Nejsem dost hezká. Co mám dělat?

Být krásný ještě neznamená totéž jako být šťastný. Velice důležité pro šťastný život však je, aby byl člověk se svým tělem a celkovým vzhledem spokojený. Aby se naučil mít rád sám sebe takového, jaký je.

Krása a fyzické komplexy

Fyzická krása, která působí na všechny okolo, ještě nemusí být stejně vnímána svým nositelem. I ty nejznámější modelky mají své komplexy a nejsou na sobě se vším spokojeny.

Fyzické nedostatky, které však lidem připadají tak hrozné, jejich okolí mnohdy ani nezaznamená. Jak je to možné? Protože fyzické komplexy vznikají ze zkreslení rozdílu mezi představou o sobě samém a obrazem, který člověk vidí v zrcadle. Komplexy se odehrávají pouze v mysli zakomplexovaného člověka a ostatní je tedy vidět nemohou.

Jak být sám se sebou spokojenější

Nejsnazším, ale asi také finančně nejnáročnějším způsobem, jak být spokojenější se svým vzhledem, je svěřit se do rukou plastických chirurgů. Je sice pravda, že plastická chirurgie mnohdy dokáže ženám zvýšit sebevědomí a splnit jejich sny o větších ňadrech či menším nose, ale rozhodně není všemocná. Pokud si někdo myslí, že podstoupí pár plastických operací a automaticky se stane krásným, tak se mýlí.

Aby se člověk stal skutečně krásným, musí se takovým sám cítit. V mnoha případech pomůže, požádá-li žena o radu profesionálního kadeřníka, vizážistku a odborníky na módu. Jindy se stačí zeptat kamarádek nebo partnera. I ti totiž dokážou poradit.

V případě nespokojenosti se svým tělem je na čase začít se věnovat nějakému sportu. Ten totiž nejen zbavuje přebytečných kil, ale i zlepšuje náladu, stejně jako třeba sex. Velice důležitý pro krásu je i dostatek spánku. Během něj se uvolňuje melatonin – hormon mládí a svěžesti, který stimuluje vlastní regenerační procesy pleti.

Lepší pocit ze svého těla zaznamenáte i tehdy, pokud se budete stravovat zdravě (jíst ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, ryby, ořechy a semínka) a nebudete zapomínat na pitný režim (při nedostatku tekutin je pleť vysušená). Suchá pleť pak nejen zvýrazňuje vrásky, ale kvůli nedostatku vody v těle se jich mnohem více i tvoří. Důležitá pro zdraví a krásu je i relaxace.

Krásná sama pro sebe

Krása je vždy subjektivní a co je krásné pro jednoho člověka, nemusí být krásné pro druhého. Především proto je velice důležité, aby se vaše tělo zdálo krásné především vám. Být krásným by člověk měl být kvůli sobě a pro sebe, ne kvůli druhým a pro ně.

Je sice velice obtížné změnit to, co si sami o sobě myslíte a jak se na sebe díváte, ale určitě stojí za to to zkusit. Přestaňte se tedy porovnávat s ostatními. Při pohledu do zrcadla na sobě přestaňte hledat nedostatky, ale začněte se soustředit na to, co se vám naopak líbí. Snažte se myslet pozitivně, co se vašeho těla a jeho tvaru týče, radujte se z každého shozeného kilogramu nebo změny, která nastane.

Dysmorfobie aneb strach z vlastní ošklivosti

Lidé trpící tzv. dysmorfobií jsou přesvědčeni, že trpí hrůznými fyzickými nedostatky, které jim brání žít jako ostatní lidé. Mnoho času tráví pokusy o utajení svého nedostatku před okolím, neustále zkoumají svůj obraz a oddávají se přísným rituálům. Musí se například postavit ze "správné" strany, ihned po probuzení se nalíčit... Tito lidé také trpí určitým druhem paranoie, myslí si, že jsou neustále vystaveni posměchu ze strany okolí.

Tato porucha se většinou začíná objevovat v dospívání nebo časné dospělosti a její příčiny jsou často v dětství. Negativní hodnocení, které si tito lidé v minulosti vyslechli a které se týkalo jejich vzhledu, si vzali za vlastní. Nyní žijí v neustálé nespokojenosti se sebou samými a jen odborník jim může pomoci v tom, aby tuto situaci změnili.

Pohled na sebe je dán nastavením mozku

Pokud se trápíte tím, jak vypadáte, někdo vám ve vaší minulosti dal najevo, že jste oškliví či nepřijatelní. Do mozku se vám dostaly programy, podle kterých vám mozek počítá emoce vlastního nepřijetí. Těchto programů se můžete zbavit tak, že je vymažete z hlavy. Více o tom, jak je můžete vymazat, najdete zde.

Aleš Kalina

Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.

Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.

Sdílejte článek
Štítky krása Microsoft Česko vzhled Who’s Who

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.