Co umí Francouzi lépe než Češi?

Bohémství nebo-li užívání si života plnými doušky vzniklo pravděpodobně ve Francii. Nejde jen o Paříž jako město lásky, jde o hektolitry vína, skvělý vkus a schopnost vychutnat si všechny krásy žití. Takže – co umí Francouzi lépe než Češi? Pojďte se podívat pravdě do očí.

Pokud sami Francouze neznáme, dokážeme si jejich kulturu představit jen z filmů, dokumentů a fotek jejich krásné země. Malebné vesnice a domy s barevnými okenicemi, všude květiny a pole plná drobných fialových kvítků levandule – tak vidí Francii okouzlené oči turistů... Na druhé straně stojí špinavá (ale stále úžasná) Paříž, věčné stávky a všudypřítomný smrad z cigaret, protože kouření je přece národní sport!

Francouzské reálie, tradice a zvyky v sobě mají ale pořád extrémní množství kouzla, které je nutné si trochu připomenout a nechat se lehce inspirovat.

1) Umí si užívat jídla

Jídlo je pro Francouze rituál. Jedí dlouho a minimálně pět chodů. Oběd, který my často odflinkneme bagetou, abychom si mohli zařídit něco na poště, Francouzi nikdy neodbydou. Byla by to urážka jídla. Večeře jsou pak na tři hodiny. Tři hodiny slasti. A zapomeňte na všechny ty mastné párky s rohlíkem, na to je neužije.

2) Čekání

Paříž sice nepatří mezi metropole, kde by byly smrtonosné dopravní zácpy. Nicméně pořád je to velkoměsto, a tak se stále chvátá. Kouzlo Francouzů je v tom, že oni umějí chvátat s grácií. Čekají s daleko větší pokorou než Češi. Představte si, že když se zasekne pokladna v supermarketu, zákazníci si odpustí dokonce i významné protočení očí a probodávání pokladní pohledem, v čemž jsme my mistři světa.

3) Líbání

Francouzské polibky. Může někdo líbat lépe než Francouzi, když byl takový polibek pojmenovaný po Francii? Ne. Zato ostatní národy silně pokulhávají... Nebudeme ukazovat.

4) Jsou hrdí

Francouzi jsou opravdu hrdí na to, že jsou Francouzi. Když to vezmete kolem a kolem, ve světě mají vlastně skvělou reputaci: zasloužilo se o ni dobré jídlo, Eiffelovka, pověst skvělých milenců – a ještě po nich bylo pojmenované líbání. No řekněte, kdo tohle má?

6) Umějí zmizet

Umějí skvěle francouzsky, nic jiného jim nezbylo, ale znáte víc sexy jazyk, než je francouzština? I věta "Půjdu na záchod" vyvolává ve francouzštině zábavné představy (pokud jazyk neumíte). Jiná věc je však hrdost, která Francouzům nedovoluje komunikovat v jiném jazyce než v tom jejich rodném. Jak slyší angličtinu (nedej bože němčinu), vypadá to asi takto:

Sdílejte článek