Móda a krása

8. června 2017 14:00

Lucie Průchová

Nejčastější otázky týkající se šedivých vlasů a ODPOVĚDI!

Můžeme zpomalit, nebo dokonce zastavit šedivění našich skrání? Jednoduchá otázka a ještě jednodušší odpověď – NEMŮŽEME!

Stejně jako vrásky, tak i šedivé vlasy jsou viditelnou známkou stárnutí, ale způsob, jak s nimi zacházet a udržovat co nejdéle jejich mladistvý vzhled, se může podobat péči o pleť.

Specialistka na vlasové problémy Madeleine Preston vysvětluje, proč šedivíme a zda můžeme tento proces nějak oddálit – pokud bychom tedy opravdu chtěli.

1. V kolika letech vlastně začínají ženy šedivět?

Většina žen, které dosáhly věku třiceti let, si najde pár prvních šedivých vlasů, ale bude hůř – když přijde padesátka, většina žen má více než 50 % vlasů a chlupů šedivých.

2. Proč jsou nejdřív vlasy šedé a až později bílé?

Šedé vlasy se z našich normálně pigmentovaných vlasů postupem času promění na bílé. To se stane, když se pigmentové buňky zodpovědné za barvu (melanin) přestanou vytvářet.

3. Můžeme zpomalit rychlost, kterou nám vlasy šedivějí?

Nutriční a hormonální faktory mohou mít vliv na barvu vlasů, stejně jako stres, ale největší podíl na tom, kdy začneme šedivět, mají naše geny.

4. Objevují se šedé vlasy u některých typů lidí dřív?

Sklon k šedivění se dědí – pokud vaši rodiče byli brzy bělovlasí, je veliká pravděpodobnost, že na tom budete stejně. Jsou tu ale třeba i zdravotní problémy, které mohou způsobit předčasné šedivění, jako je diabetes, perniciózní anémie nebo problémy se štítnou žlázou.

5. Co bychom měli jíst k udržení zdravých vlasů?

Vlasy se skládají z bílkovin (keratinu), takže pro silné zdravé vlasy je velmi důležité jíst potraviny, které je obsahují. Jsou to například vejce a ryby, ty jsou dobrými zdroji prvotřídních bílkovin. Bílkoviny se skládají z aminokyselin. Esenciální aminokyseliny jsou bohaté na živočišné bílkoviny a snadněji se vstřebávají. Nedostatek železa, vápníku, zinku, vitamínu D, B12 a B6 by mohl být pro naše zdraví problém, takže je důležité jíst potraviny, které tyto látky obsahují. Vegetariánům je doporučujeme užívat v tabletách.

6. Existuje něco, co můžeme užívat, když chceme bojovat s šedivěním vlasů?

Multivitaminový doplněk, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny, může pomoci vlasům, aby nebyly vysušené a bez života, protože mají hydratační účinky. Mohou také snížit tvorbu lupů a svědění pokožky hlavy. Doplněk, který obsahuje i měď, může také zabránit vzniku šedivějících vlasů tím, že posílí produkci melaninu (pigment, který dává vlasům barvu).

8. Je k něčemu dobré masírovat pokožku hlavy?

Stejně jako naše tělo potřebuje pravidelné cvičení, tak i naše hlava. Každodenní šamponování vlasů znamená, že jsme promasírovali hlavu, což zase vede k čisté a zdravější pokožce hlavy. Masáží jsme učinili důležité kroky k dodání živin pokožce a dobrému prokrvení vlasových folikul.

9. Je šedivění různé podle toho, jaké jsme rasy?

Ano, u každé lidské rasy se šedivění projevuje jinak. Podle výzkumů začínají nejdříve šedivět běloši, pak následují Asijci a v poslední řadě černoši.

10. Je možné, že na šedivé vlasy špatně chytá barva?

Je to opravdu tak, šedé vlasy se hůře barví, protože jsou vůči barvě na vlasy odolnější, a to kvůli sníženému množství melaninu.

11. Prý kuřáci dříve šedivějí. Je to pravda?

Ten kdo kouří, má čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že bude mít předčasně šedivou hlavu. Nikotin totiž způsobuje snížení produkce melaninu. Ale kuřák nejenže bude mít vlasy předčasně šedivé, hrozí mu i celková ztráta vlasů.

Dnes je ale módní si vlasy barvit na šedou barvu, dělají to i mladé slečny:

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.