Strie: Zbavte se jich včas, dokud to jde

Vedle celulitidy jsou jedním z nejčastějších kosmetických problémů, se kterým se potýkají především ženy. Kvůli extrémnímu přepínání svalů a náročným cvikům ale postihují dnes také muže. Jak s nimi můžete bojovat?

Strie neboli pajizévky vznikají vlivem extrémního roztažení pokožky, narušením a popraskáním elastických vláken pod povrchem kůže. Vyskytují se častěji u žen, ale mohou se objevit i u mužů.

Samy o sobě nepředstavují zdravotní riziko, jsou to pouze kosmetické vady. Zdravotní problémy signalizují pouze tehdy, pokud je jejich vzhled způsoben onemocněním endokrinního systému.

Jaké jsou příčiny vzniku strií?

– rychlý nárůst tělesné hmotnosti

– rychlý nárůst objemu svalů

– rychlý růst

– těhotenství a kojení (stres, hormonální změny, přibírání na váze)

– hormonální změny v průběhu dospívání

– dědičná predispozice

– léky, které patří do skupiny glukokortikoidů (Prednison, Dexametazon)

– některá onemocnění endokrinního systému

Umístění odhalí původ

Vertikální uspořádání strií se objevuje po těhotenství a rychlém přibývání na váze. Horizontální často 
vzniká v důsledku poruch hormonálních hladin.

Účinnost léčby závisí na tom, jak rychle je léčba zahájena po jejich vzniku. Úplné odstranění strií je možné pouze v raných fázích jejich vývoje. Strie starší více než rok (bílá zjizvená tkáň, která je již zcela vytvořena) jsou méně citlivé na léčbu. Odstranit je zcela je téměř nemožné.

Prevence je důležitá

Zejména v období těhotenství či při častém aktivním posilování lze vznik strií předvídat. Ve většině případů jsme tak schopni jejich vzniku zabránit.

Co pomůže:

Masáž

Denně lehce masírujte 10–15 minut místa náchylná ke vzniku strií pomocí masážního kartáče střední tvrdosti nebo masážní rukavicí, která zlepšuje krevní oběh a stimuluje syntézu kolagenu a elastinu a obnovu kůže.

Péče o pokožku

Pružnost pokožky můžete výrazně zvýšit aplikací olivového oleje, do kterého přidáte několik kapek tokoferolu (vitamin E).

Hydratace

Po sprchování je dobré tělo vždy důkladně namazat hydratačním krémem, předcházíte tak i dalším kožním problémům.

Strava

Konzumujte potraviny bohaté na vitamíny E a C a na zinek a křemík. Tyto látky pomáhají udržovat pokožku zdravou. Jezte citrusy, zeleninu (papriky, listovou zeleninu, brokolici...), ořechy a mandle, pšeničné klíčky, vejce, celozrnné obiloviny.

Jak bojovat se striemi

Pokud už máte strie, v rámci domácí péče lze docílit výraznějšího efektu pouze u čerstvých růžových či nafialovělých strií, a to přípravky aplikovanými lehkou tlakovou masáží. Účinné jsou zejména krémy a gely s tretinoinem – látkou ze skupiny retinoidů, strukturou podobnou vitamínům A, která stimuluje dělení buněk v epidermis a zvyšuje množství glykosaminoglykanů (molekul odpovědných za zachování vlhkosti v kůži).

NÁŠ TIP:

1. Gisèle Delorme, Gel Hydra-Minceur, zpevňující tělový gel, 485 Kč, 150 g, www.sensualsro.cz, 2. Bepanthen, Krém proti striím, 399 Kč, 150 ml, volně prodejný v lékárnách, 3. StriVectin, Intensive Concentrate for Stretch Marks & Wrinkles, Intenzivní koncentrát na strie a vrásky, 3 990 Kč, 150 ml, v parfumeriích Sephora, 4. Payot, Bust Performance, remodelační a zpevňující péče pro poprsí, 1 200 Kč, 50 ml, www.payot.com, 5. EFFFI, Shape Exclusive, 790 Kč / 100 ml, OC Palladium, P1, www.efffi.cz, 6. Rilastil, ampule proti striím, 1 065 Kč, 10 x 5 ml, www.lakosmetika.cz, 7. Babor, Body Cellular – Ultimate Forming Body Cream, 1 982 Kč, 200 ml, ve vybraných salonech, www.babor-cz.eu

Péče na klinice a  v  salonu

Neexistuje jedna metoda, která způsobí zázračný efekt. Vždy je dobré kombinovat více metod.

Co můžete vyzkoušet?

1. Laser

Vzhled strií lze velmi dobře upravit lasery (většinou ablativními, popř. erbiovými). Na strie je také velmi účinný frakční neablační laser Palomar Lux 1540. Po provedení 4 až 6 ošetření dochází k výraznému zlepšení vzhledu strií.

CENA: Od 1200 Kč

KDE: Brandeis Clinic, Králodvorská 13, Praha 1, 
www.brandeisclinic.cz

2. Ošetření LPG

Velmi výrazně působí na tvorbu kolagenu a stimuluje i tvorbu elastinu v kožní tkáni. Strie vzniklé nejčastěji rychlou změnou objemu již po 3 až 6 ošetřeních viditelně „mizí“, tkáň se zpevní a „splyne“ s okolní tkání.

