zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Příroda ve službách krásy a zdraví: Zatočte s popraskanými patami

Zatočte s popraskanými patami
Autor: istock.com Zatočte s popraskanými patami
Je to problém nejen estetický, zvláště v letních měsících, kdy se nosí otevřené boty, ale může být i zdravotní. Některé příčiny vzniku popraskaných pat se dají jen těžko ovlivnit (mykózy, plísně, některé léky, revma, lupénka), ale ve většině případů se dá říci, že za to může nedostatečná péče nohy

reklama

Popraskané ztvrdlé paty budou opět vláčné, pokud je budete ošetřovat pemzou nebo jiným odstraňovačem ztvrdlé kůže a především každý večer po mytí si nohy promažete čistou neparfémovanou vazelínou a vezmete si mikrotenové sáčky jako ponožky. Navíc se vám tak zahojí i různé oděrky a ranky. Oblíbeným „lékem“, který rozhodně stojí za vyzkoušení, býval tučný tvaroh. Chodidla potřete pořádnou vrstvu tvarohu, překryjte ho igelitem a navlékněte si tenké ponožky. Nechte nejméně 4 hodiny působit, nejlepší je přes noc. Tvarohový zábal navíc snižuje i nepříjemný zápach nohou.

Bylinkové koupele

Příroda ve službách krásy a zdraví: Zatočte s popraskanými patami  Foto:

Z přírodních pomocníků můžete klidně vsadit na koupel v odvaru heřmánku pravého, který má prověřené uklidňující a hojivé účinky. Vhodná je také kombinace komonice lékařská + kořen kostivalu lékařského. Patám prospívá rovněž březové listí a jitrocel kopinatý. Vyzkoušejte různé kombinace těchto bylin a podle toho, jak vaše paty budou reagovat, si vytvořte tu svou jedinou. Na odvar budete potřebovat 50 g heřmánkových květů nebo směsi bylin, které zalijte 1 studené vody, přiveďte k varu, povařte 10 minut, sejměte, nechte asi 30 minut vyluhovat. Bylinky v koupeli fungují jako prevence i terapie. Podle dávných lidových receptů popraskané paty nejlépe hojí koupel ve vlažné syrovátce. Před koupelí je dobré prokrvit nohy střídavým sprchováním teplou a studenou vodou. A po každé koupeli je důkladně namažte krémem.

Prima tip: Sólo pro citron

Večer po umytí nohou teplou vodou si postižená místa potírejte čerstvě rozkrojeným citronem a do postele běžte v ponožkách (když vydržíte spát v ponožkách celou noc, účinek bude rychlejší). Tuto voňavou kúru opakujte, dokud kůže na patách nezměkne.

 (leo)

Foto: istockphoto.com

reklama

Související témata: citron , byliny , heřmánek , tvaroh , popraskané paty , bylinkové koupele , syrovátka

reklama

Přečtěte si také

reklama