Pleť v zimě: Jak na suchou kůži, prasklinky, akné nebo omrzliny

Během zimy je pokožka vystavována jak chladnému počasí venku, tak i suchému vzduchu ve vytápěných prostorách. Čelí mrazu, větru, vlhku i suchému vzduchu, je tedy daleko citlivější a rychleji se podráždí. Co dělat, aby to na ní bylo co nejméně znát?

Kůže nás pomáhá chránit před škodlivými vlivy a přestože jí v zimním období v termoregulační funkci velmi pomáháme oděvem, zůstávají některé partie pokožky, zejména obličeje a často i rukou, v trvalém a přímém kontaktu s okolním prostředím. „Jakmile klesne venkovní teplota pod 8 °C, mazové žlázy v pokožce sníží produkci lipidů na minimum. V mrazivém počasí zvolme jako denní krém raději mastné, výživné a ochranné pleťové krémy (emulze voda v oleji). Chrání kůži před chladem a lépe udržují vlhkost pokožky,“ vysvětluje přední česká kožní lékařka doc. MUDr. Monika Arenbergerová v rámci projektu atakujakne.cz.

Vytvořený tukový film brání odpařování vody, takže pleť zůstává vláčná a také se zbytečně neochlazuje. Odpařování vody totiž vždy znamená i zvýšenou ztrátu tepla, ochlazování a zároveň poškození kožního povrchu.

„Hutný krém budete potřebovat zejména v extrémních klimatických podmínkách: na horách, ve vysokých mrazech, při dlouhodobém pobytu venku nebo při ostrém větru,“ pokračuje odbornice. „Za běžných podmínek, kdy pleť není vystavena působení chladu nebo mrazu, můžete používat krémy, které nejlépe vyhovují vašemu typu pleti, například i hydratační. Ideální je využít dobu, kdy jsme přes den doma, nebo je aplikujeme na noc.“

Speciální péče rtům i rukám

Červená oblast rtů neobsahuje mazové ani potní žlázky, a proto trpí zejména v chladném období. Součástí každé dámské kabelky by měla být výživná tyčinka na rty, nejlépe i s UV faktorem pro případ návštěvy hor. Ruce, u kterých pozorujeme často přesušené hřbety, bychom měli častěji zvláčňovat a zbytečně je nevystavovat mrazu (nošení rukavic).

„Kůže kolem nehtů se v zimě často přesouší, praská a vznikají bolestivé pukliny. V takovém případě pomůže koupel ze směsi mandlového, sezamového a olivového oleje, zahřátá na 37–40 °C. Až teplota lázně klesne, ruce vyndáme a lehce osušíme. Pro lepší efekt můžeme poté i vmasírovat směs do okolí nehtu,“ radí dermatoložka.

Jak na aknózní pleť

Nošení šál a čepic podporuje v zimě zapaření kůže – zvyšuje se produkce mazu. Za zhoršením kůže v zimě stojí i oslabená imunita a nedostatek vitamínů.

„Do chladu se pro pleť se sklonem k akné hodí lehký make-up, který plní v zimě hned dvě funkce. Estetickou, kdy překryje pupínky a uhříky a dá obličeji svěží barvu a tón, a ochrannou, kdy kombinace základu a přírodního pigmentu vytváří jakousi protekci proti škodlivým vlivům zevního prostředí. Make-up je možné i kombinovat s prostředky proti akné, kdy ráno pleť ošetříme vhodným přípravkem a po jeho vsáknutí naneseme zvolený make-up,“ doporučuje paní docentka.

Jestliže vás trápí akné, myslete na to, abyste po očištění a ošetření pleti nevycházeli do chladného venkovního prostředí okamžitě, ale až po 15–30 minutách. Odlíčení a ošetření aknózní pleti může někdy způsobit podráždění pleti a začervenání. To v kombinaci se suchým mrazivým vzduchem vede často k nepříjemným pocitům.

Obecně platí, že lehčí hydratační krémy jsou vhodné na léto a v zimě sáhneme po mastnějších základech, které plní lepší ochrannou funkci před chladem a mrazem. Lidé s aknózní pletí by mastnější krémy ani masky vyhledávat neměli, aby nedošlo k přemaštění pleti a zhoršení akné. Ideální volbou jsou BB krémy s krycí i ochrannou funkcí.

Pozor – omrzliny nevznikají jen při mrazech

Omrzliny se vytvářejí působením nízkých teplot na kůži a hlubší partie. Mají přibližně srovnatelný vzhled a jednotlivé odstupňování jako popáleniny. Důležité je si uvědomit, že k poškození tkáně může dojít i při teplotách převyšujících bod mrazu. „Při dostatečně nepříznivých podmínkách (např. vlhké oblečení, jízda na motocyklu) mohou především okrajové partie těla omrznout i při teplotě +7 °C. Léčbou je šetrné a bezpečné ohřátí postižené části těla a konzultace na kožní ambulanci,“ dodává doc. MUDr. Monika Arenbergerová.

doc. MUDr. Monika Arenbergerová

Tip na závěr: Zimní měsíce je vhodné využít pro zákroky, jakými jsou laserové ošetření nebo chemické peelingy. Kůže se lépe hojí a nemusíme se obávat zvýšené pigmentace vlivem ultrafialového záření.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.