Seriály a filmy

16. prosince 2013 11:47

Markéta Zídková

Angličtí krajané v Prostřeno!: kdo tentokrát vyhraje?

Tento týden nás čekají česko-slovenské Vánoce po anglicku. Prostřeno! totiž vyvrcholí vánočním speciálem z anglického Brightonu, kde se o 1637 liber utkají Češi a Slováci, kteří tu našli svůj nový domov. Sledujte jejich kuchařské umění až do pátku každý den v 18.00 na Primě.

Podle jednoho ze soutěžících, nepřehlédnutelného Richarda, je Brighton super přímořské letovisko, kde jsou krásná mola a pláže.

Najdeme tu indický chrám, útes s majákem, nejstarší akvárium v Anglii i romantické uličky s typickými domky, zajímavými obchůdky a lákavými restauracemi. V takových domcích bydlí i někteří naši krajané, které reprezentují čtyři ženy a jeden muž. Každý z nich si připraví večeři na téma Vánoce – někdo českou, někdo slovenskou, někdo veganskou nebo typicky anglickou.

Co si hostitelky počnou s veganem, který navíc nesolí a všechno jí čínskými hůlkami?! Jak se hostitelé vypořádají s úkolem týdne připravit vánoční specialitu či představit nějaký vánoční zvyk? Kdo se za kanálem opravdu vytáhne a stane se hostitelem týdne?

Pátek: úspěšná chiropraktička Marie (65)

Nejstarší Marie žije v Anglii od roku 1968. Je to osobnost a živel, nezkazí žádnou legraci. Hostitelka si přála, aby na finále dorazili do jejího domu všichni v kloboucích. Svůj večírek pojme jako opravdu veselou a velkorysou oslavu, která odpovídá jejímu stále mladému a optimistickému naturelu.

Polévku vynechá a uvaří tradiční anglické menu. Stůl se jen prohýbá, Iva zná takové hostiny snad prý jen z filmu. Hosty čekají dva až tři předkrmy, tradiční krocan s nádivkou, k tomu spousta zeleniny, sladkostí – jen na brusinky padne kilo cukru!

A další cheesecake – tentokrát s bílou čokoládou. Ke stolu je pozve český vánoční zvonek. Pití, co hrdlo ráčí, Richard může být spokojen, nakonec si všichni namíchají vlastní drink s granátovým jablkem. „Zprvu jsem myslela, že ho po pár dnech uškrtím,“ přiznává hostitelka, která je ale nakonec šťastná, že na Richarda změnila názor a že poznala nové mladé přátele ze staré vlasti. Protože tahle pětka se určitě nevidí naposled…

A co už jste viděli?

Pondělí: pracovitá podnikatelka Barbora (37)

Barbora se jako první musela vyrovnat s úkolem, který pro soutěžící nachystal štáb. Připravila menu z restaurace, které jí před pár týdny zachutnalo, jen sehnat recepty byl prý trošku problém.

Bářin přítel zažehne krb a v útulném domku okamžitě zavládne slavnostní atmosféra. Pečený lilek by mohl ochutnat i vegan Richard – až na ten kozí sýr. A také houbovku... Houby jsou ale delikátní téma. Jedna soutěžící je nejí a v Anglii prý nikdo na houby nechodí.

Na fazolky a cuketový salát s tahini dresinkem se Richard těšil, stejně jako na fenykl a dýni – přílohu k pečeným jehněčím kotletkám. Ty byly ale bohužel moc vypečené. Jaký byl cheesecake s pomerančovou čokoládou? Pečený, nebo jen chlazený? Proč „naši“ stolovali s korunami na hlavě? Co prozradila hostům rozříznutá jablíčka? Jak dopadl vědomostní kvíz? A jak souvisí zdravá strava s touhou po slivovici, jíž se dožaduje Richard? Na první večeři vládla u stolu slibně nespoutaná nálada, hostitelka ale nepije a má k tomu dobrý důvod.

Úterý: veselý slovenský vegan Richard

Od začátku je jasné, že jediný muž týdne je velmi silný charakter – „všechny nás převálcoval“. Slovák Richard nízkým sebevědomím ani ostychem netrpí: „Když budou baby jíst jako já, budou mít tak krásnou linii jako já.“

Zavedl nás do zajímavého obchodu s širokým sortimentem pro vyznavače bezmasé kuchyně. Co ale vzbudilo rozpaky? Hůlky jsou povinné i na polévku! Srkání kapustnice po asijském způsobu není pohodlné ani vybrané, dámám to přijde jako tyranie. Jsou to jejich první veganské Vánoce a asi i poslední.

Richard má jemné chutě a ženám připadalo jídlo neochucené. Nejlépe dopadl nemaďarský perkelt. Slivovice prý převládala nad chutí večeře, navíc Richard nezavřel pusu a má hlavní slovo. Student filmu je také vášnivý hudebník – strhne k muzicírování i soupeřky?

Středa: moravská fotografka Iva (28)

Ivana se těšila, jak svým účinkováním v televizi překvapí rodinu na Moravě. V kuchyni bytečku kousek od Londýna, kam se vejde ještě velký plyšový medvěd, zakrslý živý králíček a přítel, myslela na ostatní. Lehce despotický Richard i Alex, která nejí houby, ocenili, když kvůli nim Iva uvaří tři verze zelňačky. A tahle byla s uzeným, protože kolegyním i hostitelce už scházelo maso.

Bohužel některé další chody byly studené. To platilo o předkrmu – plněných žampionech, bramborové kaši ke pstruhu, který nahradil původně plánovanou tresku, i o palačinkách s ovocem. Bylo dost pálenky od babičky z Moravy? Vzpomínalo se na české Vánoce a zlaté prasátko.

Proč se slovenská vánoční oplatka obkládá kromě ovoce i stroužky česneku? Je na ní všechno, co nás v uplynulém roce potkalo a zase pravděpodobně potká: kyselé, sladké, hořké i palčivé. Hladověl někdo?

Čtvrtek: slovenská baletka a servírka Alexandra (33)

Večírek u bývalé slovenské baletky byl příjemný a decentní jako hostitelka, která momentálně pracuje v jedné francouzské restauraci. Naši krajané k sobě byli tolerantnější, než bývají normální aktéři show. Alex bral ohledy na Richarda a udělá mu bezmasé chody, ale občas si z něj také vystřelil.

Čtvrteční menu je kombinací tradičního slavnostního menu, jak ho známe, ale obsahuje i prvky moderní mezinárodní kuchyně: pohár s mascarpone, mrkvový krém s koriandrem, což je oblíbená anglická polévka.

„Kachní menu“ skoro všechny potěšilo, i když nakonec dostali na „starter“ paštiku z jater kuřecích – ale výbornou! K pečeným kachním stehnům a červenému zelí nebyly knedlíky, ale gratinované brambory se smetanou a sýrem. Zdobení perníčků hosty pobavilo a spokojená je i hostitelka, alespoň pokud může soudit z prázdných talířů.

Vše další k Prostřenu najdete ZDE a epizody, které vám utekly, ZDE.

A nezapomeňte se dívat v 18.00 až do pátku. Pokud nestíháte, tak po odvysílání na PrimaPlay ZDE.

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.