Babyboom v Zoo Praha. Jaká mláďata v těchto dnech uvidíte?
Porod tapíra jihoamerického proběhl velmi rychle, podle chovatelů dokonce mezi dvěma jejich kontrolami samice. Mládě je v péči matky, která ho pravidelně kojí. Zdroj: Petr Hamerník
Přesně 272 mláďat přišlo v Zoo Praha na svět od začátku letošního roku. Mnohé z 82 druhů savců, ptáků a plazů mohou návštěvníci v těchto dnech sledovat i ve venkovních expozicích. Mezi nezajímavější mláďata, která se narodila teprve přednedávnem, patří tapír jihoamerický, pekari Wagnerův nebo jeřábi mandžuští.
Již více než týden je mláděti tapíra jihoamerického, které návštěvníky bezpochyby upoutá svým proužkovaným zbarvením.
„Toto tapíří mládě je významné tím, že jde o prvního potomka samice Taluen,“ popisuje kurátor savců Pavel Brandl. „Tu jsme v rámci chovného programu Evropské asociace zoologických zahrad získali v roce 2019 z Francouzské Guyany. Je tedy nositelkou jedinečných genů, které dosud v evropském chovu nejsou. Otcem mláděte je samec Tex, který má také velmi zajímavý neevropský původ.“ Tapíry jihoamerické v Zoo Praha návštěvníci uvidí v expozici naproti Darwinově kráteru.
Pekari v ZOO Praha
Nový přírůstek mohou návštěvníci v těchto dnech sledovat také v horní části areálu, kde se před pár dny narodil pekari Wagnerův.
„Jde o osmé mládě tohoto ohroženého druhu v Zoo Praha. Jeho matkou je však jiná samice, než tomu bylo u předchozích mláďat, a o to je pro nás významnější,“ uvádí kurátor kopytníků Jan Mengr.
Pohlaví čerstvého mláděte pekariho Wagnerova budou znát chovatelé zhruba za tři týdny. Rodiče se o něj zatím vzorně starají a návštěvníci jej mohou vidět většinu dne s celou skupinou ve venkovním výběhu. Zdroj: Petr Hamerník
Záchranu pekariho Wagnerova podporuje Zoo Praha i v oblasti jeho přirozeného výskytu v oblasti Gran Chaca.
Ohrožení jeřábi
Již dva týdny jsou stará dvě mláďata jeřába mandžuského. Přestože ve své domovině je symbolem dlouhověkosti, patří mezi nejohroženější druhy ptáků s celosvětovou populací kolem tří tisíc jedinců. V Zoo Praha se daří jeřáby pravidelně odchovávat od roku 2011.
„Rodičovský pár má vzácný původ. Samec Albert pochází ze Zoo Saitama v Japonsku. Samice Amálka je původem z čínského Pekingu a je od roku 1998 nejdéle žijícím jeřábem mandžuským v Zoo Praha,“ popisuje důvod vzácného odchovu kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Návštěvníci mohou mláďata jeřábů vidět v expozici Ptačích mokřadů.
O obě mláďata jeřábů mandžuských se jejich zkušení rodiče Amálka a Albert vzorně starají. Mláďata dostávají třikrát denně míchanici a hmyz, který jim rodiče nosí na špičce zobáku, odkud ho mláďata sezobávají. Zdroj: Petr Hamerník
V těchto dnech se veřejnost při návštěvě Zoo Praha může těšit například také na mláďata klokanů obrovských a rudokrkých v Darwinově kráteru, na želvy pardálí ve skalním labyrintu Afriky zblízka nebo na surikaty u Afrického domu.
Zoo Praha má za poslední čtyři měsíce na svém kontě také několik významných odchovů, které v současné době vidět nejsou a chovatelé o ně pečují v zázemí. Jde například o želvy Smithovy, kakadu palmového, nosály bělohubé nebo trichy orlí.