Chovatelé ZOO Praha vyprávějí příběhy fotek z knížky Ztichlá zoo

Už více než rok skrýváme tváře pod rouškou. A přesně těchto uplynulých dvanáct měsíců zachycuje nová fotokniha Ztichlá zoo. Pojďte se s námi podívat na příběhy a události v Zoo Praha, které jste kvůli pandemii neviděli.

„První dny v novém, první prozkoumávání výběhu v Darwinově kráteru. Naši ďáblové se zpočátku po expozici pohybovali s velkou opatrností. Po pár dnech už se rozkoukali a návštěvníci je mohli sledovat při pravidelném krmení i jejich odpoledních cestách po výběhu. Právě tehdy vznikla tato fotografie. Teď už je konečně mohou lidé vidět opět na vlastní oči,“ popisuje fotografii chovatel ďáblů medvědovitých David Vala.

Příběhy ze Ztichlé zoo si přečtěte v knížce

Nejen tento příběh vypráví fotokniha Ztichlá zoo aneb Co jste kvůli pandemii neviděli. Kniha je právě teď v prodeji na našem e-shopu. Objednat si ji můžete online i při návštěvě zoo a vyzvednete si ji u výdejního okénka při odchodu.

„Připravovali jsme pro média ukázku, jak zvířata reagují na roušky. Pelikáni kadeřaví, se kterými jsem na fotografii, jsou velmi inteligentní zvířata a spíše než naše tváře vnímají naší chůzi, pohyby nebo hlas. Na krmení tedy přijdou, i když máme roušku,“ popisuje vznik dalšího snímku vrchní chovatelka Aneta Kratochvílová.

„Jedno z mých prvních natáčení pro Krátce ze zoo bylo právě se samcem lachtana jihoafrického Melounem. Pravidelně spolu natáčíme trénink veterinární prohlídky i další úkony. Od té doby, kdy vznikla tato fotografie, jich máme s Melounem i s ostatními lachtany natočeno více než třicet a chystáme další,“ popisuje fotografii vrchní chovatel lachtanů Jakub Mezei.

„Jen pár desítek minut po porodu druhého slůněte vznikla fotografie, na kterou se nyní díváte. Měli jsme tehdy obavy, jak se Janita zachová, svého prvního potomka Maxe rodila s naší pomocí, teď měla rodit přirozeně. Zvládla to a na fotografii už je zachycena se svou čerstvě narozenou dcerou v popředí při jejích prvních krůčcích po zázemí,“ vypráví vrchní chovatel slonů Martin Kristen.

„Bylo to vlastně ještě v době prvního uzavření v loňském roce. Gorily jsou zvyklé nás pozorovat přes sklo přípravny, do které koukají ze své expozice, chyběli jim ale návštěvníci, kteří je sledují právě z návštěvnické části. Pravidelně jsme se tedy na ně chodili dívat i z těchto prostor a hlavně nejmladší Ajabu si naši přítomnost velmi užíval,“ přibližuje chvíle strávené u goril nížinných chovatelka Lucie Holatová.

„Pamatuji si to na den přesně. Byl pátek 9. října a my podruhé zavírali areál zoo. Média se zajímala o dění za zavřenými branami. A tak jsme jejich prostřednictvím představovali naši práci, abychom ukázali veřejnosti, že chod zoo a péče o zvířata se nezastavily ani zastavit nemůžou, i přesto, že k nám návštěvníci tehdy nesměli,“ přibližuje vznik fotografie s řadou zpravodajských fotografů vrchní chovatel tučňáků Jakub Mezei.

„Proutěné koule patří u našich medvědů ledních mezi velmi oblíbený enrichment. Ty na fotografii z jarního uzavření jsou navíc velmi speciální, jsou vyráběné z proutí vinné révy z naší vinice. Nejčastěji do koulí schováváme medvědům různé laskominy. Rádi si s nimi hrají ve vodě, a když je hraní omrzí, dokáží je rozebrat do posledního proutku,“ popisuje fotografii, na které je zachycena ve výběhu ledních medvědů, vrchní chovatelka Denisa Zběhlíková.

„Darwinův kráter byl tehdy slavnostně otevřen pouhých pár minut. Měli jsme jedinečnou možnost představit všem hostům i návštěvníkům poprvé průchozí expozici klokanů obrovských a klokanů rudokrkých. Prostory, kde můžete zvířata sledovat opravdu jen pár metrů od vás,“ popisuje chovatel David Vala fotografii, na které je zachycen spolu s pražským primátorem při otevření nového australského expozičního celku.

V nové fotoknize Ztichlá zoo najdete i další příběhy z uzavřené zoo. Veškerý výtěžek z prodeje publikace půjde na provoz Zoo Praha.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.