Móda a krása

5. října 2017 07:30

Martina Čerňanská

Podpatky: Kde se vzaly a proč nás tak berou? A které si vybrat?

Zdá se, že světu vládnou tenisky a dobře tak. Jsou pohodlné, stylové a praktické. Sexy? Pardon, tenisky, ale to privilegium patřilo a patří milovaným i opovrhovaným podpatkům. Tomu trochu bizarnímu vynálezu, který dělá tak proklatě dlouhé nohy…

Kde se vzaly? A proč tolik očarovaly fantazii mužů a marnivost žen? Podpatky, i přes teniskovou invazi, zcela jistě neřekly své poslední slovo. Jen si užijte svou slávu, sneakersy, conversky, kedsky a vy všechny ostatní placaté boty, čas elegantních lýtek balancujících vysoko nad zemí zase přijde. A my budeme připravené…

První je měli chlapi

Prvenství v nošení podpatků mají překvapivě chlapi! Vysoký podpatek býval původně určený pro významné pány z vyšších vrstev. Byl jakýmsi společenským odznakem, podobně jako jsou dnes šíleně drahé hodinky a nablýskaná limuzína. Sám Ludvík XIV., mimochodem 163 cm vysoký milovník vysokých podpatků, vydal edikt, že tyto privilegované boty smí nosit jen členové jeho dvora a nikdo jiný.

Dílo ďáblovo

V Americe byl dokonce vydán takzvaný „podpatkový zákon“, který zakazoval tyto boty nosit. Když ho žena porušila, byla prohlášena za čarodějnici a upálena. Velký rozmach lodiček pak nastal až po roce 1860 a ve 20. století se pak staly doslova masovou záležitostí.

PŘEČTĚTE SI: PODZIMNÍ BOTY – V JAKÝCH LETOS NEŠLÁPNETE VEDLE?

Benátské šílenství

Předchůdce podpatků bychom však dohledali až v dávném Orientu a odtud se ve středovku dostaly do Benátek, kde způsobily módní šílenství. Když si představíte křivolaké benátské uličky a “štekle" vysoké až 80(!) cm…

Které vybrat?

Chceme-li být večer “za krásné”, bez podpatků se to zkrátka neobejde. I kdyby měly být ve vašem botníku jen jedny jediné, občas budete ráda, že tam na vás čekají. A z jakých můžete vybírat?

  • Lodičky

Naprostá klasika, která nikdy neurazí. Hodí se na jakoukoliv příležitost a nikdy nezklamou. Měly by být, alespoň jedny s uzavřenou špičkou, v botníku každé ženy. Nejlépe v neutrální barvě, jako je černá, šedá nebo béžová. Ty se totiž hodí ke všemu!

  • Jehly

Utratenké, ultrasexy, zcela nepohodlné. Ale o komfort tu nejde! Možná je to už fetiš, protože jehly evokují sex a erotické dusno. Takzvané silettos se mohou pochlubit nejvyššími podpatky vůbec. Je na nich těžké držet stabilitu a než v nich vyrazíte do společnosti, raději doma potrénujte!

  • Banánky

Tvar podpatku je zaoblený směrem ke špičce a bude to trochu houpat. Tento model proslavila v roce 2011 Miuccia Prada, která je předvedla v kolekcích značek Miu Miu i Prada.

Na "banánkový" podpatek je potřeba si chvíli zvykat. Foto: Prada

  • Kačenky

Musíte vydržet celý den na podpatcích? Představa nic moc, že. Zachrání vás takzvané kitten heels, u nás známé jako kačenky. Jsou to podpatky, ale ne příliš vysoké ani tenké. Takové akorát, ve kterých to ustojíte bez úhony. Nevýhoda je, že prostě nemají ten správný šmrnc a můžete v nich vypadat jako stará mladá. Pozor by si měly dávat ženy, které se nemohou pochlubit vysokou a subtilní postavou.

  • Výška bez podpatku

Když v nich vyrazila Victoria Beckham, musel ji podpírat její fešný manžel David. I přes velkou extravagantnost těchto šílených bot, se stále na molech objevují. V ulicích nikoli. Pokud nejste Lady Gaga nebo nejdete na hollywoodský večírek, raději je vynechte.

  • Klíny

Podpatky vás deprimují, ale chcete efekt prodloužených nohou? Potom rozhodně sáhněte po botách na platformě nebo na klínu. Můžete si vybrat: platforma po celé délce boty nebo klínek místo podpatku. Pokud máte pár kil navíc, jsou pro vás tyto kousky naprosto ideální.

  • Silné

Je skvělé, že nejžhavější podpatkový trend je právě bytelnější silný podpatek! Můžete se procházet po městě, po kočičích hlavách, klidně i v dešti. Nezklamou v žádné situaci. Silné podpatky jsou velmi praktické a přitom šik. Do nich, než je vystřídají opět tenké!

Autor: KU

Přečtěte si také další články na téma podpatky:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 10. 6. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a odejít. Řiďte se tímto instinktem a dejte se do práce. Toužíte se pustit do práce na určitých projektech. Klíčové pro vás nyní je, abyste se ujistili, že ty, které jsou již zahájeny, budou dokončeny dříve, než se pustíte do dalších. Nedovolte lidem, aby vám stáli v cestě k pokroku. V případě potřeby uchopte otěže do svých rukou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.