zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Řasenka: kde se vzala a proč nás tolik baví?

Řasenka: kde se vzala a proč nás tolik baví?
Autor: istock.com Řasenka: kde se vzala a proč nás tolik baví?
cernanm , Vydáno: 06.08.2017
Většina žen si bez řasenky neumí život představit. Tedy pokud nejste Tilda Swinton. I když na dovolené nepoužíváte make-up, svoji “černou kamarádku” stejně nevynecháte. Proč nás řasenky tak baví?

reklama

Zřejmě je to něco v DNA ženy. I nejlepší vizážistka na světě Pat McGrathová prohlásila, že jediné líčidlo, bez kterého by opravdu nevyšla, je právě černá řasenka. Naše předchůdkyně ji ostatně hojně používaly od pradávných dob. Tedy ne, že by vylovily z mamutího vaku mascaru, aby se do jeskyně trochu přišmrncly…

Historie řasenky

Saze, minerály, bezinky

Historicky víme, že černě zvýrazněné oči frčely už ve starém Egyptě. Oči si tam zvýrazňovali muži i ženy a nemělo to primárně estetickou, ale spíše náboženskou funkci. Věřili, že jim načerněné oči pomohou před zlými duchy a démony. Co je ovšem zajímavé, saze, které k tomuto účelu staří Egypťané používali, se v líčení očí udržely další staletí. Antické Řecko a Řím nezůstaly v líčení pozadu, používalo se černivo z minerálů a přírodních látek. Ani přísně křesťanský středověk se k líčení úplně neotočil zády, zvláště, když s křižáckými výpravami proudilo do Evropy exotické zboží, včetně líčidel. O éře novověku nemluvě, tady se už líčilo nepokrytě a velmi koketně. Viktoriánská éra nám sice evokuje puristické a cudné vnímání žen, ale na řasenku také došlo. Ta byla ze sazí, popele, oleje nebo šťávy z bezinek.

Rimmel a Williams - otcové zakladatelé

První moderní řasenku na světě stvořil Eugene Rimmel v roce 1840, a protože Eugene byl známý londýnský parfumér, byl z toho hit. Tou dobou se také začalo rozvíjet umění fotografie a každý si všiml, že oči žen vypadají na fotografiích prostě lépe s dlouhými černými brvami….

Řasenka, jak ji známe dnes, spatřila světlo světa v předvečer první světové války, v roce 1913. T. L. Williams ji vyrobil z antracitového prášku a kosmetické vazelíny a pojmenoval po své sestře Mabel - Maybelline. Řasenka se prodávala v kulatých nádobkách a nanášela se malými štětečky.

PŘEČTĚTE SI: 5 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB, KTERÉ DĚLÁTE S ŘASENKOU

Helenina revoluce

Trubičku se štětečkem, bez které si dnes svůj denní make-up rituál neumíme představit, vynalezla Helena Rubenstein v roce 1957 a způsobila hotovou kosmetickou revoluci. O to větší, že se její propagace ujala snad největší módní ikona všech dob - chlapecká modelka Twiggy, která disponovala očima dítěte a megadlouhými řasami!

Prostě sexy

Dnes si můžete řasy nechat prodloužit uměle, podobně jako vlasy a chodit na doplňování. Někomu to jistě vyhovuje a zbavuje to “povinnosti” si denně řasy líčit a večer odličovat, ale na druhou stranu, ten pocit, když ráno projedete načerněným kartáčkem řasy…Znáte něco více ženského?

Mohlo by vás také zajímat:

Ta pravá řasenka: jak ji vybrat a co s ní (ne)dělat

 

Výběr dobré řasenky je velice důležitý! Foto:

 

V drogeriích jich mají plné stojany, tak se naučte, jak v záplavě řasenek najít ideální pro efekt, který na svých řasách chcete vykouzlit.

Výběr dobré řasenky je velice důležitý! Foto:

Natural: PŘÍRODNÍ

Natural Look Mascara Alcina

Řasenka decentně zvýrazní řasy, ideální pro denní líčení. Kartáček není příliš hustý, nabere přiměřené množství barvy, aby plynule omaloval řasy po celé délce od kořínků ke konečkům. Štětinky jsou od sebe trochu dál, takže zachytí všechny, i krátké řasy, ale neslepí je.

 

Tip: Natural Look Mascara Alcina, 375 Kč, v salonech s kosmetikou Alcina

 

Jak na řasenku, když máte citlivé oči

Používání řasenky se dnes bere jako samozřejmost, ale jsou ženy, jejichž oči jsou na líčidla citlivé.

Jsou ženy, které musí důkladně zvážit, jaká líčidla použijí. Stíny, tužky na oči či řasenky nevhodného složení, stejně jako kosmetika, která se už blíží datu expirace či je jen příliš dlouho používaná, jim totiž způsobuje podráždění očí. V lepším případě oči jen zčervenají, v tom horším se pak objeví slzení, bolest a záněty.

Jak na řasenku, když máte citlivé oči... - Obrázek 9 Foto:

Podle oftalmologů jsou však problémy s líčidly poměrně častým problémem žen. „Kvůli agresivním chemikáliím obsaženým v kosmetice se u mnoha žen objevuje dermatitida nebo alergie na líčidla, zejména na řasenku, protože se dostávají blízko k oční bulvě. Ale když je oko suché, nemá dostatek slz, nemůže odplavovat závadné látky,“ vysvětluje oční lékařka z New Yorku Jessiva Lattmanová.

Ženy s kontaktními čočkami jsou k vysušování očí a tím pádem i k podráždění a alergií daleko náchylnější, než ženy, které nosí brýle, nebo ty se zdravýma očima. Ale podle doktorky Lattmanové může každá žena používat řasenku, aniž by se jí oči podlily krví.

Udělejte si test

Jak na řasenku, když máte citlivé oči... - Obrázek 8

Sáhněte si do svědomí a popravdě odpovězte – kolikrát jste na sobě prováděla alergický test, třeba při použití barvy na vlasy, nebo dokonce kosmetiky? Není přiliš mnoho žen, které by něco takového dělaly, ale zrovna alergičky by na tuto kontrolu neměly rozhodně zapomínat.

 

Než produkt použijete poprvé, vždy nejdřív namažte (natřete, kápněte) maličké množství na jemnou kůži na předloktí, nejlépe na místo, odkud vám u lékaře nabírají krev. Tam je kůže nejjemnější a tam se bude alergický test dobře provádět. Místo pak přelepte náplastí a nechte produkt působit do konce dne. Pokud se neobjeví alergická reakce, jste na dobré cestě.

autor: KU

reklama

Související témata: řasenka , řasenka loreal , make up , maybelline řasenka , nejlepší řasenka

reklama

Přečtěte si také

reklama