Móda a krása

1. července 2015 04:20

Anna Kopečková

Léto je tady. Sbohem, chloupky!

Sluníčko nám přitápí a my se zbavujeme svršků. Než je ale odhodíte, je potřeba zneškodnit nevzhledný porost. A my víme, jak na to.

Stará dobrá žiletka: Je to rychlé, bezbolestné, ale krátkodobé

Co si budeme namlouvat, žiletka u nás vyhrává právě díky snadnému použití. Během několika minut jsou chloupky pryč a my máme zase na 3 až 4 dny klid, než celý proces zopakujeme. Určitě nezapomínejte na speciální pěnu na holení a pokud máte citlivou pokožku, rozhodněte se pro žiletku, jejichž hlavice je obohacena o hydratační pásky. Pokud vám chloupky zarůstají, vsaďte na peeling, na masáž žínkou z lufy a dbejte také na to, aby vaše žiletka byla vždy ostrá a bez nečistot. Po oholení pokožku ošetřete sprejem nebo krémem s výtažky z aloe vera. Zarostlý chloupek musí ven, proto ho vytrhněte pinzetou.

Tip: Pokud vám ostří žiletky pokaždé podráždí pokožku, vyzkoušejte depilační krém.

Epilátor: Ekonomicky výhodný pomocník

Elektrický stojek vás zbaví chloupků na 3 až 6 týdnů v závislosti na vaší genetické výbavě, která má s tvorbou chloupků přímou souvislost. Ze začátku však počítejte s vyšší citlivostí a tedy i s bolestí, ta se však bude po opakovaném použití postupně snižovat. Také vám mohou po epilaci naskákat červené pupínky, pokud máte citlivější kůži. Důležité je při epilaci kůži dostatečně napnout. Pro komfortnější odstranění chloupků vsaďte na epilátor, který si můžete vzít s sebou do sprchy, nebo ten, co má zabudovaný masážní panel, který zmírní bolest. Po sérii několika opakování si ale vaše pokožka navykne a bolest nebude tolik výrazná.

Vosk: Poradí si i s jemnými chloupky na obličeji

Vyrašily vám nad horním rtem tmavší chloupky? Můžete na ně vzít pinzetu nebo je odstranit na jeden zátah pomocí voskových pásků. Před použitím je dostatečně nahřejte (skvěle vám poslouží teplý vzduch z fénu), pásky půjdou od sebe lépe oddělit, aniž by se přetrhly. Vosk lépe obalí chloupky a vy je svižným pohybem všechny do jednoho vyškubnete i s kořínkem. Moderní vosky jsou nyní obohaceny o zklidňující složky, díky nimž vám nehrozí podráždění kůže a nehezké pupínky. Je potřeba ale trochu vybírat a zkoušet, protože ne všechny výrobky dokážou to, co slibují.

Pokud máte strach z bolestivé epilace voskem, svěřte se do rukou odborníka. Přesto ale žádnou větší úlevu nečekejte, obzvlášť pokud se jedná o epilaci třísel.

Cukrová pasta: Staronový hit dnešní doby

Tuhle metodu používaly už ženy před dávnými lety v Orientu a dnes se s ní setkáte opravdu všude. Kosmetické salony lákají na výhodné nabídky odstranění chloupků touto metodou, ale na cukrovou pastu natrefíte i v obyčejné drogérii, kde si ji můžete koupit, nahřát ji a pustit se do práce. Pro začátek musíme upozornit, že bude potřeba se s pastou naučit pracovat. Cukrová hmota je velmi citlivá k pokožce, jedná se o vysoce přírodní materiál, jež bez problémů odstraní i kratinké chloupky. Navíc cukrová metoda představuje zároveň i prospěšnou formu peelingu a oblíbenou nejméně bolestivou variantu, jak se zbavit ochlupení na intimních místech s dlouhodobým účinkem.

Když chcete mít po starostech, zkuste laser

Laserové epilace dnes patří mezi oblíbené metody odstraňování chloupků, ale jsou také finančně i časově mnohem náročnější. Výborných výsledků dosahuje epilace alexandritovým laserem. „Princip epilace laserem nespočívá v působení laserového záření na každý chloupek zvlášť, ale je vždy ošetřen úsek pokožky, který má průměrnou velikost 18 mm². Kompletní doba trvání epilace tedy záleží na ošetřovaném místě a jeho ploše. Například pro oblast bikin trvá epilace GentleLasem cca 10 minut, epilace horního rtu vyžaduje 2 minuty, epilace obou předloktí trvá cca 15–20 minut,“ uvádí korektivní dermatoložka MUDr. Helena Reisingerová z kliniky Mediestetik. Pro úplné odstranění nežádoucího ochlupení je vhodné cyklus procedur opakovat. Během jednoho zákroku je zničeno cca 80 % chloupků ve stádiu růstu. Proto je ideální absolvovat v rozmezí 1–2 měsíce 3–4 procedury laserové epilace. S každou další epilací je síla chloupku, rychlost růstu a pigmentace snižována.

Vzhledem k tomu, že je působení laserového paprsku doprovázeno proudem speciální chladicí látky – kryogenu –, který jej ochlazuje, a to před i po záblesku laserového paprsku, je procedura epilace prakticky bezbolestná. Zároveň je tímto systémem chráněna také pokožka. Při této epilaci také dochází k efektu jemné rejuvenace pokožky. Laserový puls působí na ošetřovanou část kůže, jejíž struktura je hladší a póry menší, zároveň nezanechává na pokožce žádné jizvičky.

Holit, nebo neholit?

V poslední době dochází mezi ženami k návratu k přírodnímu vzhledu a holení těla považují za něco nepřirozeného, co navíc tělo oslabuje. To ale lékaři vyvracejí. „Redukce nežádoucího ochlupení má nejen estetickou, ale i hygienickou funkci. Na chloupcích, zejména v podpaží a v intimních partiích, se totiž snáze drží bakterie, s čímž souvisí mimo jiné i zvýšený výskyt zápachu. Dalším aspektem je fakt, že v pubickém ochlupení se mohou vyskytovat projevy pohlavních chorob jako je pedikulóza, neboli vši ohanbí,“ vysvětluje doktorka Reisingerová.

len


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.