Móda a krása

16. března 2017 06:00

Martina Čerňanská

Mercedes-Benz Prague Fashion Week: Březnová oslava módy již tento víkend

Březnový Mercedes-Benz Prague Fashion Week (MBPFW) představí mimo jiné vůbec první přehlídku vysoké krejčoviny, tzv. haute couture v České republice. Během čtyř přehlídkových dnů – od soboty 18. do úterý 21. března – svou tvorbu v Kotvě předvede 15 vrcholných osobností současné české oděvní scény.

V rámci druhého exkluzivního benefičního večera MBPFW a magazínu Hospodářských novin Proč ne?! pro Nadaci Terezy Maxové dětem, který proběhne 18. března 2017, předvede svou jarní kolekci italský designér Francesco Scognamiglio.

Historie

Mercedes-Benz Prague Fashion Week (#MBPFW, dříve Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend), mezinárodní festival české a slovenské módy, prošel od svého vzniku v roce 2010 přirozeným vývojem. Zpod širého nebe na „nejdelším mole ve střední Evropě“ v Pařížské ulici přes bílý „fashion stan“ dospěla ke konceptu aktuálního „fashion temple“ v atraktivních historických budovách, které nabízejí návrhářům skvělé prostředí pro atraktivní prezentaci. MBPFW podporuje lokální kreativitu, vyhledává nové talenty a inspiruje. Každý rok se ho účastní významné mezinárodní osobnosti módního průmyslu, například proslulý obuvník Jimmy Choo, dlouholetý ředitel značky Jean-Paul Gaultier Donald Potard, zahraniční novináři a nákupčí. Poslední edice v září 2016 přilákala na 10 tisíc diváků. Pořádající agentura Czechoslovak Models je také organizátorem modelingové soutěže Czechoslovak TopModel. Od roku 2013, kdy se stala titulárním partnerem akce automobilka Mercedes-Benz, je Prague Fashion Week součástí celosvětové rodiny prestižních týdnů módy, které Mercedes-Benz po celém světě zastřešuje.

Program MBPFW

Během čtyř přehlídkových dnů – od soboty 18. do úterý 21. března – svou tvorbu v Kotvě předvede 15 vrcholných osobností současné české oděvní scény. Všichni designéři premiérově představí své kolekce na sezonu podzim/zima 2017. MBPFW však během přehlídky 19. března v 17 hodin uvede na scénu také čtyři nové talenty – finalisty soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2017, kterými se stali: Michaela Hriňová, Lukáš Krnáč, Zoltán Tóth a Adam Kost. V rámci soutěže se budou začínající tvůrci do 26 let ucházet o finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun, odbornou podporu ze strany MBPFW a možnost samostatné přehlídky v rámci podzimní edice MBPFW.

Přehlídkový program pražského týdne módy doplní doprovodný program. Nebude chybět oblíbený víkendový festival udržitelné módy, autorské výstavy a prodejní akce v módních buticích a galeriích a také módně-právní seminář. Vstupenky na březnovou edici Mercedes-Benz Prague Fashion Week jsou v prodeji prostřednictvím portálu GoOut.

Návrháři a značky MBPFW FW17

Alter Era, Blažek, Daniela Peskova, CHATTY, Imreczeova, Jakub Polanka, Jan Černý, Kateřina Geislerová, LAFORMELA, Lukas Machacek, Michael Kovacik, Miro Sabo, NEHERA, Petra Ptáčková, Situationist, Tiqe by Petra Balvínová, Zuzana Kubíčková.

Co je haute couture

Označení haute couture (vysoká krejčovina) je od r. 1945 chráněno francouzským zákonem a má přesná pravidla, mezi něž patří například to, že oděvy musí být unikáty, které jsou zpracované ručně s použitím těch nejluxusnějších materiálů, kolekce musí být prezentovány dvakrát ročně a každá musí obsahovat alespoň 25 oděvů, na jejichž přípravě se podílí minimálně 20 osob. Označení haute couture smějí užívat jen ty módní domy, které k tomu dostanou oprávnění od francouzského ministerstva průmyslu. Mezi stálé členy této privilegované skupiny patří například módní domy Chanel, Christian Dior, Jean Paul Gaultier, Maison Margiela, mezi zahraniční členy pak patří třeba Versace, Valentino či Elie Saab, hostujícími členy byli kupříkladu Zuhair Murad či značka Vetements.

Než vypukne letošní březnová oslava módy, podívejte se na fotogalerii z té letní:

Připravila: Martina Hrušková/ Mercedes-Benz Prague Fashion Week


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.