Příběh Jolany: Touha po slávě se mi stala prokletím

Byla krásná a nechybělo jí tajemné kouzlo. Svou nepřehlédnutelnou vizáž uměla patřičně prodat. To všechno ji předurčovalo ke kariéře, o níž dívky sní. Štěstí jí však nepřinesla.

Jolana byla jedináček. Rozmazlovaný, obletovaný a šťastný. Matka, která se marně snažila prosadit jako manekýna, snila o tom, že dcera prorazí ve světě haute couture místo ní. Odmalička Jolanu podporovala ve všech aktivitách směřujících k tomuto cíli.

Jolana bravurně zvládala tanec, protože měla rytmus v těle. Dobře také věděla, jak se postavit před fotoaparát. Oplývala nevšedními půvaby, nad kterými všichni žasli. Už ve škole ji matka s oblibou přihlašovala do soutěží krásy, a ona je s přehledem vyhrávala. Šerpy a ceny se jí na poličce jen vršily, a ještě neměla ani patnáct let, když zvítězila v celostátní soutěži krásy. Jak Jolana, tak její matka byly nadšené, a otec se dmul pýchou.

Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat - Jolanina hvězda stoupala. Dostala nabídku natočit reklamu pro televizi a její jméno se stávalo stále známějším. Ze všech stran se na ni sypaly lichotky, ovšem i závistivé poznámky. Jolanu rostoucí sláva těšila, a negace házela za hlavu. Dařilo se jí to i díky pracovnímu náporu. Ten také vedl k tomu, že postupně rezignovala na studia – zkrátka nebyl čas.

Cesta ke hvězdám

Jolana odmaturovala se značnými obtížemi a nejspíš i díky tomu, že řada kantorů přimhouřila oči. Výsledky zkoušek se chlubit nemohla, což přispělo k jejímu rozhodnutí vzdát vysokou školu. Kromě kariéry modelky ji sice odjakživa lákala práva, ale v tuto chvíli bylo jednodušší držet se rozjeté dráhy, která nevyžadovala další studijní úsilí. Rodiče Jolanino rozhodnutí podpořili: nakonec, právníků je na světě dost, ale supermodelku každý dělat nemůže.

Čas však neúprosně plynul a Jolana oslavila pětadvacet. Okolo ní se rojily dívky mladší, dravé a svěží, a její sebevědomí šlo dolů - spolu s množstvím zakázek. Začala se o svou pozici bát, což ještě podpořily zlé jazyky tvrzením, že nastupuje nová generace. Na řadu přišla panika a spolu s ní úvahy, jak si v oboru udržet pracně vybudované postavení. Jolana začala vůbec poprvé v životě zkoumat vlastní fyzické nedostatky, a objevila jich hned několik.

Především si oproti nastupujícím modelkám připadala příliš tlustá a v touze shodit pár kilogramů začala držet dietu. Časem se stala doslova závislou na kalorických hodnotách toho, co konzumovala. Váha šla dolů příliš pomalu, a tak přitvrdila. Až konečně zhubla tak, že dostala zajímavou nabídku. Agentura potřebovala extrémně štíhlou dívku, a Jolana vůbec neřešila, že s novou prací jde ruku v ruce hladovka.

První záchvěvy pádu

Jela na plný plyn a kariéře obětovala všechno. Dokonce ani rodiče neviděli, že se vlastně postupně ničí. Aura úspěchu, která okolo jejich dcery zářila, byla omamná... Jenže Jolana pociťovala stále silnější vyčerpání. Spolu s únavou a stresem se záhy dostavily i deprese. Měla chorobný strach, že nedokáže udržet krok s ostatními kolegyněmi, a také hledala cesty, jak vyzrát na ustavičný hlad. A právě to ji nakonec přivedlo k prvnímu přejedení a vynucenému zvracení…

S úžasem zjistila, že vyčištěním žaludku lze ulevit i psychické tenzi. A jelikož ten proces byl tak jednoduchý a účinný, propadla mu. Už se nemusela týrat hlady, a nepřibírala! Netušila, že se žene přímou cestou do záhuby. Vždyť dokonce i její přítel chválil postavu, jakou se teď pyšnila, a Jolana to považovala za důkaz, že jde správným směrem. Svou bulimii dokázala držet v naprosté tajnosti před všemi blízkými, byť to bylo složité.

Pak však přišlo první zaškobrtnutí. Jolaně se během prestižní přehlídky udělalo zle a ona omdlela přímo na molu. Éterickou modelku odvezla záchranka s verdiktem: přepracování. Lékař ji nabádal, aby zvolnila, a především nabrala několik kil. O tom však Jolana nechtěla ani slyšet – přistoupit na jeho rady by se rovnalo rezignaci na kariéru.

Drsná realita pokračuje

Jolaniny depresivní stavy se časem prohloubily. Aby otupila jejich ataky, sáhla nakonec po léku první volby – alkoholu. Fungoval i proti hladu a ona se tak ušetřila vyčerpávajícího zvracení. Netrvalo to dlouho a tahle berlička se pro ni stala každodenní pomůckou. Sklenička na otupení smyslů, uklidnění nervů, či na kuráž. Domnívala se, že má všechno pod kontrolou, ovšem pouze do chvíle, kdy ji její přítel našel doma totálně opilou. Párkrát se to zopakovalo, až mu nakonec došla trpělivost i domluvy a s Jolanou se rozešel.

