Zešedívíte? A kdy? Fakta versus pověry o šedivých vlasech

Existuje spousta povídaček o tom, jak předcházet šedým vlasům nebo s nimi zatočit. Některé jsou pravdivé, některé patří (naštěstí) jen do říše pohádek.

Někdo začíná šedivět už na prahu třicítky, někomu zůstane stejná barva vlasů třeba až do šedesáti. I když se dnes dá všechno zamaskovat barvou, asi nikdo není nadšený, když na hlavě objeví první šedivý vlas.

Jak to vlastně je s šedivěním vlasů? Přečtěte si odpovědi předního newyorského dermatologa Howarda Sobela, čemu můžete věřit o co jsou jen pověry:

Když najdete první šedé vlasy, za chvilku jich budete mít plno

Není to pravda. Jak říká Sobel, šednutí vlasů se liší člověk od člověka. Okolo třicítky má spousta lidí nějaký ten pramínek vlasů šedý. Jedněm budou vlasy postupně šednout dál, jiným nemusí přibýt žádné další šediny klidně desítky let.

Za každý vytržený šedý vlas narostou dva

Ani tohle není pravda. „Trháním šedých vlasů nijak nezvýšíte počet šedin, které na daném místě rostou. Vyroste prostě stejný šedý vlas,“ vysvětluje Sobel. Ale pozor, vlasy byste si neměli trhat, protože hrozí, že si poškodíte vlasový folikul a už z něj nevyroste vlas žádný – ani v původní barvě, ani šedý.

Zešednete zhruba ve stejném věku jako vaše matka

To je pravda. „Geny obecně předurčují, kdy vám začnou šednout vlasy,“ říká Sobel. Nicméně to není stoprocentní, na příchod šedin má velký vliv i životní styl. Více najdete v dalším mýtu.

Kouření i slunce urychlí šedivění

Je to tak. Ultrafialové záření a chemické látky obsažené v kouři ničí volné radikály v buňkách a způsobují úbytek melanocytů, které dávají vlasům barvu. Takže pokud nechcete ve čtyřiceti vypadat jako babička, rozlučte se s cigaretami (i těmi elektronickými) a chraňte si vlasy před prudkým sluncem.

Zešedivět můžete i z přemíry stresu

Možná ano. „Výživa melanocytů, které probarvují vlasy, se s rostoucím věkem zhoršuje a stres může u těch, kteří mají vyšší predispozici k šednutí vlasů, způsobit, že k tomu dojde dříve,“ říká Sobel. Když cítíte, že je toho na vás moc, dýchejte pomalu do břicha, abyste zmírnili vliv škodlivých látek uvolněných stresem.

Barvení vlasů přidává šediny

Není to pravda. Absolutně neplatí, že by barvení vlasů jakkoli ovlivňovalo vznik šedin. Nicméně příliš časté barvení může ovlivnit celkové zdraví vlasů, proto nezapomínejte na kondicionér a ke svým loknám se chovejte šetrně.

Pokud máte šedé vlasy už jako mladí, stárnete rychleji než vaši vrstevníci

Tak to není. Jestli patříte mezi ty mnohé, jimž vlasy začaly šednout už před třicátým rokem (nebo dokonce před dvacetinami), můžete být v klidu. Sobel říká, že to nijak nesouvisí s celkovým stárnutím, mohou za to opět geny. Nemá cenu se stresovat, protože, jak už víte, jen vám to přidá další šediny.

Jaké si z toho vzít ponaučení? Ledacos na své hlavě můžete ovlivnit svým životním stylem. Ale velkou část hrají i geny. A to ostatní jsou víceméně povídačky.

-az-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.