Seriály a filmy

8. ledna 2015 01:00

Iva Kropáčková

Ceníky energií jsou na světě. Jaké jsou nabídky + Možnosti úspor pro vás

Už loni na podzim bylo jasné, že elektřina letos zlevní. Naopak plyn měl mírně zdražit. A vypadá to, že vše platí. Tedy až na výjimky...

Pokles ceny proudu podpořila nejen nižší regulovaná složka, která klesla o 1,2 procenta, ale i nižší cena elektřiny na burze. Průměrná domácnost by měla letos zaplatit o zhruba 250 korun méně. Regulovaná složka plynu se naopak zvýšila o více než 7 procent a to domácnostem ve výsedku přinese zdražení podle předpokladu řádově o stokoruny ročně.

Dodavatelé zveřejnili ceníky...

Největší vliv na výši současných nabídek u obou komodit má sice stát, konečnou cenu pro spotřebitele ale mají v rukách samotní dodavatelé. Jak vypadají jejich ceníky? Dominantní hráči na trhu nechali ceny energií stejné, jako loni, s výjimkou společnosti E.ON. Ta snížila cenu elektřiny klientům, kteří uzavřou smlouvu na dobu určitou minimálně do konce příštího roku s tím, že cena zůstane po celou dobu neměnná. Naopak, alternativní dodavatelé si s nabídkami trochu pohráli a někteří snížili nejen cenu elektřiny, ale i plynu. Za elektrický proud například zaplatí méně klienti firem Armex Energy (snížení o 3,5 procenta) či Amper Market (pokles ceny o 2,5 procenta). Společnost Croasta snížila cenu elektřiny i plynu o 2 procenta.

POROVNEJTE SI CENY VAŠÍ DOMÁCNOSTI: PŘEHLED VŠECH NABÍDEK DODAVATELŮ ELEKTŘINY A PLYNU NA TRHU (podle regionu, spotřeby a dalších podstatných ukazatelů)

Váš trumf: Porovnejte, ušetřit lze vždy

Nabídky jednotlivých energetických společností napříč trhem jsou různé, konkurence velká a ve výsledku může každá domácnost ušetřit tak, že zvolí výhodnějšího dodavatele. Ať už ceny elektřiny či plynu klesají, nebo stoupají. Zákazníci mají ve většině případů velkou šanci touto cestou uspořit až několik tisíc korun ročně, v případě plynu se jedná i o desítky tisíc. „Změnou dodavatele se dá (u průměrné domácnosti, která topí elektřinou) ušetřit téměř 3 314 korun,“ říká Zbyněk Laisek, finanční odborník Prima Rádce. Porovnat aktuální ceny všech dodavatelů v Česku, jak u elektřiny, tak plynu, můžete i na internetovém porovnávači Prima Rádce.

Vše o cenách ENERGIÍ i ÚSPORÁCH nejen během topné sezóny. Ve SPECIÁLU Prima Rádce. Články i hraný on-line seriál. TADY:

Jaké jsou další možnosti úspor za energie?

Kromě změny dodavatele může každá domácnost ušetřit, v případě elektřiny správně nastavenou distribuční sazbou a celkově také správnými návyky. Zajímavé a praktické tipy na tisícové úspory najdete v těchto článcích:

Jakou a podle čeho zvolit distribuční sazbu elektřiny? Podívejte se na videorozhovor s finančním odborníkem Prima Rádce Zbyňkem Laiskem...

PTEJTE SE: Finančního odborníka Zbyňka Laiska se můžete ptát na vše, co vás o elektřině a plynu zajímá. Pište na info@prima-radce.cz. Poradí vám, jak správně nastavit distribuční sazbu, jak vyřešit smlouvu, jestli můžete bez sankcí odstoupit od smlouvy, jak efektivně nastavit zálohy a podobně.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.