Seriály a filmy

24. července 2018 15:49

Apokalypsa v Laosu: Voda z protržené přehrady se prohnala obytnými oblastmi

Stovky lidí se pohřešují poté, co se na jihovýchodě Laosu protrhla hráz rozestavěné přehrady a přívalová vlna zaplavila obytné oblasti. Oficiální počet obětí zatím není známý. Podle místní tiskové agentury přišlo o domov více než 6 600 lidí.

Neštěstí se stalo v pondělí v noci v provincii Attapeu. Budovaná přehrada, která je součástí hydroelektrárny, nevydržela nápor vody a prolomila se. Miliardy litrů krychlových vody se následně podle laoské tiskové agentury přehnaly přes šest vesnic. „Katastrofa si vyžádala několik lidských životů, stovky lidí se pohřešují,“ uvedla agentura.

Letecké záběry ukazují rozsah celé zkázy. Zaplavená jsou obrovská území, zoufalí lidé čekají na střechách svých domů na záchranu. Místní úřady vyslaly do postižených oblastí lodě, které dopravují přeživší do bezpečí. Na zaplavená místa míří také zásoby léků, pitné vody, potravin a dalších nezbytných věcí.

Stavba přehrady Xe-Pian Xe-Namnoy začala v roce 2013 a vodní elektrárna měla zahájit plný provoz v následujících letech. Na jejím budování se podílela jihokorejská firma s thajskými a laoskými partnery. Podle serveru stanice BBC se měl zhroutit úsek o délce 770 a výšce 16 metrů. Příčinou neštěstí mohly být podle jihokorejské agentury Jonhap vydatné deště, které v oblasti přesáhly trojnásobek běžného množství.

Více informací přineseme ve Velkých zprávách, které začínají v 18:55.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.