zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Opravdu můžete kvůli stresu zešedivět?

Dnes jsou šediny módním trendem...
Autor: boredpanda.com Dnes jsou šediny módním trendem...
pruchol , Vydáno: 17.01.2016
Určitě jste jako děti od rodičů občas slýchali, že z vás jednou zešediví. Někdy to způsobila poznámka v „žákajdě“, jindy zase natrhnuté kalhoty z hrátek venku nebo třeba, že jste už zase zaspali.

reklama

Po čase se role obrátí, pořídíte si dcerku či synka, a kolotoč výčitek začne nanovo – jenže těmi „šedivými“ jste tentokráte vy. Opravdu ale mohou naše vlasy vinou stresu zbělat nebo zešedivět? Je to skutečně možné? Dá se to vědecky podpořit? Nebo se jedná o pouhý mýtus ve stylu, že budou vaše vlasy zdravé a silné, pokud je těsně před spaním 100x projedete kartáčem od kořínků ke konečkům?

Faktem je, že vlasové folikuly obsahují melanocyty, což jsou buňky, které produkují pigment melanin. Tím, že náš organismus stárne, snižuje se i produkce melaninu. Naše vlasy přirozeně přicházejí o důležité barvivo, a proto šediví. Konečnou barvou vlasů, pokud máme to štěstí, že je máme i v pokročilejším věku, je bílá.

Přiznat své šediny? Obdivuhodné!

I šedivé prý můžete být krásné! Co si o tom myslíte?

 

Určitě jste si všimli, že někteří vaši známí mají šedivé vlasy už kolem dvaceti let. Určujícím faktorem šedivění je samozřejmě genetika, nicméně jeho rychlost ovlivňuje i řada dalších příznaků – kouření, nedostatek vitamínu B, špatný zdravotní stav apod. Patří sem ovšem i stres?

Stres sice může urychlit zánik melanocytů, nicméně nebyla stanovena žádná přímá a jasná souvislost mezi šedivěním vlasů a stresem. Stresové hormony mohou způsobit zánět, který řídí tvorbu volných radikálů. Je tedy možné, že tyto volné radikály by mohly ovlivnit produkci melaninu. Nemůžeme se tedy už divit, že většině prezidentů během jejich druhého funkčního období naroste na hlavě „stříbro“.

Starší ženy se snaží šediny zamaskovat, mladé dívky si je naopak nechávají na šedo barvit

Nejčastější otázky týkající se šedivých vlasů a ODPOVĚDI!

 

Obavy tedy nejsou na místě ani tehdy, když máte fakt krušný týden, kdy se vůbec nezastavíte a neprožíváte zrovna šťastné období. Vlasy vám za noc rozhodně nezešediví. Nicméně to může vést k jinému problému – řídnutí vlasů.

Po několika týdnech až měsících, co jste v permanentním stresu, ať už po těle nebo po duši, kdy prožíváte nějaké trauma (operace, těžké infekce, ztráta blízké osoby, porod aj.), může dojít až ke ztrátě vlasů. Odborně se tento fenomén nazývá „telogeneffluvium“. Pokud se následně stresoru vyhnete, přestane na vás působit, čas rány otupí, vlasy by se měly zase obnovit, začít růst. Vše by se mělo vrátit do původního stavu.

-šp-

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama