Krásné zrzky: Jaká jsou jejich tajemství?

Rusé vlasy byly vždy malou záhadou, kterou rozluštila až moderní věda. Ženy s vlasy barvy ohně už od pradávna dráždily mužskou fantazii. Jsou považovány za ty nejvášnivější. Jaká tajemství skrývají zrzavé ženy?

Už ve starém Římě se za rusovlasé otrokyně platilo mnohem více než za ostatní dívky. Zrzavé vlasy byly považovány za vzácné zboží a do antického pupku světa byly dopravovány z barbarského severu. Bohaté Římanky se sice vyzbrojily hennou, aby se odstínům ohně a mědi přiblížily, ale přírodní rusé vlasy byly nejcennější.

Renesanční malíř Titzian ve své tvorbě obdivoval krásu rusovlasých žen do té míry, že se červeně zbarveným vlasům dodnes říká “tizianová”.

Zrzky jako čtyřlístky

Odjakživa vzbuzují přírodní zrzky obdiv okolí. Za jejich výjimečnou barvu vlasů může vlastně zmutovaný gen MC1R, který majitelkám rudé hřívy většinou nadělí i světlou pleť a spousty pih. Když k tomu přidáte ještě modré oči, hotový zázrak je na světě. Tato kombinace totiž představuje pouhé 1 % z populace zrzavých a potkat takového člověka je stejné, jako najít třeba čtyřlístek.

Nejvíce rusovlasých lidí žije ve Skotsku, Holandsku nebo Irsku, kde je zrzavá celá desetina obyvatel, ale recesivní gen se dá vysledovat i v Polynésii či u kmenů střední Asie.

Foto: iStock

Rusovlásky nešediví

Rusovlásky mají nejméně vlasů oproti brunetám a blondýnám, ale zato se mohou pochlubit, že nikdy nešedivějí. Jejich kštice totiž postupně vybledne do odstínů žluté a pak rovnou zbělá. S barvením je to o dost horší. Pokud si přírodní zrzka usmyslí, že půjde na blond a najde dobrého koloristu, ještě to jakž takž jde, ale tmavé barvy na rusých vlasech drží velice špatně a výsledek barvení bývá nejistý.

Vystačí si i bez sluníčka

Možná jste to netušili, ale zrzky jsou daleko citlivější na bolest než ostatní populace. Mají až o 20 % větší spotřebu anestetik při operacích a jejich práh bolesti je nižší než u blondýn či brunetek. Nejcitlivější jsou pak na bolest způsobenou teplem a chladem. Na druhou stranu se mohou pochlubit výrobou vlastního vitamínu D, který jejich tělo dokáže produkovat i za špatného počasí, zatímco nezrzaví lidé se musí spolehnout na dostatek slunečního záření.

Foto: iStock

Rusovlasé krásky

Vzpomeňme si ještě na slavné rusovlásky historie. Ohnivé vlasy prý měla Máří Magdaléna, na rudé paruky nedala dopustit královna Alžběta I. I slavné herečky propadly kouzlu rudých vlasů. Z těch přírodních to vždy byla Annie Girardotová, Lucille Ballová, Julianne Mooreová, Nicole Kidmanová, Cynthia Nixonová či Julia Robertsová. Zrzavé barvy čas od času rády předvedou i Beyonce nebo Rihanna, ale ty se už musí spolehnout na ruce odborníků.

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky vlasy bolest Alžběta II. zrzka Rihanna pigment Starověký Řím Julia Robertsová vášeň práh bolesti zrzavé vlasy Julianne Mooreová Marie Magdalena Beyoncé Knowles Lucille Ballová Nicole Kidmanová Cynthia Nixonová Annie Girardot

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.