Proměňte staré oblečení v nové: 7 nápadů, jak oživit oblíbené kousky z šatníku

Chtěla byste něco nového na sebe, ale v obchodech vás nic nezaujalo? Dejte svému oblečení druhý život!

Velké módní řetězce nabízejí několikrát do roka nové kolekce oblečení, které však mají jedno společné. Oblečení se velmi rychle onosí a rozpadne. Jenomže tento způsob oblékání není ani ekonomický, ani ekologický. Málokdo si může dovolit kupovat si co čtvrt roku nové kousky do šatníku a také tak vzniká neuvěřitelné množství odpadu a spotřebovávají se zdroje.

U lidí, kteří nad osudem planety přemýšlejí, se tak ke slovu dostává takzvaná pomalá móda, jejíž součástí je i recyklace starších kousků oblečení. Nabízíme vám několik nápadů, jak rychle a snadno oživit oblíbené kousky z vašeho šatníku.

Nápisy jsou IN

Nápisy na tričkách snad nikdy nevyjdou z módy. Jenomže co dělat, když vás žádný v nabídce neoslovil? Napište si na tričko vlastní! Nebo tak můžete recyklovat starší tričko, které má na sobě třeba nevypratelný flek.

Foto: abeautifulmess.com

Co budete potřebovat: bezpečné domácí bělidlo, levný štětec, skleněnou nebo keramickou mísu, tričko, hadr, křídu, kousek kartonu

Nejprve karton vložte dovnitř trika, aby bělidlo neprosáklo i na záda. Křídou napište svůj nápis, nebo namalujte jednoduchý ornament. Štětcem namočeným v bělidle pomalu jistými tahy obtahujte svůj obraz. Látka bělidlo vpíjí, takže budete muset štětec máčet častěji, ale vždy jej důkladně otřete o stěnu misky, aby ho na triku nebylo moc. Nechte na slunci dvě hodiny zaschnout a před nošením tričko ještě vyperte.

Šálů není nikdy dost

V zimě se do nich halíme pravidelně, ale využijeme je i za chladných letních nocí, kdy vane mírný větřík. Řeč je o šálech, kterých by každá žena měla mít několik. Originální kousek si můžete vytvořit sama, například tento je hotový za deset minut a lze ho nosit několika způsoby.

Foto: trashtocouture.com

Co budete potřebovat: metrový pruh látky, zapínání

Vytvořte si obdélník, který bude 76 centimetrů dlouhý a 92 centimetrů široký. Ve středu obou stran vystřihněte oblouk, který bude podobně velký a široký jako výstřih trička. Přeložte látku po délce a sešijte na stranách. Nakonec přišijte zapínání.

Podívejte se na celý postup ve fotogalerii:

Čelenka ze starého trička

Máte oblíbené tričko, které už ale nenosíte, protože je trošku opotřebované? Vyrobte si z něj čelenku.

Foto: honeybeevintage.com

Z trička vystřihněte dva pruhy, které budou zhruba 10 centimetrů široké a 50 centimetrů dlouhé. Každý pruh po délce sešijte z rubové strany a pak obraťte lícem ven, aby švy nebyly vidět. Pruhy přes sebe položte ve tvaru písmene X švem nahoru. Jednotlivé pruhy přeložte. Vyzkoušejte obvod hlavy, rovným stehem sešijte a odstřihněte zbytky.

Podívejte se na postup ve fotogalerii:

Krajkové šortky

Krajky jsou zase v módě, tak proč je nemít i na šortkách?

Foto: sincerelykinsey.com

Jednoduchým trikem můžete proměnit například ty staré kraťásky z loňska, které už byste stejně nenosila, protože se ošoupaly. Stačí, když na ně našijete krajkovou stuhu.

Jednoduchým stehem přišívejte od spodu jednu řadu za druhou. A nenosíte-li ráda šortky, proměňte třeba obyčejnou sukni.

Nudné boty změňte v krajkovou krásu

Černé boty jsou klasika, ale možná jich doma máte moc a prostě vás nudí. Pak je čas dát jim druhý dech.

Foto: dreamalittlebigger.com

A opět vám poslouží krajková stuha, kterou jednoduše na boty přilepíte textilním lepidlem. Vyrobte si boty, jaké žádná jiná žena nemá. Je jedno, zda proměníte balerínky nebo boty na vysokém podpatku.

Žádné tričko už nebude nudné

Tím, že na tričko našijete podobnou nášivku, proměníte i obyčejné sportovní tílko v elegantní kousek, který vám budou všichni závidět.

Foto: inspirationrealisation.com

Jednoduše si změřte nášivku a poté vystřihněte podobně velký otvor do látky. Přišpendlete nášivku a pak ji ručním stehem přišijte. Přebytečnou látku odstřihněte.

Falešné knoflíky oživí triko malým i velkým

Každé tričko bude rázem vypadat jinak, když na něj našijete falešné knoflíky nebo připevníte kamínky.

Foto: onelittleminuteblog.com

Jednoduše na libovolné místo na triko našijte stuhu a do ní přišijte, případně přilepte ozdoby.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.