Seriály a filmy

21. března 2016 01:30

Iva Kropáčková

Autoklimatizace: Na jaře potřebuje vyčistit, je plná plísní a bakterií

V následujících týdnech bude ideální doba na kontrolu a vyčištění klimatizace v autě. Přes zimu se v ní uchytila spousta nečistot, které by vám během léta mohly způsobit nejrůznější zdravotní potíže...

Je to skvělý servis při cestování v horkých letních dnech. Jenže pokud je klimatizace v autě znečištěná, může být ve výsledku pěkně nepříjemná. Co vám může způsobit? Rýmu, kašel, bolest hlavy, únavu, ale také zánět průdušek nebo plic. To všechno zaviní prach, bakterie a hlavně plísně, které se v ní usazují a můžou se snadno rozmnožit. Nejvíc se přitom klimatizace zanese přes zimu, kdy se většinou nepoužívá. Ideálně před letní sezónou, než se začne klimatizace opět ve velkém využívat, nastává vhodná doba na kompletní očistu. Nestačí ji totiž jen doplňovat. A neměli byste zapomenout ani na kabinový filtr.

Povinné ručení online na Prima Rádci: Ušetřete až několik tisíc korun ročně srovnáním nabídek na trhu. Vyplatí se to...

Jak vyčistit klimatizaci? V servisu...

Autoklimatizaci byste měli dezinfikovat minimálně jednou ročně, filtr a chladicí náplň pak nechte vyměnit jednou za dva roky (nebo po ujetí cca 30 tisíc kilometrů). Zkontrolovat by se měl i výparník, který je díky vlhkosti živnou půdou pro bakterie. Je-li výparník znečištěný, nepříjemně páchne. Nejjistější a nejbezpečnější je nechat klimatizaci vyčistit v servisu. Ceny za kompletní proceduru se pohybují od 300 do 1000 korun.

NENECHTE SI UJÍT: Pro všechny řidiče...

SPECIÁL Prima Rádce

– vše o pojistkách na auto, správné nastavení smlouvy, úspory

– hraný on-line seriál (vážně i s nadsázkou)

– tipy a rady na cestu...

... nebo svépomocí

Lze to vyřešit i svépomocí. Podle odborníků to sice nezaručí nejkvalitnější výsledek (v porovnání se servisem), ale možnosti tu jsou. Můžete pořídit například sprej, který se aplikuje v celém prostoru vozu. Koupíte za 100 – 300 korun dle výrobce. Po nastartování auta a zapnutí klimatizace lahvičku se sprejem postavíte v autě na zem, sprej „vypustíte“ a necháte podle návodu působit. Většinou se jedná asi o 15 minut času. Poté auto důkladně vyvětráte.

Další možností je koupit sprej s hadičkou. Seženete ho také v autopotřebách nebo na čerpacích stanicích. Většinou se vejdete do ceny 300 korun. Tady na celou proceduru potřebujete asi dvě až tři hodiny. Nejprve vyjměte kabinový filtr a vyčistěte prostor kolem něj. Poté nasuňte dlouhou hadičku do všech vývodů klimatizace a vystříkejte speciálním dezinfekčním sprejem. Vystříkejte celý obsah a nechte podle návodu působit (cca 15 minut až jednu hodinu). Poté nastartujte auto a pusťte klimatizaci i topení na maximum na dalších 10 minut. Pak otevřete všechny dveře a větrejte auto cca hodinu. Nakonec dejte nový filtr.

Další tipy pro efektivní využívání klimatizace v autě

  • Klimatizaci zapínejte pravidelně, i během zimního období (alespoň jednou za měsíc na několik minut). Speciální olej funguje preventivně na těsnění.
  • Vypněte klimatizaci cca 5–10 minut před dojezdem do cíle cesty, výparník se stihne vysušit a nebudou se tolik tvořit bakterie, také organismus se lépe aklimatizuje na venkovní teplotu.
  • Nenastavujte klimatizaci na příliš nízkou teplotu. Z lehké rýmy si můžete vypěstovat pořádný zánět horních, ale i dolních cest dýchacích nebo zánět středního ucha a podobně. Podle odborníků stačí, když rozdíl mezi venkovní teplotou a ochlazovaným vzduchem je větší než pět stupňů.

Jen na okraj: Nic dobrého pro plíce. Takhle vypadá plíseň pod mikroskopem...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Zdroj fotografií: Thinkstock

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.