30. října 2019 13:42
Přehrajte si ONLINE v archivu iPrima.cz české filmy z posledních dekád
Nejen pro ty z vás, kteří museli zůstat doma s ohledem na zpomalení šíření nového koronaviru, jsme připravili v archivu iPrima.cz k přehrání online ty nejlepší české filmy z posledních dekád. Připomeňte si je.
Vyberte si a přehrajte online některý z českých či československých filmů v naší nabídce v archivu na Prima.cz:
30 let svobody – 30 let českého filmu po roce 1989
Nebo se nechte inspirovat následujícími tipy redakce, jež vzdávají hold našim filmařským úspěchům posledních třiceti let.
K připomínkám 17. listopadu a loňským 30 letům svobody patří i bilancování nad stavem kinematografie. Ohlédněme se i za tím, s čím se v posledních třech dekádách vytasila česká (a chvilku ještě československá) kinematografie. Mnoho pokladů z divokých devadesátých let je už totiž možná trochu pozapomenutých, ale byla by škoda, aby zapadly úplně – přece jen tenkrát vzniklo dost kvalitních kousků. A přestože se dost žehrá na kvalitu českých filmů z počátku 21. století, řada perel se k oslavě demokracie hodí také.
Masaryk
Těžko začít někým jiným, než jedním z klíčových jmen prvního období našeho samostatného státu. V portrétu Julia Ševčíka se zaměřujeme na Jana Masaryka, syna "tatíčka" Masaryka a svérázného diplomata. Tahle lekce z dějepisu je i díky tváři Karla Rodena velmi pestrá!
Nabarvené ptáče
Václav Marhoul dotáhl svůj dlouho pěstěný projekt do skutečně výrazného tvaru. Řada známých zahraničních tváří před černobílou kamerou ukazuje, že válečné časy přinášejí mnohem více útrap, než jaké můžeme vídat na bitevních polích.
Národní třída
Drsný Vandam vám ukáže, co je demokracie zač! Antihrdina s tváří Hynka Čermáka sice rozdává rány na všechny strany a alkoholu se také nebojí, ale hluboko uvnitř je cítit silná nenaplněnost sametových ideálů.
Obsluhoval jsem anglického krále
Předposlední film legendárního Jiřího Menzela dokonce soutěžil na berlínském festivalu, což se naší novodobé kinematografii jen tak nestalo. Adaptace románu Bohumila Hrabala balancuje mezi vtipem a dramatem, hlavně však nabízí dostatek životní moudrosti.
Babí léto
Herecký koncert Vlastimila Brodského a Stelly Zázvorkové v úlohách stárnoucího páru, který se sice v lecčem míjí, avšak stále je mezi nimi znatelná láska. K pochmurné listopadové atmosféře dokonalá volba!
Je třeba zabít Sekala
Osudové téma, těžké časy protektorátního útlaku a bezútěšná situace malé moravské vesnice. To jsou ideální propriety k rozehrání náročného morálního dramatu o tom, že v lidech se často neskrývá nic hezkého. Ale zlo nesmí zůstat nepotrestáno.
Báječná léta pod psa
Na trpkou normalizační dobu se ve svobodných devadesátých letech rádo vzpomínalo a tato nahořklá komedie je toho důkazem. Podaří se téhle obyčejné rodině přežít šedý a morálku podvracející komunismus, nebo spíše rezignuje?
Samotáři
Kdo by neznal generační výpověď zklamaného porevolučního mládí, uvedenou symbolicky v roce 2000? Scény s hymnou, která je hrána nezvykle instrumentálně, či rozchod z důvodu, že už jednu holku přece máte, doslova zlidověly a vynesly Jiřímu Macháčkovi jeho nejvděčnější roli.
Občan Havel
A kdo byl v české politice větší samotář než Václav Havel? Svým přístupem se od tradičních politiků značně odlišoval, což mělo své světlé i stinné stránky. Ve známém dokumentu Pavla Kouteckého a Miroslava Janka si připomenete, jak Havlovy roky v nejvyšších politických kruzích vypadaly.
Díra u Hanušovic
Celovečerní divadelní debut oblíbeného Miroslava Krobota staví na skvělých hercích a zemitém vykreslení poměrů na moravské vesnici. Komedie o snech a možnostech lepšího života zanechává velmi hořkou pachuť.
Fair Play
Slovensko-maďarský objev, sympatická Judit Bárdos, ztvárňuje atletku, která musí v Československu 80. let čelit tlakům na užívání dopingu. Co je v socialistické společnosti důležitější než podaný výkon? Morální čistota to rozhodně není.
