16. června 2016 01:00
Iva Kropáčková3 důležité finanční rezervy, bez kterých byste si neměli brát hypotéku
Pokud tyhle úspory nemáte nebo to vypadá, že mít nebudete, radši hypotéku ještě odložte...
Hypotéka, jako nejrozumnější úvěr a nejsmysluplnější zadlužování, má v sobě určitá rizika. V návalu radosti z potenciálního nového bydlení se nebezpečí může snadno přehlédnout a podcenit. Předně musíme mít vůbec spočítané, na jak vysokou hypotéku dosáhneme. Jednak z pohledu banky, tedy kolik nám bude banka ochotna alespoň přibližně půjčit (z hlediska jejich skóringu a hodnocení naší bonity, a za druhé pak z pohledu našeho platu, tedy aby hypoteční splátky tvořily rozumný poměr ve vztahu k příjmům rodiny. Tak třeba splátka by měla být ve výši maximálně jedné třetiny čistých příjmů, jinak se hypotéka pro nás může stát pastí a riskantním podnikem.
DOPORUČUJEME: Najděte si tu nejvýhodnější hypotéku na trhu. Úroky od 1,69 %
Budoucnost je nejistá...
Je vhodné si uvědomit, že současné příjmy nemusíme mít navždy a je třeba počítat s tím, že mohou klesnout, než že budou permanentně, trvale stoupat. To ale není všechno. Hypotéka je dlouholetý závazek (dvacet, někdy i třicet let) a zároveň dlouhodobá odpovědnost a starost o nemovitost. Z obojího pak zcela nevyhnutelně vyplývá, že kromě samotného splácení musíme mít vytvořených několik druhů finančních rezerv a „polštářů“, jak by řekli někteří ekonomové.
Podobné články
Rezerva první...
... je nejen na akontaci (tedy na příspěvek klienta, protože 100% hypotéky už dnes nejsou běžně dostupné a v dohledné době se přestanou nabízet definitivně), ale hlavně na další výdaje spojené s novým bydlením. Tady nejde jen o výbavu nového bytu, nezbytné úpravy, případně opravy a dodělávky, nákupy byť na první pohled drobností, ale také o náklady na stěhování, právní služby či o dočasné zvýšení výdajů na bydlení vzhledem k nutnosti po určitou dobu obývat dva byty či nepředvídatelná jiná vydání.
Rezerva druhá...
... je pak na samotné splátky a platby služeb – na to se často zapomíná. To, že bydlím ve svém, neznamená, že neplatím za elektřinu, vodu, plyn, ale také příspěvky do fondu oprav a další náklady, jen se to už nejmenuje „nájemné“. Přitom ale výše může být podobná. Vždy se může něco přihodit a my musíme umět sáhnout do „prasátka“ a platit dál.
TIP: Rozumná rezerva je ve výši šesti hypotečních splátek, která se někde úročí, ale zároveň je k dispozici pro téměř okamžité použití (peníze jsou tzv. likvidní).
Na pojištění neschopnosti splácet se nelze automaticky spoléhat, je lepší to mít ve svých rukách.
Rezerva třetí...
... by se měla tvořit kontinuálně a pravidelně po celou dobu bydlení ve svém, byť stačí po malých částkách, a je takovou obdobou fondu oprav. Porouchat se může i sebedokonalejší stavba či sebelepší vybavení a je užitečnější si opravu či nákup zaplatit, než si na ně půjčovat.
NÁŠ TIP: Uvažujete o hypotéce? Zjistit, jestli na ni vůbec máte, vám v první řadě pomohou jednoduché kalkulačky. I my jednu takovou máme. Oslovili jsme banky na našem trhu a jejich nabídky najdete ve srovnávacím kalkulátoru hypoték. Všechny hypotéky najdete na jednom místě, nic to nestojí. Naopak veškeré porovnání je zdarma a vy navíc získáte okamžitý přehled, ze kterého můžete vybírat nebo si alespoň situaci ujasnit. Celé porovnání vám zabere asi minutu.
Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách
- Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
- Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
- Srovnání nabídek
- Online hraný seriál ze života o hledání bydlení
Z knihy Konec finančních negramotů v Čechách, autor: Patrik Nacher, finanční expert
Zdravý selský rozum musí zvítězit nad hloupostí, pokrytectvím a demagogií! Přestaňte doplácet na šmejdy a vychytralé rádobyporadce, kteří místo na vás myslí na vlastní kapsu. Zásady finanční gramotnosti vysvětlené pomocí známých přísloví si osvojíte snadno a rychle...
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...