Móda a krása

6. srpna 2017 14:00

Martina Čerňanská

Řasenka: kde se vzala a proč nás tolik baví?

Většina žen si bez řasenky neumí život představit. Tedy pokud nejste Tilda Swinton. I když na dovolené nepoužíváte make-up, svoji “černou kamarádku” stejně nevynecháte. Proč nás řasenky tak baví?

Zřejmě je to něco v DNA ženy. I nejlepší vizážistka na světě Pat McGrathová prohlásila, že jediné líčidlo, bez kterého by opravdu nevyšla, je právě černá řasenka. Naše předchůdkyně ji ostatně hojně používaly od pradávných dob. Tedy ne, že by vylovily z mamutího vaku mascaru, aby se do jeskyně trochu přišmrncly…

Historie řasenky

Saze, minerály, bezinky

Historicky víme, že černě zvýrazněné oči frčely už ve starém Egyptě. Oči si tam zvýrazňovali muži i ženy a nemělo to primárně estetickou, ale spíše náboženskou funkci. Věřili, že jim načerněné oči pomohou před zlými duchy a démony. Co je ovšem zajímavé, saze, které k tomuto účelu staří Egypťané používali, se v líčení očí udržely další staletí. Antické Řecko a Řím nezůstaly v líčení pozadu, používalo se černivo z minerálů a přírodních látek. Ani přísně křesťanský středověk se k líčení úplně neotočil zády, zvláště, když s křižáckými výpravami proudilo do Evropy exotické zboží, včetně líčidel. O éře novověku nemluvě, tady se už líčilo nepokrytě a velmi koketně. Viktoriánská éra nám sice evokuje puristické a cudné vnímání žen, ale na řasenku také došlo. Ta byla ze sazí, popele, oleje nebo šťávy z bezinek.

Rimmel a Williams - otcové zakladatelé

První moderní řasenku na světě stvořil Eugene Rimmel v roce 1840, a protože Eugene byl známý londýnský parfumér, byl z toho hit. Tou dobou se také začalo rozvíjet umění fotografie a každý si všiml, že oči žen vypadají na fotografiích prostě lépe s dlouhými černými brvami….

Řasenka, jak ji známe dnes, spatřila světlo světa v předvečer první světové války, v roce 1913. T. L. Williams ji vyrobil z antracitového prášku a kosmetické vazelíny a pojmenoval po své sestře Mabel - Maybelline. Řasenka se prodávala v kulatých nádobkách a nanášela se malými štětečky.

PŘEČTĚTE SI: 5 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB, KTERÉ DĚLÁTE S ŘASENKOU

Helenina revoluce

Trubičku se štětečkem, bez které si dnes svůj denní make-up rituál neumíme představit, vynalezla Helena Rubenstein v roce 1957 a způsobila hotovou kosmetickou revoluci. O to větší, že se její propagace ujala snad největší módní ikona všech dob - chlapecká modelka Twiggy, která disponovala očima dítěte a megadlouhými řasami!

Prostě sexy

Dnes si můžete řasy nechat prodloužit uměle, podobně jako vlasy a chodit na doplňování. Někomu to jistě vyhovuje a zbavuje to “povinnosti” si denně řasy líčit a večer odličovat, ale na druhou stranu, ten pocit, když ráno projedete načerněným kartáčkem řasy…Znáte něco více ženského?

Mohlo by vás také zajímat:

autor: KU


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.