Krásné ruce v každém věku: Jak se zbavit skvrn, vrásek nebo bradavic

I když budete mít vyhlazený obličej a dokonalou figuru, přesto existuje část těla, která váš skutečný věk odhalí. Právě ruce. Pokud jim v určitém věku nedopřejete speciální péči, můžou vyzradit více, než je žádoucí. A to přece nechcete!

Dříve byla estetická medicína na stařecké skvrny a pergamenovou kůži na rukou poměrně krátká. Ale časy se naštěstí mění a dnes už tu metody řešení jsou. Proto se dá i na této partii těla trochu kamuflovat.

„S pigmentovými skvrnami, vráskami na rukou i se ztenčenou kůží, kožními výrustky a bradavičkami na hřbetech rukou a prstech, kde jsou často viditelné, dnes už bojujeme prostřednictvím IPL i laserových přístrojů, s pomocí výplňových materiálů, chemických peelingů nebo třeba způsobem přenosu tuku z jiné části těla," vyjmenovává možnosti, jak zatočit s projevy stárnutí na pokožce rukou, zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Mgr. Petra Řehořková.

„Na ruce působí hodně škodlivých faktorů – zejména sluneční záření, změny teplot v zimě, klimatizace, nepříznivé pro pokožku je i časté mytí a namáčení rukou. Nic z toho kůži neprospívá, přitom rukám paradoxně obvykle věnujeme méně pozornosti než jiným částem těla. Jenže na přesušené kůži se pak snadno tvoří vrásky, narušená pokožka je náchylnější k infekcím kůže," vysvětluje dermatolog MUDr. Miloš Kravciv, proč je i pokožku rukou nutné důsledně ošetřovat ochrannými krémy s UV faktory, a proč bychom se měli při každodenní péči soustředit i na ni. Přesto se vlivem stárnutí i vnějších faktorů některé neduhy můžou časem objevit. Řešit je pak můžete následovně:

Pigmentové skvrny a pihy

Na jemnější a méně výrazné můžou pomoci krémy na zesvětlení pigmentových skvrn. Pokud je problém závažnější a nežádoucí zabarevní pokožky je velmi viditelné, pak bývá účinným řešením i chemický peeling, který mívá různou intenzitu podle konkrétního stavu pokožky klienta. „Účinnou, a stále oblíbenější cestou, jak se zbavit pigmentových skvrn, je laser, který působí tak, že se povrch pigmentace laserovým výbojem naruší a postupně rozpadá," popisuje jednoduše průběh ošetření MUDr. Miloš Kravciv. Aby byl výsledek co nejlepší, je dobré ošetření zopakovat několikrát v pravidelných měsíčních intervalech. Pigmentové skvrny na rukou, jak doplňuje Petra Řehořková, lze minimalizovat i díky IPL (intenzivní pulsní světlo), které je zesvětluje a zároveň stimuluje tvorbu kolagenu v podkoží. I tento zákrok je ovšem nutné pravidelně opakovat.

Proč vznikají pigmentové skvrny? U žen je mohou vyvolávat hormonální změny v těhotenství nebo hormonální změny související s menopauzou. Někdy se vyskytují i u lidí s přesušenou či zjizvenou pokožkou, také u častých návštěvníků solárií. Způsobuje je rovněž nedostatečná činnost jater, genetika, nedostatek vitaminů či užívání některých léků. Každopádně platí, že pokud vás pigmentové skvrny trápí, měli byste zásadně používat krémy s ochrannými faktory 50, aby se jejich stav dále nehoršil a netvořily se nové.

Vrásky

Bývají většinou daní za štíhlost především u žen starších čtyřiceti let. Kůže se povoluje, ztrácí elasticitu a v oblasti kloubů se pak hromadí. „S tímto neduhem pracujeme pomocí aplikace kyseliny hyaluronové do mezikloubních prostor. Kůže se pak vypne, vyhladí," říká dermatoložka MUDr. Petra Samková z Petra Clinic, která dále uvádí, že metodou, jak omladit hřeby rukou, je i plazma lifting, kdy se z náběru krve oddělí pomocí centrifugy plazma od krve. Plazma se následně smíchá se speciálním koktejlem a napíchá tenkými jehličkami do pokožky. Toto ošetření podle dermatoložky údajně podporuje aktivitu kmenových buněk, které následně způsobují omlazení. Hodí se tedy nejen pro vyhlazení vrásek, ale řeší i problém ztenčené kůže způsobený stárnutím.

TIP: Olejová koupel Příjemnou prevencí, jak udržet pokožku na rukou vláčnou a pružnou, může být i lázeň, kterou si snadno připravíte doma. Použít můžete olivový, mandlový, levandulový či růžový olej. Dvě lžíce kápněte do umyvadla či lavoru napuštěného teplou vodou. Nechte působit asi 10 minut, a následně ruce jemně osušte. Lázeň si dopřávejte alespoň jednou týdně.

Kožní výrůstky a bradavice

I ty někdy naše ruce zbytečně hyzdí. Přitom se dají také odstranit poměrně jednoduše CO laserem. „Ošetření je ambulantní, v případě bradavic je jej nutné opakovat až čtyřikrát. Další kontroly ale nejsou potřeba," upřesňuje dermatolog Miloš Kravciv s tím, že je pouze nutné chránit do vyhojení ošetřená místa v létě krémy s vysokým ochranným faktorem.

Jak si udržet mladé ruce?

Ruce si zasluhují ochranu proti volným radikálům a slunečnímu záření. Není tedy od věci pravidelně si je natírat krémy s ochrannými faktory a hydratovat je po každém omytí či namáčení. Na pokožku rukou také příznivě působí zábaly a masky. Oblíbený je třeba parafinový zábal, který kůži vyhojí a zvláční.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.