5. prosince 2016 02:05
Iva Kropáčková4 tipy, které vám pomůžou zajistit se finančně na důchod
Češi dlouhodobě berou zabezepečení na důchod na lehkou váhu. Alespoň to tak vypadá podle průzkumů. Přitom začít řešit tuto otázku je vhodné třeba už po maturitě, nejpozději kolem třicítky. Jak na to, abyste se zajistili dobře na stáří?
1. Vytvořte si finanční rezervu
Prvním krokem k finanční svobodě je začít co nejdříve budovat finanční stabilitu. K jejímu zajištění je třeba mít finanční rezervu pro případ neočekávaných vydání. Stačí pravidelně odkládat určitou částku stranou a nepočítat s ní pro běžné útraty. Postupně se rezerva začne zvyšovat. Vhodným produktem pro její uchování je pak spořicí účet. Peníze máte po ruce, přitom zůstávají schované. Musíte ale počítat s tím, že se vám peníze na spořicím účtu v podstatě nezhodnotí.
2. Investujte - pravidelně a na více stran
Pro dlouhodobé zhodnocování peněz je důležité dobře investovat a vybudovat si portfolio, které bude v delším horizontu přinášet očekávané prostředky. „Pokud budete pravidelně investovat do různých investičních produktů, je vysoce pravděpodobné, že celé portfolio bude přinášet zisk. Právě pravidelnost je zde klíčová,“ radí Hana Drápalová ze Sberbank. Investice je vhodné také rozložit, nevsázet všechno na "jednoho koně". A do čeho se vyplatí investovat?
- Osvědčeným způsobem, jak se zajistit na stáří, je vložit peníze do akcií. Zjednodušením takovéhoto investování může být využití služeb některého specializovaného investičního fondu.
- Jako jeden z dalších možných způsobů zajištění se na důchod je nákup nemovitostí. Hodí se zejména pro dlouhodobé investice a jeho výhodou je, že v období mezi koupí nemovitosti a jejím prodejem můžete vydělávat na pronájmu. A k tomu nemusíte mít vždy velkou sumu peněz pohromadě. Stále oblíbenější jsou takzvané investiční hypotéky.
- Stále známějšími a oblíbenějšími variantami investic je také zlato a umění. Zlato je dlouhodobě stabilní, nedotýkají se ho výkyvy kurzů měn, a proto poskytuje jistotu i v neklidných dobách. Investice do umění ale naopak předpokládají znalost oboru nebo kvalitního poradce.
3. Spořte, třeba s podporou státu
Výhodná forma zhodnocování peněz na stáří je třeba i doplňkové penzijní spoření. Zakládá se na pravidelných měsíčních příspěvcích, které lze na účet penzijní společnosti poukazovat i za delší časová období (čtvrtletí, pololetí, rok). Volit pak můžete i jednu ze čtyř strategií zhodnocování peněz (státní dluhopisy, konzervativní, vyvážená a dynamická). K vašim příspěvkům dostáváte navíc státní příspěvky, podíly na zisku fondu a můžete také využít velmi zajímavých daňových zvýhodnění. Dále vám na vaše penzijní spoření může za velmi výhodných podmínek přispívat zaměstnavatel. Část příspěvků, která ročně přesáhne 12 000 korun, lze uplatnit jako odpočet ze základu daně z příjmů. Ročně si můžete odečíst až 12 000 korun, to znamená, že můžete každý rok ušetřit až 1 800 korun. Nemusíte vyplňovat daňové přiznání, odpočet za vás může uplatnit zaměstnavatel. Pro získání maximální státní podpory a maximálního daňového odpočtu doporučujeme měsíčně spořit 2 000 korun. Od příspěvku 1 000 korun získáte maximální státní příspěvek 230 korun. Minimální výše měsíčního příspěvku pro získání alespoň minimální státní podpory je 300 korun.
Pro představu: Pokud chcete zjistit, jakého zhodnocení by za vámi požadovanou dobu mohly vaše úspory dosáhnout při konkrétní měsíční úložce, vyzkoušejte aplikaci Srovnání penzijního spoření.
4. Starejte se o své peníze
Pokud chcete pracovat na své finanční stabilitě, je třeba, abyste se o své peníze a úspory stále zajímali, starali a kultivovali je. Péče o portfolio by měla vycházet z dlouhodobých analýz. Nemá smysl měnit položku portfolia, když se jí nedaří třeba jeden měsíc, pokud pak ale nefunguje několik let, je čas na změnu.
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...