Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Plešaté ženy aneb Co dělat, když vlasy už nikdy nenarostou

Moc se o nich nemluví. Ony samy se za svůj handicap spíš stydí a často se vyhýbají společnosti. Dnešní doba naštěstí přináší plešatým ženám řešení, o nichž by ještě před několika lety ani nesnily.
Vydáno: 03.05.2015, Anna Kopečková
Za den vám průměrně vypadne 100 vlasů, po umytí i 300. Pokud je to víc, máte problém.
Za den vám průměrně vypadne 100 vlasů, po umytí i 300. Pokud je to víc, máte problém. Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vlasy jsou ozdobou krásy. Některým ženám ale bohužel do vínku nebyla dána dlouhá a hustá hříva se záplavou lesklých vlasů. A pak jsou tu i případy, kdy ženy trápí nadměrné vypadávání vlasů a lysá místa, která už nikdy nezarostou. Taková situace se výrazně odrazí na psychice ženy.

 

Proč padají?

Příčin nadměrného vypadávání vlasů je několik. Jednou z nich je hormonální nerovnováha, která může být zapříčiněna například špatným fungováním štítné žlázy. Další variantou, kdy dochází k výrazné hormonální a metabolitické disbalanci v těle ženy, je těhotenství nebo klimakterium. V těchto případech často pomohou vhodně zvolené léky nastolit v těle rovnováhu a vypadávání vlasů přestane.

V některých případech za vypadávání vlasů může genetika. Často pak mluvíme o androgenní alopecii, která se častěji týká mužů, ale nevyhýbá se bohužel ani ženám. Na vině jsou opět hormony, tentokrát testosteron, kterého má každá žena v těle minimální dávku. Jakmile se jeho hladina začne výrazně zvyšovat, žena pociťuje příznaky, jako je nadměrné ochlupení a úbytek vlasového porostu. „Alopecie a plešatění jsou v podstatě synonyma. V Česku je to nejčastější příčina ztráty vlasů u žen. Další příčinou je areatní alopecie, kdy vlasy vypadávají z lokálních ložisek. Na hlavě pacienta v takovém případě vznikají jednotlivé lysé plošky,“ uvádí MUDr. Olga Shalamová, tricholožka kliniky estetické medicíny Mediestetik.

 

Málo vlasů = nízké sebevědomí

Výrazná ztráta vlasů navíc těžce naruší sebevědomí ženy. Z do té doby zdravě sebevědomé ženy se stává člověk, který se straní společnosti, začnou se u něj projevovat úzkosti nebo deprese. V takovém případě je třeba co nejdříve navštívit psychologa. „Když jsem měla dlouhé husté vlasy, každý mi je záviděl. Kdo by čekal, že i mě postihne alopecie,“ říká jedna z žen na diskuzním fóru, kde se pod rouškou anonymity scházejí podobně postižené ženy a dívky.

Padání vlasů není zdaleka jen mužský problém

Nedejte plešce šanci! Jak vyzrát na padání vlasů?

 

Paruka není ideální řešení

Častým řešením je paruka. Na trhu jich je nepřeberné množství, ale vybrat si tu z pravých vlasů, v níž budete vypadat co nejpřirozeněji, znamená sáhnout pořádně hluboko do kapsy. Cena paruky z pravých lidských vlasů se pohybuje od 16 000 Kč výše. Nevýhodou paruk je, že s nimi nemůžete vykonávat všechny aktivity a nositelky si navíc často stěžují na svědění pokožky hlavy.

Zajímavá fakta o vlasech

Průměrně roste člověku na hlavě 100 tisíc vlasů. U zrzavých lidí je to o 20 tisíc méně, naopak u blonďatých je to o 40 tisíc vlasů více. Na každý centimetr čtvereční se vtěsná až 120 vlasů. Vlas vyroste o 0,35 mm za den a tudíž průměrné množství vlasů narostlé za jeden den činí 35 metrů. Střední průměr vlasu je 0,07 mm. Každému člověku za den vypadne kolem 100 vlasů, po umytí to může být až 300.

Podle statistik trpí nadměrným vypadáváním vlasů okolo 40 % žen na celém světě, v Česku je to kolem 35 %. Vypadávání vlasů je podmíněno mimo jiné i rasově. V Evropě trpí plešatostí asi 1% žen, což znamená, že jedna z každých 250 000 žen je téměř bez vlasů.

TIP

FotorCreated Foto:

Řešením pro plešaté ženy může být novinka RealHair, která se do Česka dostala z Itálie. Jde totiž o biokompatibilní vlasové štěpy vyrobené ze stoprocentně lidských vlasů, které nebyly nikdy předtím upravovány. Na pokožku jsou vsazeny speciálním gelem a jsou od vašich vlastních vlasů k nerozeznání. Můžete tedy sportovat, potápět se, navštěvovat kadeřníka, zkrátka všechno jako dřív, bez toho aniž by kdokoliv poznal, že trpíte alopecií.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama