Představujeme mladé tvůrce: Kabelky, které vám budou dělat radost

Správná žena má doma kabelku pro každou příležitost. Teď ale pro vás máme tip na kabelky, které nebudete chtít přestat nosit.

Petra Pořízová stojí za značkou Péťaholka. S rodinou bydlí v domě v maličké vesničce nedaleko Liberce, kde má poměrně velikou místnost jen pro svou práci. „Je to takový můj ráj, kam se každé ráno těším,“ svěřila se Petra. V té místnosti šije malé i velké kabelky, které dělají radost už stovkám žen. Když zrovna nešije, má ráda práci na okrasné i užitkové zahradě, výlety se synem a rodinné dovolené. „Nejraději máme Švýcarsko a Francii. Kdybyste někdo potřeboval poradit, kam vyrazit, hlásím se,“ směje se.

Proč u vás vyhrály zrovna kabelky?

Šít kabelky rozhodně nebyl prvoplánový záměr, vlastně to všechno začalo jen tak z nudy. Ukončila jsem pracovní poměr v zaměstnání, chtěli jsme miminko, a jelikož jsem takový činorodý člověk, tak jsem se doma nudila. Kamarádka mi řekla o Fleru (fler.cz) a postrkovala mě, abych také něco tvořila, že jsem byla vždy šikovná na ruční práce. Samozřejmě jsem se na to ze začátku necítila, nabízet lidem něco, co sama udělám. Ale sebrala jsem odvahu a začala šít, kabelky to však zatím nebyly. K první jsem se propracovala až po nějaké době působení na Fleru, a dokonce mi s ní tenkrát pomáhal přítel. Já jsem sice uměla šít, ale neuměla jsem si v té době představit, jak mám jednotlivé díly poskládat k sobě, aby z toho byla kabelka.

Pamatujete si na první výrobek, který jste prodala?

Byl to pytlíček na drobnosti, na kterém byl namalovaný ptáček. Vlastně hned druhý den po vystavení na Fleru se prodaly mé tři malované pytlíčky.

Jaký je to pocit, když na nějaké ženě vidíte kabelku, kterou jste ušila?

Je to určitě hezký pocit. Moc ráda vidím, když se ke mně ženy vracejí, některé mají kabelku pár měsíců a už přicházejí pro další. Je to obrovská motivace. Líbí se mi dělat někomu radost.

Jaký je váš oblíbený materiál?

Nemám žádný konkrétní oblíbený materiál. Zrovna teď ráda pracuji s keprem, který je pevný a něco vydrží. Jen by ho mohli vyrábět ve větší barevné škále a byla bych úplně nejspokojenější. Mám ráda různé stužky a knoflíčky, kabelky se tím dají hezky zpestřit.

Vaše výtvory potkávám na akcích, jako je například Dyzajn market, už několik let. Je vidět, že se vyvíjíte – vaše nynější kabelky jsou daleko složitější než ty první, „obyčejné“ látkové. Pozorujete na sobě tu změnu?

Je to přirozený vývoj a touha se učit něco nového. To se mi na této práci líbí – mám stále kam jít, vyvíjet se. Určitě nepracuji metodou pokus omyl. Než začnu šít něco nového, musím to mít předem připravené a prostudované. Pak už se jen trpělivě prokousávám k výsledku.

Je nějaký kousek, na který si třeba ještě nevěříte, ale víte, že k němu jednou „dorostete“?

Nic konkrétního mě teď nenapadá, ale určitě se časem něco vyvrbí. Až pocítím, že je v mé tvorbě čas udělat změnu, tak si určitě nastavím vyšší laťku a vrhnu se na něco, na co jsem si dosud netroufala.

Vymýšlíte střihy sama, nebo hledáte inspiraci třeba na internetu?

Můj první střih vznikl tak, že jsem si vzala plátěnou tašku a obkreslila ji na čtvrtku. Stačí jeden, dva výchozí střihy a ty už pak jen dle své fantazie upravujete. Občas se na trhu objeví knížky s návody. Ty jsou výborné pro laiky, jako jsem byla já. Naučila jsem se podle nich základní věci, například všívat zipy a podobně.

Šití, ani návrhářství jste nikdy nestudovala. Jak jste se tedy k němu dostala? Pamatujete si například, jaký první kousek jste sama pro sebe ušila?

Začínala jsem šít jako mladá holka s pomocí časopisu Burda, který se u nás vydával ještě v ruštině. Doma jsme měli starý šlapací stroj. Asi mi to nebudete věřit, ale byla jsem hrozně netrpělivá. Končila jsem u prvních nejasností a rozešité věci končily v kontejneru. Teď mě to zdolávání překážek naopak baví a posouvá dál. Jsem v šití kabelek naprostý samouk a na mé práci mě baví to, že se učím stále něco nového.

Plánujete se posunout od kabelek někam dál?

Neplánuji. U kabelek je mi dobře.

Kde vás mohou zákaznice najít?

Zákaznice si mě mohou najít na již zmiňovaném Fleru nebo na Facebooku. Osobně se můžeme potkat na blížícím se Dyzajn Marketu v Praze (30.–31. května), kam moc ráda jezdím. Přímý kontakt se zákaznicemi je pro mou práci důležitý.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.