Stále mladá, stále krásná: Tohle jezte a vaše pleť taková bude

Nejdůležitější částí péče o pleť je správná výživa. Pokud nebudete dodávat pleti dostatek vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek, ani sebelepší krém vám nepomůže. Poradíme vám, co jíst.

Aby vaše pleť vydržela dlouho zdravá a krásná, je potřeba se o ni starat a to nejen zvnějšku. Zařaďte proto do jídelníčku každý den dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, protože právě v syrovém stavu mají tyto potraviny nejvyšší podíl zdraví prospěšných látek.

Jaké látky vaše pleť nejvíc potřebuje?

Vitamín C

Přestože je velmi potřebný pro lidské zdraví, většina z nás ho nepřijímá v dostatečném množství. Jde o antioxidant, jenž aktivně bojuje proti následkům oxidace vlivem škodlivých vnějších faktorů, které urychlují stárnutí pleti, ať už jde o znečištěné životní prostředí či neustálý stres. Vitamií C redukuje jemné linky, ale umí si poradit i s hlubšími vráskami. Dokáže podpořit tvorbu kolagenu, který naše pokožka přirozeně obsahuje, ale s věkem dochází k jeho ztrátám.

Nejvíc tohoto vitamínu obsahují šípky, černý rybíz, žluté papriky, růžičková kapusta, kiwi, brokolice, papája nebo například pomeranč.

Vitamín C neboli kyselinu askorbovou obsahují i dobré pleťové krémy, jeho obsah v nich by měl být minimálně 10 procent. Kyselina aplikovaná zvnějšku umí zesvětlovat pigmentové skvrny, takže sjednocuje barevný tón pleti. Pokožku rozjasňuje, což jí dodává mladistvý vzhled. Vitamín C v krémech podléhá působení vzduchu, je tedy lepší, když je krém v aplikátoru s pumpičkou.

Vitamín E

Tokoferol, jak se tomuto vitamínu také říká, je skvělým pomocníkem proti volným radikálům, které z velké části za stárnutí pokožky mohou. Jednak je sám antioxidant, hlavně ale zvyšuje efektivitu jiných antioxidantů.

Mezi jeho přírodní zdroje patří olej z pšeničných klíčků, máslo, burské oříšky, sója, salát či maso savců.

Vitamín E se přidává také do pleťových krémů s liftingovým účinkem, kde zjemňuje kůži, urychluje její regeneraci a hojení, stará se o hydrataci pleti a její svěží vzhled. Díky svým ochranným účinkům posiluje odolnost pleti vůči škodlivým vnějším vlivům.

Vitamín A

Samotný vitamín i jeho deriváty dokážou účinně vyhladit a zjemnit povrch pleti, bojují proti tmavých skvrnám a podporují produkci kolagenu, který je důležitý pro pevnou a pružnou pleť bez vrásek.

Přírodním zdrojem vitamínu A je zejména rybí tuk, játra, mrkev, špenát, kapusta, ale i meloun, meruňky, zelí, brokolice či kukuřice.

I vitamín A se přidává do krémů. Ale pozor, reaguje se slunečními paprsky, takže způsobuje nejen citlivou pleť, ale dokonce může docházet ke vzniku pigmentových skvrn. Vitamín A též oslabuje obranné schopnosti pleti, takže ta se nemůže bránit škodlivým vnějším vlivům. Z těchto důvodů se přidává do nočních krémů a ty by se neměly používat přes den.

Zelený čaj

Jako silný antioxidant, který brání škodlivým vlivům ničit krásnou pokožku, je přínosný, pokud se podává zevnitř i zvenku. Dále je plný zdraví prospěšných látek – vitamínů, minerálů i stopových prvků, které zklidňují pleť a mají protizánětlivé účinky, urychlují regeneraci kůže, redukují nedostatky pleti. Pomáhá s hydratací pleti a vyživuje ji. Dopřejte si každý den alespoň jeden šálek zeleného čaje a také dbejte, aby váš denní krém výtažky ze zeleného čaje obsahoval, protože ty stimulují buněčnou aktivitu a okysličování pleti, zvyšují její odolnost a částečně chrání i před UV zářením.

A nezapomeňte. Důležitou součásní péče je i dostatek spánku. V noci v těle probíhají regenerační procesy, které nenahradí ani ty nejdražší krémy. Nedostatek spánku znamená, že pokožka rychleji zestárne, vypadá unaveně a šedivě.

-lk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.