Seriály a filmy

24. října 2018 11:32

Čína otevřela nejdelší most přes moře. Jeho délka je 55 kilometrů

Tento týden otevřený most za zhruba 20 miliard dolarů (asi 450 miliard korun) spojuje pevninskou Čínu s Hongkongem.  Stavba mostu se šesti automobilovými pruhy trvala devět let, napsal server Russia Today.

Nový most má zkrátit dobu cestování z Hongkongu do Zhuhai (v jihočínské provincii Guangdong) ze tří hodin na 30 minut. Dlouho očekávaná stavba obklopuje 11 čínských měst, které jsou domovem pro zhruba 68 milionů lidí.

Odolný proti zemětřesení, tajfunu i nárazu tankeru

Most Hongkong – Zhuhai – Macao by projektován tak, aby odolal zemětřesení o velikosti 8 stupňů Richterovy stupnice, super tajfunu nebo nárazu obřích nákladních plavidel. Podle Světového ekonomického fóra (World Economic Forum) stavba pohltila 420 tisíc tun oceli, což je například podobně jako 60 Eiffelových věží nebo 4,5krát více oproti známému sanfranciskému mostu Golden Gate. Světové ekonomické fórum pak náklady na most uvádí ve výši necelých 17 miliard dolarů.

Součástí mostu je rovněž podmořský tunel měřící necelých sedm kilometrů, který byl postaven z důvodu, aby most nepřekážel frekventovaným lodním trasám. Tunel se rozkládá mezi dvěma umělými ostrovy, z nichž každý má rozlohu 100 tisíc metrů čtverečních.

Sdílejte článek
Štítky Hongkong most Čína

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.