Na podobný scénář pak došlo i v agentuře, pro kterou Jolana pracovala. Přestala být spolehlivá a pohár přetekl. enhle důvod nepřijala v přesvědčení, že ji vyhodili kvůli věku a postavě. O to víc propadala démonu alkoholu, ale i přesto ještě dokázala fungovat aspoň tak, aby se uživila. Šťastná však nebyla, a její psychika se hroutila víc a víc.

Strmě do propasti

Největší průšvih nastal, když se dostavila na focení opilá tak, že se muselo celé odvolat. Jolana dostala náklady k úhradě. Výborně zafungovala šeptanda - o práci tak dalších několik týdnů nezavadila. Zavírala se doma s láhví, nezvedala telefony rodičům ani známým, kterých navíc valem ubývalo. Nakonec její matce došla trpělivost a přijela dceru zkontrolovat. Jaké však bylo její zděšení, když jí místo krásné dívky otevřela vyzáblá, neupravená troska s dechem páchnoucím po alkoholu!

Jolana svůj problém s pitím zapřela a matčina návštěva přerostla v ostrou hádku. Matka ji prosila, aby se vzpamatovala, Jolana však nehodlala přiznat problém. Nakonec mámu vyhodila s tím, že ji už nechce vidět.

Jolana se trochu vzpamatovala až ve chvíli, kdy zjistila, že brzy nebude mít ani na zaplacení nájmu. Fakt, že se co nevidět ocitne na mizině, v ní přece jen vzbudil alespoň špetku energie. S gymnazijním vzděláním na ni mnoho pracovních možností nečekalo: nehledě na to, že jí kromě modelingu scházela jakákoli praxe. Jolana pár dní důsledně abstinovala, a pak se rozhodla zkusit ještě jednou to, co uměla nejlépe.

Uprostřed kruhu beznaděje

Vydala se tedy do agentury, u které pracovala dřív, doufajíc ve staré známosti. Majitel však o obnovení spolupráce nechtěl ani slyšet. Jolaniny nářky ho nezajímaly a argumentoval tím, co se dalo čekat. Má spoustu jiných dívek: perspektivních, spolehlivých a střízlivých. Jolana se ve svém zoufalství snížila k pokusu poslednímu – nabídla mu své tělo. Její někdejší mecenáš sice neodmítl, nicméně ani tento ponižující čin jeho rozhodnutí nezlomil. Poté, co si užil, ukázal Jolaně dveře.

Po krutém zklamání odešla jako spráskaný pes a její beznaděj nemohla být hlubší. Viděla už pouze jediné východisko: sebevraždu. Tabletek a alkoholu, které jí měly pomoct na druhý břeh, měla koneckonců dostatek. Namíchala si tedy smrtící koktejl. A přestože se s rodiči rozešla ve zlém, pocítila touhu se s nimi naposledy rozloučit. Napsala jim krátkou SMS a potom telefon definitivně vypnula.

Záblesky nadějí...

Když se později probrala v nemocnici, nechápala, jak je to možné. Lékaři jí vysvětlili, že rodiče zoufale znějící zpráva zalarmovala k činu, a oni na dceřinu adresu poslali záchranné složky. Měla velké štěstí: život se jí podařilo zachránit doslova na poslední chvíli. Jolana si teprve po této drsné zkušenosti dokázala s matkou otevřeně promluvit o svých potížích, a odhodlala se nastoupit ústavní léčbu.

Za několik měsíců odcházela domů zbavená závislosti na alkoholu, s pár kily navíc a pocitem, že dostala druhou šanci. Sláva a její lesk, které nechala za sebou, jí nepřinesly štěstí ani bohatství, naopak ji připravily o kus života. Ležela před ní nejasná budoucnost, ale Jolana doufala, že s podporou rodiny nabere nový směr. Na prahu třicítky se tedy vrátila ke studiu a přihlásila se na práva.

Věděla, že jí dosavadní způsob života způsobil trvalé poškození zdraví a možná nikdy nebude moct mít děti. Dennodenně však děkovala Bohu, že ji nakonec přece jen nechal žít. Pochybila, ale měla možnost postavit se znovu na startovní čáru. Velmi dobře si totiž uvědomovala, že mnozí takové štěstí nemají.

© Markéta Harasimová

AUTORKA:

Markéta Harasimová je spisovatelka a scenáristka na volné noze. Na kontě má k dnešku dvanáct titulů ze současnosti (především romány pro ženy), připravuje filmový scénář podle vlastního námětu a také knihu pro děti, kterou plánuje ilustrovat. Autorka pravidelně vystupuje se scénickým / autorským čtením a besedami v knihovnách a dalších kulturních zařízeních. Také pořádá benefiční literárně-hudební akce (např. pro PL Kroměříž, Masarykův onkologický ústav Brno apod). Spolupracuje při nich i s dalšími umělci (herci, zpěváky).

Více o tvorbě a aktivitách na www.marketaharasimova.cz

Sdílejte článek
Štítky alkohol hubnutí dieta zvracení modeling modelky bulimie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.