Vlastníci
Kdo rozhodně nehraje fair play, jsou vlastníci nemovitostí. Aspoň tak to na domovních schůzích často vypadá, což se dramatikovi Jiřímu Havelkovi podařilo velmi vtipně vykreslit. I pokud s tímto specifickým typem sousedských vztahů zkušenosti nemáte, v chytré společenské alegorii se poznáte i proti své vůli...
Jedna ruka netleská
„Sejdeme se za patnáct minut.“ „Ale já nemám hodinky.“ „Tak za dvacet!“ David Ondříček se utrhl ze řetězu a do téhle odvázané komedie nasypal tolik nápadů a obskurních postav, až se vám bude točit hlava…
Kajínek
Tomuhle říkáme oslava svobody! Předloni propuštěný nejslavnější vězeň se v roce 2010 dočkal i filmového zpracování svých osudů, když debutující Petr Jákl vytvořil na tuzemské poměry nevídaně žánrový akční thriller.
Lidice
Vypálení obce Lidice bylo krutou odplatou za atentát na Reinharda Heydricha. Jaká shoda náhod k této osudové tragédii vedla? Stylizované převyprávění historických událostí vás určitě dojme a k výročí naší demokracie připomene, že komunismus nebyl jediným zločinným režimem, pod jehož jhem náš národ v posledním století trpěl.
Návrat idiota a Indiánské léto
Než se talentovaný Saša Gedeon oddal pedagogické dráze, natočil dvojici poetických vztahových dramat, jež se řadí do zlatého fondu 90. let. Indiánské léto z roku 1995 bez přehánění nakoplo kariéry Kláry Issové a Tatiany Dykové (dříve Vilhelmové); v ještě propracovanějším Návratu idiota zase sledujeme milostný čtyřúhelník ve hvězdném obsazení (Jiří Macháček, Pavel Liška, Aňa Geislerová a opět Tatiana Dyková), které vám nedá spát ještě dlouho po zhlédnutí…
Nestyda
Michal Viewegh a Jan Hřebejk – to je silné duo stojící za filmem Nestyda, v němž sledujeme svobodného mládence, který si s ničím nedělá těžkou hlavu – jenže zjistí, že takhle se nedá žít pořád. Oddechová komedie nemá hluboké ambice, ale bez problémů pobaví.
V síti
Dokumentární nezmar a inscenátor bizarních momentů Vít Klusák dokázal zase šokovat. Tentokrát však rozhodně ne prvoplánově, nýbrž chytře upozornil na přehlížený problém sexuálních predátorů na internetu - a vytvořil největší divácký hit roku 2020.
Šeptej
Režijní debut Davida Ondříčka, kterému se nedostalo tolik pozornosti jako jeho slavnějším dílům, přesto se jednalo o snímek, který ani v nabitých devadesátkách nezapadl. Ponořte se s Tatianou Dykovou do tajů a nástrah velkoměsta!
Tobruk
Než se Václav Marhoul rozhodl trápit nervy diváků s aktuálním Nabarveným ptáčetem, natrénoval si pomalé tempo, tíživou válečnou atmosféru a psychologické vykreslení postav v dramatu Tobruk. Na reálných základech postavená severoafrická mise zkoumá, kolik odvahy je ve válce potřeba.
Věra 68
Zkušená dokumentaristka Olga Sommerová zahájila svou trilogii o výrazných ženských figurách právě portrétem Věry Čáslavské. Po naší nejslavnější olympioničce přišly na řadu ještě Marta Kubišová a Soňa Červená, avšak přesah fantastického úspěchu československé gymnastky z roku 1968 by neměl být zapomenut.
Autopohádky
Za zvuků hudby Michala Malátného z Chinaski se odehrává několik animovaných povídek, které jsou tematicky i metodou zpracování velmi pestré. Nápaditý snímek je určen především dětem a podílel se na něm i slavný Břetislav Pojar (Dášenka, Jája a Pája, Pojďte pane, budeme si hrát)
Mazaný Filip
Prvotina Václava Marhoula jasně odráží jeho začátky ve slavném Divadle Sklep, a tak není divu, že tato parodie na detektivní romány a noirové filmy se zpočátku nesetkala s velkým pochopením. Avšak svébytná poetika a precizní práce s žánrovými stereotypy řadí Mazaného Filipa mezi ty nejnápaditější české snímky 21. století.
Štěstí
Snad nejlepšímu filmu ceněného Bohdana Slámy dominuje skvělé obsazení. Pavel Liška, Aňa Geislerová i Tatiana Dyková podali skvělé výkony ve vesnickém příběhu, kde několik citlivých lidí musí bojovat s vnitřními démony i závistivým okolím.
A jaké jsou vaše nejoblíbenější české filmy za posledních třicet let?
Text: MS