Seriály a filmy

10. července 2015 01:00

Iva Kropáčková

Daňové zvýhodnění u některých hypoték se možná omezí. Koho se to týká?

Změny na hypotečním trhu navrhuje centrální banka. Jak velký to může mít dopad na žadatele o hypotéku?

Omezí se v budoucnu možnost daňového zvýhodnění u hypoték, kterými žadatelé nefinancovali vlastní bydlení? Česká národní banka přichází s opatřením pro regulaci hypotečního trhu a dala bankám patero doporučení, jak poskytovat hypotéky a omezit jejich rizikovost. Mimo jiné by měly banky odlišovat zájemce o vlastní bydlení od investorů.

SROVNÁNÍ HYPOTÉK>>> Chci novou hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK>>> Chci refinancovat hypotéku: SROVNÁNÍ NABÍDEK BANK

Byt jako investice, běžně i na hypotéku

Řada lidí si bere hypotéku na byt, ve kterém bydlet nehodlají, ale chtějí ho například pronajímat. "Odlišování vlastního bydlení od investorů (tj. vlastním několik bytů a kupuji další) je snahou státu snížit odečty daní na úroky z hypotečních úvěrů, který přenáší na hypoteční banky. Stát chce minimalizovat odpočty na daních za úvěry z hypoték, které uplatňují lidi investující do několika nemovitostí, které neslouží k jejich vlastnímu bydlení," komentuje doporučení Zbyněk Laisek, finanční odborník Prima Rádce. Lidé, kteří mají hypotéku, si mohou snižovat daň, a to až o 300 tisíc korun ročně. Například u hypotéky ve výši 1,8 milionu korun lze běžně získat na daních zpátky i 12 tisíc korun za rok.

NEPŘEHLÉDNĚTE: SPECIÁL o hypotékách

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

Doporučení se u nejčastěji sjednávaných hypoték moc neprojeví

ČNB mimo jiné ještě doporučila všem komerčním bankám na českém trhu, aby v ideálním případě přestaly poskytovat hypotéky se splatností delší než 30 let a zvážily také další poskytování tzv. 100procentních i 90procentních hypoték. Jako nepřijatelné se pro centrální banku jeví také kombinace spotřebitelského úvěru a hypotéky.

Svými doporučeními reaguje centrální banka na masivní zájem o nové hypotéky v posledních letech i rostoucí prodeje nových nemovitostí. „Jedná se o kosmetické úpravy, jelikož podíl hypoték nad 30 let a nad 90 procent LTV je i dnes relativně malý a je složité se k němu dostat, protože je takový typ úvěru pro banky rizikový,“ tvrdí Zbyněk Laisek. Nejčastěji se poskytují hypotéky na 70 procent hodnoty nemovitosti. Je tedy nutná dostatečně vysoká zástava i finanční rezerva.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky hypotéka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.