Seriály a filmy

16. května 2016 01:30

Iva Kropáčková

Bez rodičů by to nešlo. Polovina z nich finančně pomáhá dětem s hypotékou

Zatímco v rozvojových zemích finančně pomáhají spíše děti rodičům, ve vyspělých zemích, kam patří i Česká republika, je to naopak.

Mohli jste si koupit byt či postavit dům jen díky finanční pomoci rodičů? Je to v podstatě běžné. Rodiče totiž velmi často pomáhají svým dětem s hypotékou. Nejčastějším způsobem pomoci s hypotékou je poskytnutí finanční hotovosti nebo peněz ze spoření. Jeden z deseti rodičů svým dětem nabídne i svou nemovitost jako zástavu pro hypoteční úvěr. O pomoc rodičů nejčastěji žádají mladí lidé žijící v Praze. Vyplynulo to z průzkumu UniCredit Bank. "Výsledky výzkumu ukazují na to, že mladí lidé nevydělávají tolik peněz nebo s nimi neumějí hospodařit, aby si mohli pořídit své vlastní bydlení bez pomoci. A to není dobrá zpráva,“ říká finanční odborník Prima Rádce Michal Koubek.

>>> ONLINE APLIKACE: HYPOTÉKY - SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK

Nový trend pro mladé: Bydlení na úvěr

Hlavním důvodem jsou nízké náklady na pořízení hypotéky, takže si je momentálně berou i ti, pro které by jejich pořízení bylo ještě před pár lety nemyslitelné. Rodiče v drtivé většině pomáhají částkou do čtvrtiny ceny nemovitosti, pokud je děti nepoužijí přímo na hypotéku, často si za ně vybaví domácnost. „Je tu však ještě jedno ale. Jak vyplývá ze zkušeností našich klientů, mnoho rodičů dětem peníze poskytne na hypotéku nebo umoření jiného typu úvěru, aniž by se informovali, u koho si jejich děti úvěr sjednaly. Mnohdy jsou překvapeni z jejich výběru. Jejich děti místo toho, aby si sjednání úvěru pořádně rozmyslely a připravily, si často půjčují tou nejjednoduší cestou, což značí, že draze,“ vysvětluje Michal Koubek. „Škoda jen, že rodiče dětem nepomohou i s výběrem hypotéky či jiného typu úvěru, mohli by dětem i sobě ušetřit nemalou část finančních prostředků,“ dodává.

Dvojitá pomoc

Finance do začátku jsou právem nejpopulárnější možností, pomáhají totiž dvakrát. "S nižší hypotékou mladí dosáhnou na lepší úrokovou sazbu. Je to rozhodně lepší, než když rodiče dětem peníze dávají nebo půjčují až v momentě, kdy jejich děti nezvládají svou hypotéku platit,“ tvrdí Koubek. Podle něj je přitom na prvním místě před sjednáním hypotéky nebo úvěru vždy povinnost důkladně si porovnat nabídku na trhu a vybrat si, s ohledem na vlastní požadavky, tu nejvýhodnější. Což ne vždy musí být jen nejnižší úroková sazba, protože důležité jsou celkové roční náklady na půjčku (RPSN) a další podmínky, jako je třeba možnost předčasného splacení a podobně.

Rizikoví dlužníci

Právě velká opatrnost při výběru úvěru a rozhodování, zda si ho opravdu může žadatel dovolit, je velmi zásadní i pro případné nepříjemnosti v budoucnu. Touha pomoci dětem či vnoučatům může totiž někdy dostat hlavně seniory do nepříjemné situace – často se totiž dostávají i do exekuce ve chvíli, kdy svým potomkům ručí za půjčku a ti ji ale pak nesplácejí.

Skvělá šance: Nemusíte utrácet za advokáty! Chcete koupit/prodat dům nebo například vypořádat společné jmění manželů při rozvodu? V jedinečné internetové aplikaci Generatorsmluv.cz najdete právní dokumenty k řadě běžných životních situací. Aplikaci najdete nově i na Prima Rádci. Pro prvních 100 zájemců, kteří přijdou od nás, máme také kredit 200 korun na jakékoliv dokumenty zdarma. Ještě můžeme rozdat 30 kreditů...

Nejčastěji si berou hypotéku třicátníci

Hypoteční úvěry si berou nejčastěji lidé ve věku 30 až 40 let (43 procent). U mladších 30 let je to 29 procent. V průměru pak Češi svou hypotéku splácejí 22 let. Téměř polovina (48 procent) hypoték v Česku je s příspěvkem od rodičů. U pětiny hypotečních úvěrů rodiče pomáhají svým dospělým dětem přímo hotovostí – nejčastěji (ve 42 procentech) je to do deseti procent hodnoty nemovitosti, mezi desetinou a čtvrtinou hodnoty pokrývá třicet procent rodičů, kteří přispívají na hypotéku.

NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o hypotékách

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

Sdílejte článek
Štítky hypotéka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.