Seriály a filmy

17. října 2016 01:00

Iva Kropáčková

CO VÁS ZAJÍMÁ... Při zaměstnání chci začít podnikat. Kdo platí pojištění?

Ať už chcete zkusit realizovat svůj sen, být nezávislý nebo si potřebujete přivydělat, možná budete uvažovat o založení vlastní firmy...

Stejné úvahy má i pan Martin, který je zaměstnaný ve firmě, ale rád by si založit živnost v oboru, který ho zajímá. "Chtěl bych začít podnikat v autodopravě. Nechci ale opustit své stávající zaměstnání. Pro případ, kdyby se mi v podnikání nedařilo," svěřil se. Jak je to ale se sociálním a zdravotním pojištěním? "Musím si platit všechno sám jako podnikatel nebo to za mě platí firma jako za zaměstnance? A musí firma s podnikáním souhlasit nebo jí do toho nic není?" ptal se Martin v naší právní poradně.

Sociální vs. zdravotní pojištění

"Obě dvě zmíněná pojištění je nutno posuzovat samostatně. Pokud jde o to sociální a budete-li mít podnikání jen jako vedlejší činnost (tuto podmínku splníte například tak, že budete mít v zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců), nastávají dvě možnosti:

  1. při zisku do cca 64 tisíc korun za rok neplatíte zálohy na sociálním pojištění vůbec
  2. při zisku nad cca 64 tisíc korun za rok platíte snížené zálohy na sociálním pojištění v hodnotě 778 - 789 Kč měsíčně (dle příslušného měsíce)

U zdravotního pojištění je to obdobné. Jestliže budete i nadále zaměstnán na plný úvazek, nebudete platit zálohy na zdravotním pojištění. Zaplatíte ho až po skončení roku pomocí tzv. Přehledu za zdravotní pojištění. Ten se podává nejčastěji ve stejném období, jako daňové přiznání," radí advokát Viktor Fojt.

Musí o podnikání vědět zaměstnavatel?

Pouze pokud se rozhodnete podnikat ve stejném oboru, ve kterém jste i zaměstnáni, je nutný písemný souhlas zaměstnavatele. Jinak by vašemu podnikání nemělo nic bránit. Více o možnostech druhé "práce" k zaměstnání v následujícím článku:

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se advokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Vstupte do naší Právní poradny. Najdete tu i řadu zodpovězených otázek...

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Nebo podepisovat pracovní smlouvu? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut...

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky práce zaměstnání

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 6. 2024

Berani, možná budete muset dnes přitvrdit. Neodepisujte někoho automaticky kvůli činu, který považujete za urážlivý. Dovolte ostatním mít svůj názor a respektujte jejich právo jej otevřeně vyjádřit. Zachovejte si otevřenou mysl a nesuďte. Zachovejte si diplomatický přístup a nechte si své kritické myšlenky pro sebe. Nemyslete si o druhých méně, abyste se sami cítili lépe.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.