Móda a krása

3. září 2015 04:40

Lucie Průchová

Využijte sílu přírody a připravte si masku

Máte suchou a unavenou pleť? Příroda je v plné síle, tak toho využijte a načerpejte trochu z její energie. Kůže je náš největší orgán. Na rozdíl od ostatních orgánů však není schovaná uvnitř těla a tedy je potřeba o ni obzvlášť pečovat.

Zrcadlí se na ní nejen vnější vlivy, jako je sucho, smog či vysoká prašnost, ale i vnitřní stav těla. Únava, špatná strava, stres – to vše se na pleti podepíše. Je třeba ji vyživovat. To, co nám pomáhá zevnitř, nás může rozzářit i zvenku. Takže se vůbec nebojte čerstvého ovoce, zeleniny, tvarohu, medu, oleje nebo vajec a připravte si z toho domácí pleťovou masku. Možná budete trochu víc zašpiněná, než když použijete masku z obchodu, za to si můžete připravit masku přesně pro vás a budete vědět, že v ní není žádná zbytečná chemie.

Ještě než vám poradíme, z čeho udělat skvělé letní masky, je třeba říct, že existují dva typy pleťových masek:

- čistící – na obličeji ztuhnou a uschnou, takže pod sebou shromažďují teplo a povzbuzují prokrvení pokožky. Při smývání pak působí jako peeling.

- hydratační – pokožka z nich získává vodu. Pleť je po smytí masky pružná, růžová a osvěžená.

Okurková maska

Kromě 90 až 95 procent vody obsahují okurky velké množství draslíku, hořčíku, vápníku, sodíku, fosforu, křemíku, síry, vitamínu C, K, A a komplex vitamínů B. Okurka hydratuje vysušenou pleť. To už všichni víme, protože jsme si minimálně jednou při loupání okurky lepili zelené proužky na obličej. Je to příjemné a chladivé, ale člověk se nesmí ani hnout, protože to nedrží. Známý je i její čisticí a stahující účinek na pleť, takže maska z okurkových plátků či jen potírání šťávou pomůže při nečisté pleti a rozšířených pórech. Ale okurková maska zlepší vzhled každého typu pleti.

Proto si z okurky připravte masku. Nastrouhejte okurku najemno a smíchejte z tvarohem. Taková maska zklidňuje podrážděnou kůži (například po slunění) a rozjasňuje. Masku nechte působit 15 až 20 minut, pak opláchněte vlažnou vodou.

Jablečná maska

Jablka obsahují vitamín C a látky pro tělo nezbytné – železo, měď, zinek, křemík, vápník, hořčík a draslík. Právě draslík pomáhá udržovat správnou hladinu vody v těle, působí na správnou funkčnost ledvin a svalů. Jablka jsou také zdrojem antioxidantů, které nás chrání před volnými radikály. Všechny výše obsažené látky zpomalují proces stárnutí, proto by se jablka měla v našem jídelníčku objevovat pravidelně. A právě proto jsou jablka vhodným ovocem na domácí masku.

Nastrouhejte najemno jedno jablko a část oddělte stranou. Množství musíte odhadnout tak, aby vám vyšlo přesně na obličej. Potom smíchejte se lžící vlažného mléka a stejným množstvím tekutého medu. Masku nechte na obličeji působit asi deset minut, poté ji opláchněte vlažnou vodou.

Banánová maska

Máte-li unavenou pleť, udělejte si vyživující masku z banánu, který je přírodním zdrojem draslíku. Proto udržuje vodu v buňkách, zabraňuje dehydrataci a odvádí toxiny z těla. Banán působí jemně na suchou a citlivou pleť, ale hodí se v podstatě pro všechny typy pleti. Jen ženy s mastnou pletí by měly z masky vynechat olej.

Když vybíráte banán na masku, sáhněte po těch opravdu zralých kusech, což jsou ty, na nichž se objevují hnědé tečky. Takový banán rozmačkejte vidličkou a smíchejte jej se dvěma lžičkami olivového oleje a jedním žloutkem. Díky vajíčku se bude maska při schnutí trošku stahovat, ale to vůbec nevadí. Až vám však bude pnutí kůže nepříjemné, masku smyjte.

Hroznová maska

Hroznové víno je mimořádně bohaté na vitamín B6, ale obsahuje i další vitaminy řady B. Kromě toho obsahuje také vitamíny A, C a kyselinu listovou. Kromě toho v nich najdete mangan a draslík, měď, vápník, fosfor, selen a především železo.

Všechny tyto látky dokážou unavené a povislé pleti vrátit pružnost a lesk. Proto vezměte zhruba 100 gramů rozmačkaných bílých hroznů bez pecek, přidejte lžíci medu a jeden žloutek. Vše promíchejte do jemné kašičky. Tu si naneste na obličej a nechte působit 15 až 20 minut, poté opláchněte vlažnou vodou.

Avokádová maska

Avokádo obsahuje velmi málo vody, je to plod, ve kterém je koncentrovaná vysoká nutriční a kalorická hodnota. Avokádo obsahuje tuky vysoké biologické hodnoty, je nejbohatším druhem ovoce na obsah vitaminu E, dále obsahuje významné množství vitaminu B6 a železa.

Připravte si z tohoto kouzelného ovoce masku, která má regenerační, uklidňující, hydratační a zjemňující účinky. Vezměte jedno zralé avokádo a rozkrojte do na polovinu. Jednu polovinu rozmačkejte vidličkou a přidejte jednu čajovou lžičku medu a polévkovou lžíci tvarohu. Protože hmota má tendence vysychat, přidejte trošku vody. Jemnou kaši aplikujte na pleť a nechte působit 10 až 15 minut.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.