Móda a krása

7. prosince 2015 04:15

Lucie Průchová

Najděte konečně svůj styl oblékání!

Najděte konečně svůj styl oblékání!

Stojíte ráno bezradně nad přeplněným šatníkem? Změňte to. Udělejte si pořádek doma ve skříni a začněte nově vnímat sebe i svůj život. Vizážistka a stylistka Petra Šestáková říká: „Pokládám svým klientkám otázky, které jim tváří v tvář jejich skříni s oblečením otevřou oči.“

Máme pro vás pět otázek, které byste si měla položit a které můžou změnit váš šatník, ale i životní postoj.

Kdo jsem?

„Při práci s klientkami, zejména při detoxu šatníku, se setkávám s tím, že ‚zamrzly‘ v období, které se jim líbilo. Studia, čas zamilovanosti, doba, kdy vrcholově sportovaly a podobně,“ říká Petra Šestáková. „Když na mě kyprá paní ve zralém věku vytáhne minisukni nebo čtyřicetiletá máma dvou dětí seprané tílko na léto, nedá se nic dělat, všechno musí pryč!“ říká odbornice.

Pro někoho banální otázky „Kdo jsem a kam směřuji?“ mnoha ženám možná po dlouhé době připomenou, že se za poslední léta v jejich životě leccos změnilo.

Podle Petry někdy ženám trvá dlouho uvědomit si, že už nejsou studentky, ale chodí do práce; že nejsou ztřeštěné holky, ale manželky a mámy; už nejsou roztomilé dívky s velkými očima, ale bojují s příznaky přechodu; nejsou vrcholové sportovkyně, ale mají ambice na manažerskou pozici v práci.

Kolik mi je let?

„Miláčku, koukej na to břicho, takové jsem nikdy neměla! Zoufala jsem si po vydatné večeři svému muži,“ vypráví prodavačka Iva. „Miláčku, vypadáš výborně, ale uvědom si, že ti je 37 a máš dítě, nemůžeš po sobě chtít tělo jako dvacítka, řekl. A najednou jsem k sobě byla mnohem shovívavější. Vím, že vypadám docela dobře, ale dvacet už mi prostě není,“ vzdychne Iva.

„Čas nikdo neoblafne,“ ví Petra. „Nepodléhejte fikci, že jste mladší, ale pozor – ani starší, než skutečně jste! Nejspíš se vám potom dost uleví.“

Jak vypadám?

Když si připustíte, že vám trochu visí tricepsy, povolil zadek nebo jste přibrala, zkuste si (dříve než s velkým odhodláním začnete jistojistě, jak jste si slíbila, makat v posilovně) koupit něco, vám bude slušet a nebudete v tom mít pocit, že jste nedokonalá.

„Nádherně se mi ulevilo, když jsem si koupila svoje první chino kalhoty. Jsou na stehnech a na zadku trochu volnější, to k nim patří, jsou stylové a stojí stejně jako kvalitní džíny. Mají vyšší pas, takže mi neleze zadek. Netrápím se v těsných džínech, v nichž poznám každé deko navíc, a teď mám krásné kvalitní kalhoty, které mi lichotí a ještě v nich vypadám elegantně,“ pochvaluje si dvaačtyřicetiletá úřednice Jarmila zásadní nový kousek šatníku.

Jaký je můj život?

Klíčová otázka, kterou ženy často nechtějí slyšet. „Obvykle si nechtějí připustit, že jsou dospělé, krásné a je na čase zahodit komplexy a trochu se zklidnit,“ říká Petra Šestáková.

Chcete-li najít svůj styl oblékání, zamyslete se, jakou máte práci a jakou pozici v ní zastáváte. Jak trávíte volný čas, jaký je váš denní rytmus, jaké máte povinnosti, jaké máte koníčky. Trackové boty z vás v Tatrách udělají hvězdu, ale funkční oblečení na procházku s kočárkem do města je trochu přes čáru. „Nemělo by se to přehánět ani na druhou stranu. Jehlové podpatky jsou hezké, ale jen na cestu od auta na schůzku a zpět, ne, když letíte z práce vyzvednout děti a pro tři kila brambor,“ podotýká Petra.

