Seriály a filmy

29. ledna 2015 19:00

Markéta Zídková

Akční podívaná plná prachu a potu ve filmu Království se opravdu stala

Film Království na Primě v pátek od 22.55 hodin rozkryje divoké vyšetřování bombového útoku na občany USA v Saúdské Arábii. Příběh je inspirován skutečnou událostí a samotný snímek je pozoruhodný nejen výkony oscarových herců, ale i tragédií, která poznamenala náročné natáčení na Blízkém východě

Saúdská Arábie není příliš známa jako území častých teroristických útoků. Ovšem i zde může k něčemu takovému dojít.

V roce 1996 a o sedm let později uskutečnili teroristé útoky na obytné a administrativní komplexy, kde pobývali především zahraniční pracovníci firem nebo zástupci armády. Film se inspiroval právě těmito krvavými akcemi a rozvíjí příběh, který se odehrál bezprostředně po nich.

Jména jsou pochopitelně upravena, ale právě tak nějak, jak Království ukazuje, probíhá vyšetřování teroristických akcí na Blízkém východě. Díky filmařům se dostaneme do centra dění, které by nás civilisty mohlo dovést až na hranici života a smrti.

Tíže vyprahlého vzduchu nasáklého pískem a potem není to jediné, co musí americký vyšetřovací tým krok za krokem překonávat. Nemusíme si nic nalhávat, nemuslimští cizinci a ještě s bojovou výstrojí nejsou v zemích půlměsíce právě vítanými hosty.

Přidejte k tomu rovněž jednotlivé zarážející střípky poznatků, které vyšetřování přináší a které bourají dosud nastíněnou představu o příčině útoku, a předestře se vám napínavá podívaná s nečekanými zvraty v ději.

Na filmu Království se kromě skvělých hereckých výkonů podepsala i jedna tragická událost. Během natáčení v Saúdské Arábii najel režisér svým terénním SUV na jiný vůz a jeho řidič zemřel. Natáčení bylo zastaveno, ale protože neúprosný čas výroby filmu znamená také velké náklady, hned druhý den bylo obnoveno.

V hlavní roli Království se představí Jamie Foxx. Pokud jste viděli jeho herecký triumf v životopisném snímku o Ray Charlesovi „Ray“, tady ho nepoznáte. Ve filmu Ray exceloval jako slavný hudebník nejen herectvím ale i zpěvem natolik, že sklidil teprve jako druhý afroamerický herec v dějinách sošku Oscara! V Království je to vojensky přesný drsňák, kterému to pálí a který nikomu nic nedaruje.

Dalším oscarovým herecem je Chris Cooper. U nás jej známe hlavně z „Patriota“ nebo z „Já, mé druhé já a Irena“, i když nejslavnější filmovou sošku získal za film Adaptace.

Další slavnou tváří je Tilda Swintonová. Nevšední vzezření uplatnila třeba jako anděl v thrilleru Constantine, nebo jako zlá královna v Letopisech Narnie. Výčet kvalitních herců by mohl pokračovat, lepší ale je se na ně podívat v „akci“.

Vy budete mít tu možnost v pátek od 23 hodin na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.