Zdraví a nemoci

6. listopadu 2015 04:30

Anna Kopečková

Z deníku koučky: Zničila mě anorexie!

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Anorexie je vážné onemocnění, které v posledních letech řeší mnoho lidí v naší populaci. Lidé trpící mentální anorexií mají tělesnou hmotnost nižší, než odpovídá jejich věku a výšce. Přesto se stále zabývají myšlenkou, že po každém jídle ztloustnou a sami sebe vidí v jiném světle než okolí. Uvádí se, že mentální anorexie je nemoc s nejvyšší mírou úmrtnosti mezi psychiatrickými poruchami. Postihuje více žen než mužů. Průzkumy ukazují i na velkou této nemoci vazbu s dědičností.

Ve většině případů jsou tito lidé podvyživení a stále hlídají svoji váhu. Jejich strach z každého deka navíc je až panický. Své tělo vnímají stále jako objemné, a to i přesto, že jsou na pokraji smrti a okolí se je snaží odradit. Vždy, když poruší podmínky své diety, jsou ochotni cvičit do úmoru nebo se silně sebeobviňují. Jejich myšlenky patří především a stále jen jídlu a jejich váze. Při větším úbytku váhy začíná u anorektických žen mizet menstruace, padají vlasy, lámou se nehty, zhorší se pleť, objeví se deprese a úzkostné stavy. Tyto stavy nejsou jediným jevem. Dochází i ke změnám na mozku, úbytku mozkové kůry a změnám na jiných tělesných orgánech. Lidé trpící mentální anorexií nenávidí sami sebe a postupně se zabíjejí. Za každé své konání se trestají a na sobě nacházejí pouze chyby. Hodnotí se jako ošklivé, tlusté, stále chybující a nedokonalé bytosti. Své chování často nedokážou sami změnit.

Ta potvora!

Ve své praxi jsem se setkala s mnoha ženami trpícími mentální anorexií. A stále nové klientky přicházejí. Často k této diagnóze dojdeme až při řešení jiného problému jako například neplodnosti, na kterou se specializuji. V průběhu psychoterapie nebo koučování si však většinou tento problém jsou nuceny přiznat a následně s ním můžeme pracovat.

Jedna z klientek přišla s problémem, kdy osm let nemohla otěhotnět jak přirozeně, tak pomocí pětileté řízené asistované reprodukce. Po několika sezeních jsme společně dospěly k diagnóze mentální anorexie. Až když si klientka přiznala svůj problém, mohly jsme ho společně začít řešit. Po roce práce klientka otěhotněla a dnes už má dvě děti. Proto, aby mohla otěhotnět, se nejdříve musela vyléčit z mentální anorexie, a poté otěhotněla přirozenou cestou. Další z klientek mě navštěvuje už delší dobu a téma mentální anorexie jsme otevřely až před časem. Do té doby nebyla připravená na dané téma vůbec hovořit a problém si přiznat. V dnešní době svou anorexii nazývá POTVOROU a je schopna s tím pracovat a dělá úžasné kroky k uzdravení.

Asi před deseti lety jsem i já prošla určitou fází anorexie. Rozešli jsme se s přítelem a rozchod pro mne byl velkou zátěží. Trápila jsem se a hubla. V představě, že když budu extrémně štíhlá, tak se k sobě vrátíme, jsem řízeně hubla. Moje hmotnost se zastavila na 47 kg a já chtěla stále hubnout. Vypadala jsem unaveně a nemocně. Přesto jsem byla nadšená ze své štíhlosti a denně jsem běhala, tančila, chodila do práce pěšky a navštěvovala posilovnu. Skoro jsem nejedla a stále jsem měla pocit, že nejsem dostatečně štíhlá. Byla mi permanentní zima, nemohla jsem sedět na tvrdé židli, protože mne tlačila kostrč, často jsem omdlévala, zhoršila se mi pleť, nehty a vlasy, trpěla jsem úzkostmi a depresemi. Tento stav trval asi dva roky. Naštěstí jsem si uvědomila, co činím svému tělu. Začala jsem se léčit z trápení kolem rozchodu, nastavila si pravidelné stravování a začala pracovat na své sebelásce. Potvoru jménem anorexie jsem vyhnala!

Kult přehnané štíhlosti

Mentální anorexie je dnes téma velice diskutované a z mého pohledu se týká mnoha žen, které neustále pod tlakem společnosti a médií řeší své tělo a váhu. Na internetu můžeme často najít skupiny lidí, kteří se v mentální anorexii podporují a dokonce si radí, jak správně hubnout. Samozřejmě jsou zde i opačná diskuzní témata, jak se s anorexií vypořádat.