„Vždycky jsem chtěla vypadat velmi žensky, ale jako bývalé vrcholové sportovkyni mi to moc nešlo,“ říká dvaatřicetiletá Eva. „Tak jsem zkusila koupit si šaty a sukně a nechala jsem si narůst dlouhé vlasy. Ale dál než k růžovým hodinkám k růžovému triku jsem to nedotáhla a nakonec jsem se rozhodla investovat do stylisty. I proto, že mě povýšili v práci. Díky poradci jsem za poslední tři roky udělala opravdu pokrok a můj šatník se posunul do pro mě vesmírných dimenzí,“ jásá Eva.

Kým bych chtěla být?

Ve srovnání s Taťánou Kuchařovou většina z nás vypadá jako zvadlá šmudla, ale snít o tom, kým byste chtěla být, a přiblížit se tomu s pomocí chytře poskládaného šatníku, to je věc! Chtěla byste být milovaná a žádoucí žena, ale doma celou mateřskou chodíte ve starých teplácích a s mastnými vlasy? To jsou zásadní otázky, které je třeba si pravdivě zodpovědět.

„Která z nás by nechtěla být milovanou a žádoucí ženou? Tak se podle toho oblékejme, malujme a česejme!“ říká Petra.

„Přišla jsem na pár triků, které fungují,“ svěřuje se pětačtyřicetiletá Irena, majitelka cukrárny. „Například nemusím mít nutně obnovený střih svých polodlouhých vlasů, ale perfektní barva je klíčová. Nemusím mít skvělý make-up, ale tvářenka a výraznější rtěnka mě rozzáří. Jedna bílá klasická košile je lepší než sedm triček. A klasika je lepší než trend za každou cenu, hlavně, pokud investuji například do kabátu dost peněz. Pochopila jsem, že elegantní šatník může být pohodlný a nemusím v něm mrznout! Ale chce to čas, nejmíň dvě sezony, a objevovat nové obchody. Pokud tedy nemáte obratem dvacet tisíc na novou garderobu,“ popisuje své zkušenosti Irena.

Praktické rady

- Vyhoďte ze svého šatníku všechno obnošené, vytahané, seprané, co je vám dlouho malé nebo velké, co vám nesedí. Vše mimo styl, který byste chtěla nosit a o němž sníte.

„Mám doma troje letní šaty. Jedny s příliš hlubokým výstřihem, kvůli němuž se v nich necítím komfortně. Druhé jsou výstřední a nehodí se pro všední nošení a třetí jsou mi trochu knap, přibrala jsem. Nekoupím si nové, protože mám troje, ale nenosím je,“ svěřuje se květinářka Jarka (31). „Přesně takhle dochází k situaci, kdy ráno otevřete přecpanou skříň a jednoznačně nemáte co na sebe. Šaty vyhodit a koupit si jedny skvělé nové!“ radí Petra.

- Nakupujte tak, abyste mohla kousky v šatníku kombinovat a doplňovat.

- Pracujte s barvami. Základní barvy: modrá, hnědá, šedá, béžová, černá, bílá a jejich odstíny.

- Hledejte inspiraci v časopisech a u módních blogerek.

- Najděte si celebritu (nejlépe odpovídajícího věku i postavy), jejíž styl vám je blízký, a zkuste ji napodobit.

- Najměte si stylistu nebo kouče stylu.

- Jděte do jiných obchodů než obvykle. Běžnou konfekci kombinujte s luxusnějšími značkami, které objevíte v obchodních centrech, neostýchejte se vstoupit!

- Investujte do sebe, vsaďte na kvalitu.

- Hledejte v sezonních katalozích, vydává je většina značek. „Podle modelky v katalogu, který mi přistál ve schránce, jsem ulovila krásné podzimní bavlněné šaty, plus pásek, plus šátek. Dělala jsem s tím roky parádu ačkoli bych si to sama takhle nikdy nenakoupila,“ říká sedmadvacetiletá Kristýna.

- Některé obchody, například Tchibo, prodávají už hotové kolekce od čepice po boty. Můžete nakupovat nebo se inspirovat.

- „Čím horší máte ráno náladu, tím větší pečlivost věnujte krásnému oblečení. Bude vám líp,“ radí vizážistka a stylistka Petra Šestáková.

Ivana Králová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.