Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Super tipy, jak si vytvořit nadčasový šatník

Váš šatník už nejde ani zavřít, ale vy stále nemáte co na sebe? Tento problém zná většina žen, a to proto, že většina z nás nakupuje ve spěchu. Často se stává, že si koupíme nový kousek a doma zjistíme, že nemáme nic dalšího, s čím bychom to sladily.
Vydáno: 21.09.2016, Martina Hrušková
Super tipy, jak si vytvořit nadčasový šatník
Super tipy, jak si vytvořit nadčasový šatník Autor: Thinkstock.com/ redakce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tento problém má ale řešení! Jde o to vytvořit šatník, který obsahuje méně věcí, které jsou ale natolik kvalitní, nadčasové a variabilní, že je můžete nosit na několik způsobů po mnoho a mnoho let. Tímhle způsobem se vyhnete zbytečnému utrácení peněz, bezhlavým nákupům a hlavně... odteď už budete mít vždy co na sebe.

Šatníku sestavenému z takovýchto kousků oblečení se říká Capsule Wardrobe. Tento termín vymyslela v 70. letech Susie Faux, majitelka londýnského butiku. Zpopularizovala ho ale až v 80. letech slavná Donna Karan, která sestavila Capsule Wardrobe o 7 základních kouscích oblečení. Český slovník bohužel pro tento termín zatím ekvivalent nemá.

Takže, jak přesně takový šatník vypadá? Jsou v něm pochopitelně věci, které můžete snadno kombinovat s ostatními. Většinou obsahuje 12 kousků oblečení, ze kterých můžete vytvořit až 24 skvělých outfitů. Takhle se můžete ráno oháknout bez toho, aniž byste se musela neustále stresovat, co se k čemu hodí. Když vezmete jakékoliv náušnice nebo kabelku, které se hodí k celému vašemu šatníku, je jasné, že se budou hodit i k tomu, co máte na sobě.

Pravidla, jak si vytvořit vlastní Capsule Wardrobe:

1. Jakýkoliv kousek ve vašem šatníku se musí hodit k věcem, které už v šatníku máte.

2. Předem se rozhodněte, jaký kousek lichotí vaší postavě. Všechny další už kupujte ve stejném duchu. Nemá cenu se snažit nosit něco, co vaší postavě nesluší, i když se vám daný střih líbí.

3. Základem tohoto šatníku jsou kousky, které mohou být nošeny ve všech ročních obdobích a jsou natolik klasické, že přetrvají v módě ještě několik let. Tyhle kousky jsou například klasické džíny, košile, jednobarevné svetry a topy, jednobarevné kabáty, pouzdrové sukně a jednoduché šaty.

4. Je vždy lepší vybírat vysoce kvalitní oblečení, protože vydrží několik let. Levné kousky vám zdánlivě ušetří peníze, ale v dlouhodobém horizontu rozhodně ne.

5. Pokud chcete zůstat trendy, můžete si nakoupit pár kousků, které v danou sezonu letí. Snažte se ale kupovat kousky, které jsou natolik neutrální a klasické, že vám vydrží i na další rok.

6. Vaše Capsule Wardrobe by měla obsahovat maximálně 3–4 barvy. Pamatute, že 2 barvy by měly být stejného odstínu nebo na stejné barevné paletě, a že alespoň jedna barva by měla být klidná a nevýrazná. Můžete si jednu barvu vybrat nějakou odvážnější a trochu tak šatník osvěžit.

7. Tohle je nejlepší pořadí, v jakém si nové oblečení do vaší Capsule Wardrobe nakoupit: nejprve si kupte jednoduché šaty, poté sukně a džíny (nebo kalhoty), pak topy, svetry, boty a nakonec doplňky. Oblečení, které přijde navrch toho, co jsme právě vyjmenovali, si dokupte později.

Tak a máte hotovo. Je nám jasné, že vytvoření tohoto šatníku zabere nějaký čas, ale rozhodně do toho jděte. Vyplatí se vám to nakonec nejen finančně, ale ušetří vám to i spoustu tolik drahocenného času – především po ránu.

připravila: Martina Hrušková

Článek je zařazen v: capsule wardrobe, jak vytvořit capsule wardrobe, minimalistický šatník, nadčasové kousky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama