Seriály a filmy

8. března 2016 01:00

Iva Kropáčková

Děti se to s penězi musí naučit. Pomůže jim vlastní bankovní účet?

I děti mohou mít svůj účet a v osmi letech už platit kartou...

Už malé školáky je vhodné zasvětit do finančního světa. Dobrým způsobem, jak toho dosáhnout, je kapesné. To, kolik dítěti dávat a za co, záleží na rozhodnutí rodičů i na jejich finančních možnostech. Jak si ale pak mohou děti své peníze spravovat? Klasické pokladničky jsou zábavným způsobem, jak děti začít učit o penězích a úsporách. Je to pro začátek ideální volba pro mladší děti, mohou si peníze přepočítat, sáhnout si na ně a rozpoznat jejich hodnotu i formu (mince, bankovky). Stále více rodičů už ale také posílá kapesné svým dětem na účet nebo i menším dětem ukládají peníze místo do kasičky na nejrůznější dětská konta. Právě ta jsou jedním z aktuálních trendů bank, jak získávat klienty, kterým nebylo ještě ani osmnáct let. Má smysl tyto produkty využívat? Podle analytiků je třeba striktně rozlišovat mezi tím, jestli dětské bankovní konto bude dítěti sloužit ke spoření nebo k tomu, aby se naučilo pracovat s bankovními produkty a spravovat peníze.

CHCETE BANKOVNÍ ČI SPOŘICÍ ÚČET? Chcete získat přehled o účtech na českém trhu a případně najít ten nejvýhodnější právě pro vás či vaše děti? Kontaktujte naše finanční odborníky zde.

1. Chcete děti naučit hospodařit

Pokud chcete dítě naučit pracovat s penězi, které mu dáváte například ve formě kapesného, může být bankovní účet skutečně jednou z cest, jak toho dosáhnout. Platí to ale až u větších dětí, které už dobře počítají, znají hodnotu peněz, kolik co zhruba stojí apod. Bankovní konto lze ovšem dítěti sjednat už v den jeho narození, přičemž první platební karta mu může přijít poštou už v osmi letech. Do té doby účet funguje spíš jen jako elektronické prasátko, kam se dítěti můžou ukládat úspory a dary dalších členů rodiny. "Samozřejmě, že toto je jedna z variant, jak dítěti více přiblížit rozumné nakládání s penězi. Zcela jistě je pro to však nutné zvolit vhodný věk dítěte a odpovídající přístup, protože není asi úplně na místě zahlcovat dětskou mysl informacemi o bankovních produktech, když ta se může věnovat podstatně nápaditějším věcem,“ míní analytik Prima Rádce Michal Koubek.

Bez zhodnocení, pozor na limity na kartě

Pokud dítěti účet v bance zřídíte, rozhodně neočekávejte závratná zhodnocení. K tomuto účelu nejsou dětská bankovní konta určena. A pokud jde o platební kartu, je potřeba přesně vědět, jestli je možné kartou platit v obchodech a na internetu a pokud ano, pak pracovat s přesně nastavenými limity, kolik lze tou kterou metodou denně utratit.

Spoření vs. útraty

Je důležité naučit děti rozlišovat mezi šetřením a utrácením. Ještě předtím, než jim zřídíte třeba účet. Už malé děti mohou vědomě část získaných peněz dávat například do kasičky či skleničky, která je určena na spoření a část do skleničky, ze které je možné brát na útratu.

2. Chcete dítěti spořit

Pokud vám jde spíš o to uložit dětem větší částky do budoucna, je vhodnější využít jiné produkty na trhu. „Pro spoření větších částek budou spíše než dětské bankovní účty vhodné spořicí účty, termínované vklady, stavební spoření nebo například podílové fondy. Možnosti se nabízejí i v rámci doplňkového penzijního spoření,“ říká Michal Koubek.

Peníze vašich dětí...

U bankovních dětských účtů platí to samé, co u jiných obdobných finančních produktů pro děti a mládež. A to, že peníze, které se na účtu nacházejí, patří dítěti a ne rodičům – i když je třeba všechny naspořili. To znamená, že pokud by rodiče chtěli najednou vybrat větší částku z dětského bankovního konta, banka po nich může vyžádat potvrzení opatrovnického soudu, u kterého je třeba doložit, že vybrané prostředky budou využity výhradně ve prospěch dítěte, jemuž účet patří.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek
Štítky děti finance

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.