových skvrn, je laser, který působí tak, že se povrch pigmentace laserovým výbojem naruší a postupně rozpadá," popisuje jednoduše průběh ošetření MUDr. Miloš Kravciv. Aby byl výsledek co nejlepší, je dobré ošetření zopakovat několikrát v pravidelných měsíčních intervalech. Pigmentové skvrny na rukou, jak doplňuje Petra Řehořková, lze minimalizovat i díky IPL (intenzivní pulsní světlo), které je zesvětluje a zároveň stimuluje tvorbu kolagenu v podkoží. I tento zákrok je ovšem nutné pravidelně opakovat.

Proč vznikají pigmentové skvrny? U žen je mohou vyvolávat hormonální změny v těhotenství nebo hormonální změny související s menopauzou. Někdy se vyskytují i u lidí s přesušenou či zjizvenou pokožkou, také u častých návštěvníků solárií. Způsobuje je rovněž nedostatečná činnost jater, genetika, nedostatek vitaminů či užívání některých léků. Každopádně platí, že pokud vás pigmentové skvrny trápí, měli byste zásadně používat krémy s ochrannými faktory 50, aby se jejich stav dále nehoršil a netvořily se nové.

Vrásky

Bývají většinou daní za štíhlost především u žen starších čtyřiceti let. Kůže se povoluje, ztrácí elasticitu a v oblasti kloubů se pak hromadí. „S tímto neduhem pracujeme pomocí aplikace kyseliny hyaluronové do mezikloubních prostor. Kůže se pak vypne, vyhladí," říká dermatoložka MUDr. Petra Samková z Petra Clinic, která dále uvádí, že metodou, jak omladit hřeby rukou, je i plazma lifting, kdy se z náběru krve oddělí pomocí centrifugy plazma od krve. Plazma se následně smíchá se speciálním koktejlem a napíchá tenkými jehličkami do pokožky. Toto ošetření podle dermatoložky údajně podporuje aktivitu kmenových buněk, které následně způsobují omlazení. Hodí se tedy nejen pro vyhlazení vrásek, ale řeší i problém ztenčené kůže způsobený stárnutím.

TIP: Olejová koupel Příjemnou prevencí, jak udržet pokožku na rukou vláčnou a pružnou, může být i lázeň, kterou si snadno připravíte doma. Použít můžete olivový, mandlový, levandulový či růžový olej. Dvě lžíce kápněte do umyvadla či lavoru napuštěného teplou vodou. Nechte působit asi 10 minut, a následně ruce jemně osušte. Lázeň si dopřávejte alespoň jednou týdně.

Kožní výrůstky a bradavice

I ty někdy naše ruce zbytečně hyzdí. Přitom se dají také odstranit poměrně jednoduše CO laserem. „Ošetření je ambulantní, v případě bradavic je jej nutné opakovat až čtyřikrát. Další kontroly ale nejsou potřeba," upřesňuje dermatolog Miloš Kravciv s tím, že je pouze nutné chránit do vyhojení ošetřená místa v létě krémy s vysokým ochranným faktorem.

Jak si udržet mladé ruce?

Ruce si zasluhují ochranu proti volným radikálům a slunečnímu záření. Není tedy od věci pravidelně si je natírat krémy s ochrannými faktory a hydratovat je po každém omytí či namáčení. Na pokožku rukou také příznivě působí zábaly a masky. Oblíbený je třeba parafinový zábal, který kůži vyhojí a zvláční.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 10. 6. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a odejít. Řiďte se tímto instinktem a dejte se do práce. Toužíte se pustit do práce na určitých projektech. Klíčové pro vás nyní je, abyste se ujistili, že ty, které jsou již zahájeny, budou dokončeny dříve, než se pustíte do dalších. Nedovolte lidem, aby vám stáli v cestě k pokroku. V případě potřeby uchopte otěže do svých rukou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.