Nedejte plešce šanci! Jak vyzrát na padání vlasů?

Když vám na hřebenu zůstane pár vlasů, je to normální, co ale dělat, když za sebou necháváte celé chomáče?

Také jste si myslely, že řídnoucí vlasy jsou jen mužskou doménou, ale v poslední době i vám prosvítá lebka čím dál víc? Důvodů může být řada. Po čtyřicítce hrají největší roli hormony. Významná je hladina estrogenu, která v době přechodu klesá, a na vlasové cibulky tak začnou působit mužské hormony androgeny. „Ty zvyšují ochlupení všude na těle až na vlasy, kde působí naopak negativně,“ říká endokrinolog zdravotnického zařízení Medicon Norbert Fryček.

Zdravotní příčiny?

Kromě hormonů patří mezi příčiny řídnoucí kštice i špatný krevní oběh, akutní onemocnění, horečka, úbytek na váze, ale i velký nebo dlouhodobý stres. Pokud jste například nedávno prošla rozvodem nebo řešíte úmrtí v rodině, nejspíš se to do dvou měsíců projeví i na vaší hlavě.

Důležitým faktorem je péče o vlasy

Pokud si je celý život barvíte (nebo ještě hůř – odbarvujete), a navíc je několikrát týdně fénujete, žehlíte nebo kulmujete a pak na ně nastříkáte lak, případně je svážete do drdolu, nemůžete se divit, že vám ubývají. Nechte je raději co nejčastěji uschnout na vzduchu a zbytečně je dál nezatěžujte. A myslete i na výživu. „Vypadáváním vlasů se například projeví nedostatek železa, stopových prvků, vitaminů – především skupiny B, E, A, D, aminokyselin, nenasycených mastných kyselin omega-3, 6... Také předávkování vitaminem A a selenem se projeví řídnutím vlasů,“ dodává Fryček.

Co je ještě normální? Denně každému vypadne 30 až 100 vlasů, po mytí až 300, je to ale hodně individuální. Zbystřit byste měla ve chvíli, kdy vám při prohrábnutí vlasů zůstane v dlani celý chomáč nebo si na hlavě najdete lysiny.

Pečujte o vlasy zvenku, ale i zevnitř

První, co můžete v boji proti padajícím vlasům udělat, je změna životního stylu. Zkuste omezit stres a jíst zdravěji. Vyplatí se i některé potravinové doplňky. Lékárny jsou jich plné. „Je dobré začít tím, že si ujasníte, kolik chcete investovat. Můžete utratit ani ne sto korun, ale klidně i několik tisíc,“ radí lékárnice Markéta Syslová. Jedním z nejlevnějších doplňků je Biosil, koupíte ho za 65 korun, sázkou na jistotu jsou také kapsle s methioninem, které vám může předepsat dermatolog a pak je budete mít hrazené pojišťovnou. „Methionin je pak také jednou ze složek například přípravků Revalid nebo DonnHair, ale ty už jsou dražší,“ dodává Syslová.

Foto: thinkstock.com

Obecně doporučuje minimálně dvou- až tříměsíční kúru, aby byly výsledky vidět, a také doplňovat léčbu šampony a kondicionéry, například ty od Klorane s účinnými látkami chininem a vitaminy skupiny B. Dražší jsou přípravky Vichy, a to jak šampony, tak speciální kúra s ampulkami, které se denně aplikují přímo na hlavu. Přípravek je sice vysoce účinný, ale na měsíc vyjde až na dva tisíce korun a je zapotřebí ho užívat alespoň tři měsíce.

Radikální řešení

Radikálním řešením úbytku vlasů je jejich transplantace. Při ní se na holá místa nanesou mikroštěpy, a ty se pak chovají jako normální hříva. „Jestli nechcete tak extrémní řešení, ale tabletky vám nezabírají, je tu ještě mikrojehličkování, při kterém se zlepší prokrvení pokožky, usnadní se vstřebávání účinných látek a navíc se oloupou nadbytečné buňky, které vlasové kořínky ucpávají,“ říká dermatoložka Alena Černá z kliniky Dermitage.

ana

Sdílejte článek
Štítky hormon MEDICON a.s.

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.