CENA: od 490 Kč za ošetření

KDE: KP Medical Černošice, www.kpmedical.cz
Brandeis Clinic Praha, www.brandeisclinic.cz

3. Mikrojehličková RF

Mikrojehličková radiofrekvence prohřívá pomocí tenkých jehliček podkoží v postižené oblasti až do hloubky 4 mm, kde aktivuje procesy regenerace kožních buněk. Může výrazně zlepšit vzhled strií. Stáhnou se, zpevní a vyblednou.

CENA:od 4000 Kč za ošetření / záleží na ošetřované ploše

KDE: Ústav lékařství a kosmetiky, Vyšehradská 49, Praha 2, www.ulk.cz

CENA: od 3500 Kč za ošetření / záleží na ošetřované ploše

KDE: Klinika Formositas, Bolzanova 3, Praha 1, 
www.formositas.cz

4. Mezoterapie

Mezoterapie pomocí Belly – mezoterapeutické přípravky (např. od INNO-TDS) jsou do oblasti strií aplikovány pomocí 9 jehel, které se zapichují vertikálně. Vytváří 150 až 200 000 mikrokanálků během 5 minut. Celý proces je velmi rychlý a metoda je méně bolestivá, než u klasické mezoterapie.

CENA:Od 1500 Kč dle spotřeby materiálu

KDe: Spa Beauty Center Ludmila, Pavla Švandy ze Semčic 3, Praha 5, tel.: 778 035 545

Variantou je i aplikace biorevitalizačních látek Jalupro přímo do jizev strií. Umožňuje ozdravení a výrazné zlepšení struktury kůže.

CENA: od 1500 Kč dle spotřeby materiálu

KDE: MEDIESTETIK, s. r. o., Senovážné nám. 23, Praha 1,
www.mediest.cz

5. Vakuová mikrodermabraze

Je vhodná v době, kdy prasklinky existují už delší čas (strie mají stříbrošedou barvu). Přístroj pomůže zjemnit reliéf kůže, oživit a regenerovat povrch pokožky. Doporučuje se alespoň 6 ošetření.

CENA: od 2000 Kč za ošetření

KDE: Klinika Laser Esthetic, Washingtonova 17, Praha 1, www.laseresthetic.cz

Názory lékařů

„Strie nelze bohužel zcela odstranit, neboť jsou to jizvy v hluboké vrstvě kůže (pajizévky). Na čerstvé červenofialové široké strie je podle mě nejúčinnější barvivový dye laser, který je odbarví a zmenší jejich šíři. Mohou být vkleslé, v tom případě je laser vypne, nebo lehce vystouplé a po zákroku laserem se oploští. Zákrok je rychlý a nenáročný, neporušuje povrch kůže, projevy po ošetření připomínají vzhledem modřiny a hojí se do 10 dnů. Na porcelánově bílé strie staršího data nejlépe působí 3D frakční nebo mikrojehličková radiofrekvence nebo CO2 frakční laser. Zákrok není náročný, provádí se buď přímo, nebo v místním znecitlivění krémem, hojí se 1–2 týdny drobounkými nebolestivými stroupky. Po ošetření jsou projevy jemnější a mnohem méně patrné.“ MUDr. Marta Moidlová, primářka Laser Plastic

„V současné době vím o jediné technice, která přináší opravdu viditelné zlepšení a stažení popraskaných strií. Je to opakované ošetření mikrojehličkovou frakční radiofrekvencí. Ta je výjimečná tím, že špičky jehel prostoupí 4 mm hluboko, tam prohřejí vazivové snopce na teplotu okolo 55 stupňů, a díky tomu dojde ke smrštění vazivových snopců a stažení strií. Při opakované aplikaci jsme zaznamenali velmi pěkný efekt. Aby ošetření nebolelo, aplikujeme před výkonem na hodinu anestezii v masti.“ MUDr. Miroslava Pelechová, primářka Ústavu lékařství a kosmetiky

„Když jsou strie už starší, osvědčila se nám kanylová aplikace přípravku INNO-TDS HYALURONIDASE přímo pod strie. Umožňuje zničit starý kolagen a my pak můžeme začít pracovat s novým. Má restrukturalizační účinek na pojivové tkáně.“ Mariya Guzeeva, Spa Beauty Center Ludmila

Zdroj: časopis Health&Beauty

Zaujal vás tento článek? Můžete si jich přečíst mnohem víc. Prolistujte si zdarma jedno z čísel časopisu Health&Beauty:

Rádi byste, aby vám časopis Health&Beauty chodil rovnou do schránky? Doporučujeme zřídit si předplatné tištěné verze časopisu za pouhých 196 Kč za rok. Roční předplatné obsahuje 4 výtisky. TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 196 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na asistent@luxuryguide.cz. Do předmětu vpište "předplatné" a do textu zprávy svoji adresu. Harmonogram vydání: březen, květen, srpen, listopad. ELEKTRONICKÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 48 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na https://cs.publero.com/title/health-beauty.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.