Móda a krása

21. září 2016 04:20

Martina Čerňanská

Super tipy, jak si vytvořit nadčasový šatník

Váš šatník už nejde ani zavřít, ale vy stále nemáte co na sebe? Tento problém zná většina žen, a to proto, že většina z nás nakupuje ve spěchu. Často se stává, že si koupíme nový kousek a doma zjistíme, že nemáme nic dalšího, s čím bychom to sladily.

Tento problém má ale řešení! Jde o to vytvořit šatník, který obsahuje méně věcí, které jsou ale natolik kvalitní, nadčasové a variabilní, že je můžete nosit na několik způsobů po mnoho a mnoho let. Tímhle způsobem se vyhnete zbytečnému utrácení peněz, bezhlavým nákupům a hlavně... odteď už budete mít vždy co na sebe.

Šatníku sestavenému z takovýchto kousků oblečení se říká Capsule Wardrobe. Tento termín vymyslela v 70. letech Susie Faux, majitelka londýnského butiku. Zpopularizovala ho ale až v 80. letech slavná Donna Karan, která sestavila Capsule Wardrobe o 7 základních kouscích oblečení. Český slovník bohužel pro tento termín zatím ekvivalent nemá.

Takže, jak přesně takový šatník vypadá? Jsou v něm pochopitelně věci, které můžete snadno kombinovat s ostatními. Většinou obsahuje 12 kousků oblečení, ze kterých můžete vytvořit až 24 skvělých outfitů. Takhle se můžete ráno oháknout bez toho, aniž byste se musela neustále stresovat, co se k čemu hodí. Když vezmete jakékoliv náušnice nebo kabelku, které se hodí k celému vašemu šatníku, je jasné, že se budou hodit i k tomu, co máte na sobě.

Pravidla, jak si vytvořit vlastní Capsule Wardrobe:

1. Jakýkoliv kousek ve vašem šatníku se musí hodit k věcem, které už v šatníku máte.

2. Předem se rozhodněte, jaký kousek lichotí vaší postavě. Všechny další už kupujte ve stejném duchu. Nemá cenu se snažit nosit něco, co vaší postavě nesluší, i když se vám daný střih líbí.

3. Základem tohoto šatníku jsou kousky, které mohou být nošeny ve všech ročních obdobích a jsou natolik klasické, že přetrvají v módě ještě několik let. Tyhle kousky jsou například klasické džíny, košile, jednobarevné svetry a topy, jednobarevné kabáty, pouzdrové sukně a jednoduché šaty.

4. Je vždy lepší vybírat vysoce kvalitní oblečení, protože vydrží několik let. Levné kousky vám zdánlivě ušetří peníze, ale v dlouhodobém horizontu rozhodně ne.

5. Pokud chcete zůstat trendy, můžete si nakoupit pár kousků, které v danou sezonu letí. Snažte se ale kupovat kousky, které jsou natolik neutrální a klasické, že vám vydrží i na další rok.

6. Vaše Capsule Wardrobe by měla obsahovat maximálně 3–4 barvy. Pamatute, že 2 barvy by měly být stejného odstínu nebo na stejné barevné paletě, a že alespoň jedna barva by měla být klidná a nevýrazná. Můžete si jednu barvu vybrat nějakou odvážnější a trochu tak šatník osvěžit.

7. Tohle je nejlepší pořadí, v jakém si nové oblečení do vaší Capsule Wardrobe nakoupit: nejprve si kupte jednoduché šaty, poté sukně a džíny (nebo kalhoty), pak topy, svetry, boty a nakonec doplňky. Oblečení, které přijde navrch toho, co jsme právě vyjmenovali, si dokupte později.

Tak a máte hotovo. Je nám jasné, že vytvoření tohoto šatníku zabere nějaký čas, ale rozhodně do toho jděte. Vyplatí se vám to nakonec nejen finančně, ale ušetří vám to i spoustu tolik drahocenného času – především po ránu.

připravila: Martina Hrušková

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.