Můžou za to i rodiče

Anorektičtí lidé často necítí radost ze života, neumí žít tady a teď a prožít daný okamžik, vyčítají si všechny možné chyby a sebeobviňují se, revidují a analyzují svá rozhodnutí a často se za tato rozhodnutí trestají. Neustále si vytvářejí pravidla i tam, kde nejsou potřebná. Rozvoj nemoci začíná většinou už od nástupu puberty. K tomuto onemocnění mohou přispět i určité povahové rysy, jako je perfekcionalismus, nízká sebeláska a sebehodnocení, pocity viny, silná sebekázeň a ovládání se. Důležitým faktorem je také rodinná atmosféra a poměry v rodině. Rodiče těchto dívek mají většinou na své dítě velké nároky a nadměrná očekávání. Stále panuje trend štíhlosti, kdy média zaplavují fotky s extra hubenými modelkami, zpěvačkami a herečkami a nadměrná štíhlost je vnímána jako faktor úspěšnosti. Tento tlak se pak přenáší na mladé dívky, které ho vnímají jako přirozenou součást dospívání.

Rizikovými faktory jsou především dívky v období 15–18 let. Ale ohroženi jsou i lidé pod stresem nebo po nějaké velké životní změně, jako je například rozchod s partnerem, výpověď v práci, stěhování, narození dítěte nebo velký neúspěch v životě. Dalším rizikovým faktorem je povolání nebo sport. Ve sportu jsou ohroženy gymnastky, baletky, tanečnice, atleti, krasobruslařky, profesně modelky, herečky, zpěvačky, lidé pracující v médiích nebo pod drobnohledem veřejnosti.

Prevence je pouze možná v případě, že budeme ke svým dětem nebo přátelům všímaví a budeme s tímto člověkem mluvit o problémech, které ho trápí. V případě, že nebude možnost takovému člověku pomoci, můžeme se snažit doporučit mu příslušnou odbornou pomoc.

Podobné články

Příznaky anorexie

• Větší ztráta hmotnosti vedoucí až k nepřiměřenému vyhubnutí.

• Únava, ztráta menstruace, nespavost, poruchy chování, deprese, stavy smutku a úzkosti, mdloby, anémie a s tím spojený bledý zjev, z nedostatku vitamínů dochází k padání vlasů, nadměrnému lámání nehtů, kožním problémům (suchá šupinatá nažloutlá kůže), časté jsou poruchy srdečního rytmu, zimomřivost, vyšší náchylnost ke zlomeninám, případně problémy se zuby.

• Změny chování se projevují častým odmítáním jídla, držením diet, vyšším sklonem ke cvičení a sportování. Špatná nálada a labilita jsou častým jevem, projevují se poruchy koncentrace a pozornosti. Časté je stranění se společnosti, které upozorňuje na možnosti anorexie. Vyhýbavá komunikace. Lhaní a vyhýbání se odpovědi na otázky spojené s jídlem. Není výjimkou, že lidé trpící anorexií dost často dobře vaří a mluví o tom, jak milují jídlo. Vaří však pro ostatní a sami si jídlo nevezmou. Vždy mají nějakou výmluvu, proč nemohou jíst. Stále hlídají kalorické hodnoty jídla. Mohou trpět obsedantně kompulzivní poruchou, kdy jejich myšlenky se stále jen zaobírají jídlem.

• Jídlo si krájejí na malé kousky a ne vždy ho spolknou. Postačí jim ho pouze požvýkat. Živí se třeba jen vývary. Oblečení nosí velmi volné a vrstvené a stěžují si, že tloustnou. Často se také váží a to většinou s těžkým oblečením, aby si dokázali, že musí zhubnout.

Při těžké anorexii (podvýživě) je nutná hospitalizace, která může zabránit úmrtí. Zde je nutné zajištění nitrožilní potravy, postupné vypracovaní nového stravovacího návyku a zajištění příjmu potravy s následnou psychoterapií. Neléčená anorexie může vést až k smrti, která je následkem nepravidelné činnosti srdce, podvýživy, celkového selhání orgánů spojeného s hladověním.

Jak anorexii léčit?

Pravidelná psychoterapie, dodržování stravovacích návyků a pravidel. Vyhýbat se zkoumání sama sebe a prohlížení v zrcadle. Odolat nutkání vážit se. Častěji mluvit s členy rodiny, kteří mají zájem pomoci, nevyhýbat se přátelům. Věnovat pozornost příjmu dostatečného přísunu vitamínů a to jak ve stravě, tak po nějaký čas i pomocí farmak.

Milé ženy, přemýšlejte nad tím, co činíte svému tělu a své duši. Hledejte příčinu ve svých problémech a nedostatečném sebevědomí. Nejlepším lékem na anorexii je sebeláska, která vám nedovolí ničit sebe a své zdraví. Neotálejte a nebojte se svěřit svým blízkým nebo si nechat pomoci od odborníků. Mentální anorexii není v žádném případě možné podceňovat, protože může skončit i smrtí, ať už na následky dehydratace, nebo podvýživy.

Přeji vám hodně štěstí ve správném stravování a vaší sebelásce.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.